Uutiset
Jokkiksen Talvimestaruuskilpailu 2027 Ähtärissä
27.5.2026
EM-podium nosti Joni Turpeisen rallicross-maailman puheenaiheeksi – nyt 17-vuotias haastaa huiput Unkarissa
27.5.2026
Hallitus käsitteli lajien kehitystä, vastuullisuustyötä ja vuoden 2027 sääntöuudistuksia
27.5.2026
Flying Finn Juniori Cup Jämsässä korostuivat kartingin yhteisöllisyys, ilo ja yhdessä tekeminen
26.5.2026
Seurojen parhaat käytännöt jakoon – Joensuun UA:n esimerkit näyttävät suuntaa matalan kynnyksen autourheiluun
25.5.2026
AKK onnittelee 60-vuotiasta Kiuruveden Urheiluautoilijoita
25.5.2026
Lajien nykytilan analyysi 2026: autourheiluyhteisö antaa toiminnalle vahvan arvosanan – kehittämisessä korostuvat saavutettavuus, turvallisuus ja pitkäjänteisyys
25.5.2026
Luka Sammalisto dominoi Formula 4 -viikonloppua Italiassa: 3 lähtöä ja 3 voittoa
25.5.2026
Rallicross SM avasi kauden Hyvinkään Vauhtipuistossa 16.5.2026
22.5.2026
Janneniska mukaan Drift SM -sarjaan - nostimet tukevat livetuotantoa ja kuvausta
21.5.2026
Toimintaohjeita peruuntuneiden koulutusten, tutkintojen ja kilpailujen osalta
20.3.2020
Koronavirustilanne ja Suomen hallituksen linjaukset vaikuttavat luonnollisesti myös AKK:n koulutuksiin ja tutkintoihin, jotka on kilpailujen lisäksi peruutettu toukokuun loppuun saakka.
Tavoitteenamme on, että kevään osalta peruuntuneet koulutukset ja tutkinnot järjestetään myöhemmin tai vaihtoehtoisia järjestämistapoja hyödyntäen, jotta kilpailukauden avautuessa voimme kaikki keskittyä kilpailutoimintaan.
Kokoukset. Liittovaltuuston huhtikuulle suunniteltu kokous siirretään toukokuulle ja tarkempi päivämäärä ilmoitetaan erikseen. Muut kokoukset järjestetään toistaiseksi etäyhteyksillä.
Toimitsijakoulutukset. Koulutustilaisuudet peruutetaan toukokuun loppuun saakka. Vuoden 2019 lopussa päättyneiden päätoimitsijalisenssien voimassaoloa jatketaan ilman koulutuksia vuoden 2020 loppuun asti. Koulutustarjontaa pyritään lisäämään verkkokoulutusten muodossa.
Tutkinnot. Tutkintotilaisuudet peruutetaan toukokuun loppuun saakka, mutta korvaavia tutkintoja pyritään järjestämään verkkotutkintoina. Tiedustele verkkotutkintoja alueesi koulutusvastaavilta (alueet näet tästä) tai tarkista verkkotutkintojen tilanne tutkintokalenterista. Jo maksettujen, peruuntuneiden tutkintojen maksuja voi siirtää ottamalla yhteyttä riikka.nikander@autourheilu.fi. Ilmoitathan viestissäsi mikä tutkinto on peruutettu ja mille tutkintopäivämäärälle maksu siirretään.
Rataleimatutkinto.Kalenterissa olevat rataleimatutkinnon teoria-osuudet (28.3 ja 4.4) pidetään sovittuina ajankohtina etäyhteyksillä (Microsoft Teams-työkalu). Rata-ajokoe järjestetään heti, kun tilanne niin sallii. Tarkemmat ohjeet lähetetään koulutukseen ilmoittautuneille sähköpostilla.
Kalenterissiirrot ja peruutetut kilpailut. Kilpailusiirrot on haettava 15.4 mennessä toimittamalla siirtohakemus ao. lajipäällikölle sähköpostitse. Hakemusikkunat avataan lajikohtaisesti ja kilpailuja voi hakea aikavälille 1.6.2020-30.10.2020. Jokaisen järjestäjän on ilmoitettava kaksi päivämäärää: ensisijainen ja varapäivämäärä. Liiton sivuilla julkaistaan viikolla 13 lajikohtaisesti viikonloput, joille siirtoa voi hakea. AKK palauttaa peruutettujen kilpailujen kilpailulupamaksut seurojen lähettämien hakemusten perusteella, mikäli kilpailua ei kyetä siirtämään. Mikäli kilpailu siirretään toiseen ajankohtaan, pidetään maksettu lupa voimassa siirrettyyn kilpailuun saakka.
