Uutiset
Ilmoittaudu ura-autoilun lajipäivään 1.11.2025
7.10.2025
Rata-ajon ja endurancen lajipäivät Tampereella 1.11. - ilmoittaudu
7.10.2025
Puheenjohtajaehdokkaiden vaalipaneeli tänään 7.10.2026 klo 17.30 - mukana linkki striimiin
7.10.2025
Puheenjohtajaehdokkaan esittelyartikkeli - Mäenpää
7.10.2025
Puheenjohtajaehdokkaan esittelyartikkeli - Westerback
3.10.2025
Jukka Westerback on asettunut ehdolle AKK-Motorsport ry:n puheenjohtajaksi
2.10.2025
Tietoa Historic-passituksiin liittyen
2.10.2025
Oiva Vettenranta FIA Karting Academy -sarjan voittoon!
1.10.2025
Tatu Siipola Saksan mestari 2025!
1.10.2025
Lokakuu on vapaaehtoisten ja toimitsijoiden kuukausi – kiitos kuuluu kaikille mukana oleville
1.10.2025
Tatu Siipola onnistui jälleen - Voitto Lausitzringillä
26.8.2024
Lauantaina 24.8 ajettiin BMW DMW 318ti -cupin viides osakilpailuviikonloppu Saksassa Lausitzringillä. Siipolan kausi saksalaisen Morts Racing -tiimin kanssa on ollut menestyksekäs.
Siipola oli lauantaiaamun aika-ajossa onnistuneesti neljäs, jääden toisesta sijasta vain kymmenyksen. Heti kilpailun ensimmäisen puoliskon aikana Siipola nousi toiseksi ja ylitti myös maalilinjan toisena. Kokonaiskilpailun voitti tiimikaveri Sebastian Vollak, jolla on allaan jo neljä sarjan mestaruutta. Kokonaistuloksissa Siipola oli 2/46 ja voitti junioriluokkansa kirkkaasti.
Siipola voitti yli viidellätoista sekunnilla ja oli omaan ajamiseen sekä autoon tyytyväinen. Yli 30 asteen helle verotti renkaita. Kokonaisuus saatiin kuitenkin toimimaan hyvin, josta Siipola kiittää tiimiä: "Kisaan lähdettiin käytetyllä rengassetillä, ja takarenkaat oli vikojen kierrosten aikana tosi liukkaat. Sain työskennellä renkaiden kanssa kokoajan paljon, jotta auto pysyy oikealla linjalla eikä lähde kirjoittamaan. Onnistuin kuitenkin ajamaan kunnolla, eikä tarvinnut puolustaa viimeisten kierrosten aikana, vaan sain ajaa autosta juuri kaiken mitä lähti".
Somekanava
https://www.instagram.com/tatusiipolaracing/
Teksti: Tatu Siipolan tiedotus
Kuva: Simon Hafner