Uutiset
Sponssipörssi tiedottaa: Ilmainen sponsorointikoulutus – opi hankkimaan sponsoreita
24.7.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 6/2026
23.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
21.7.2026
Luka Sammalisto podiumille Paul Ricardilla – epäonni päätöskilpailussa maksoi sarjajohdon
21.7.2026
Järjestäjähaku 2027 on nyt auki Driftingin SM-sarjaan Pro ja Pro2-kilpailuille!
17.7.2026
AKK-Motorsport Ry ja Harraste Moottoriurheilun Keskusjärjestö Ry toteuttavat yhteisen rallipilotin Ylöjärvellä 25.7.2026
17.7.2026
Ilmoittaudu - Ura-autoilun lajipäivä 15.8.2026 Teams-etäyhteydellä
15.7.2026
Historic-lajin toimintamalli uudistuu työryhmämalliksi
14.7.2026
Täydennyshaku kuuteen laji-/työryhmään avoinna 24.7.2026 asti - hae ja vaikuta oman lajisi tulevaisuuteen
10.7.2026
Päätoimitsijalisenssin haltija! Lunasta henkilökohtainen rallipassisi Secto Rally Finland 2026 -tapahtumaan!
7.7.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 5/2026
13.6.2026
Rata-ajon lajiryhmä piti vuoden viidennen kokouksensa 3.6.2026 Teamsissä.
Kokoukseen osallistuivat lajiryhmän puheenjohtaja Juha Hautala, lajiryhmän jäsenet Sami Salonen, Jarkko Tähtinen ja Ville Savela sekä lajivastaava Nora Toivonen.
Kokouksissa käsiteltiin muun muassa seuraavia asioita:
LAJIRYHMÄN PÄÄTTÄMÄT ASIAT
Endurance – Saloon-luokan CUP-arvo
Lajiryhmä päätti, että Saloon-luokan CUP-arvo säilytetään, sillä sarjaan ilmoittautui riittävä määrä tiimejä ja ensimmäinen kilpailu toteutui hyvällä osallistujamäärällä.
HALLITUKSELLE ESITETTÄVÄT ASIAT
Ei hallitukselle esitettyjä asioita.
LAJIRYHMÄN KOKOUKSESSA KÄSITELLYT MUUT ASIAT
FRC-sarja
Pisteenlaskusta keskusteltiin ja toimintatapaa tarkennettiin järjestäjien ja pisteenlaskijan välillä. Vuoden 2027 kalenterihakemuksia tarkasteltiin (Botniaring, Pärnu, Kemora), ja vapaille ajankohdille haetaan järjestäjiä. Rengastoimittajaan liittyviä asioita selvitetään erityisesti Pärnun osakilpailun osalta.
Vakuutusasiat
Keskusteltiin ulkomaalaisten kuljettajien siirtoliikennevakuutuksista ja niiden korvattavuuteen liittyvistä epäselvyyksistä mitä on tullut lajiryhmän tietoon. Lajiryhmä koki tärkeäksi, että asiaan tulee perehtyä vielä enemmän, jotta kuljettajia ja järjestäjiä osataan neuvoa asiassa.
Sääntökehitys
Lajiryhmällä on valmistelut käynnissä vuoden 2027 lajisääntöjen kehityksestä ja FRC-sarjan kehityksestä. Valmistelua jatketaan lajiryhmän sisällä ennen hallitukselle esittämistä.
SEURAAVA LAJIRYHMÄN KOKOUS
Seuraava kokous järjestetään 22.7.2026 Teamsissa.
Yhteystiedot

Nora Toivonen
Lajivastaava
+358 50 573 5639
nora.toivonen@autourheilu.fi

