Uutiset
Jokkiksen suomenmestaruudet ratkesivat kahdessa SM-kilpailussa
2.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
2.7.2026
Haetaan Secto Rally Finlandiin vapaaehtoisia Flying Finn karting-radan pyörittämiseen 29.7.-1.8.2026
1.7.2026
Lipunmyynti avattu - Mestareiden Ilta 2026 kokoaa suomalaisen autourheiluväen juhlimaan 75-vuotista taivalta
30.6.2026
Rallicrossin EM-sarja jatkuu Ruotsissa – Juha Rytkönen: ”Tätä kilpailua olen odottanut”
30.6.2026
Driftingin SM-sarjat jatkuvat Hyvinkäällä viikonloppuna - Fure Pro2 -luokassa tiukka mitalitaisto
30.6.2026
Tommi Hallman taisteli Eldoran ovaalilla toiseksi - "Kovempaa ei tuolla autolla pääse"
29.6.2026
Autourheilun turvallisuus kilpailukaudella - Tukes muistuttaa järjestäjiä keskeisistä turvallisuusvelvoitteista
27.6.2026
Timo Hantusen muistoa kunnioittaen 5.12.1949 – 25.6.2026
26.6.2026
Flying Finn Tour tapahtumia kesällä
26.6.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 5/2026
13.6.2026
Rata-ajon lajiryhmä piti vuoden viidennen kokouksensa 3.6.2026 Teamsissä.
Kokoukseen osallistuivat lajiryhmän puheenjohtaja Juha Hautala, lajiryhmän jäsenet Sami Salonen, Jarkko Tähtinen ja Ville Savela sekä lajivastaava Nora Toivonen.
Kokouksissa käsiteltiin muun muassa seuraavia asioita:
LAJIRYHMÄN PÄÄTTÄMÄT ASIAT
Endurance – Saloon-luokan CUP-arvo
Lajiryhmä päätti, että Saloon-luokan CUP-arvo säilytetään, sillä sarjaan ilmoittautui riittävä määrä tiimejä ja ensimmäinen kilpailu toteutui hyvällä osallistujamäärällä.
HALLITUKSELLE ESITETTÄVÄT ASIAT
Ei hallitukselle esitettyjä asioita.
LAJIRYHMÄN KOKOUKSESSA KÄSITELLYT MUUT ASIAT
FRC-sarja
Pisteenlaskusta keskusteltiin ja toimintatapaa tarkennettiin järjestäjien ja pisteenlaskijan välillä. Vuoden 2027 kalenterihakemuksia tarkasteltiin (Botniaring, Pärnu, Kemora), ja vapaille ajankohdille haetaan järjestäjiä. Rengastoimittajaan liittyviä asioita selvitetään erityisesti Pärnun osakilpailun osalta.
Vakuutusasiat
Keskusteltiin ulkomaalaisten kuljettajien siirtoliikennevakuutuksista ja niiden korvattavuuteen liittyvistä epäselvyyksistä mitä on tullut lajiryhmän tietoon. Lajiryhmä koki tärkeäksi, että asiaan tulee perehtyä vielä enemmän, jotta kuljettajia ja järjestäjiä osataan neuvoa asiassa.
Sääntökehitys
Lajiryhmällä on valmistelut käynnissä vuoden 2027 lajisääntöjen kehityksestä ja FRC-sarjan kehityksestä. Valmistelua jatketaan lajiryhmän sisällä ennen hallitukselle esittämistä.
SEURAAVA LAJIRYHMÄN KOKOUS
Seuraava kokous järjestetään 22.7.2026 Teamsissa.
Yhteystiedot

Nora Toivonen
Lajivastaava
+358 50 573 5639
nora.toivonen@autourheilu.fi

