Uutiset
Oletko innostunut rallicrossista ja haluat olla mukana kehittämässä Suomen mestaruussarjan viestintää huipputasolle?
25.2.2026
KITI-järjestelmän versionvaihdos aiheuttaa poikkeamia tietoihin - vanha järjestelmä toimii normaalisti
25.2.2026
Rata-ajon ja endurancen tuomariston puheenjohtajien koulutus 15.3. - ilmoittaudu
25.2.2026
Runkokalenteri 2027 julkaistu
25.2.2026
Vielä ehdit hakea - Flying Finn Academy 2027 valmennusohjelman hakuaika
24.2.2026
Rallin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys 2
24.2.2026
Rallin perustoimitsijan verkkokoulutus julkaistu
23.2.2026
Sensaatiomainen debyytti: Peetu Piira, 14, ajoi Suomen mestaruuteen jääradan SM-sarjassa
23.2.2026
AKK kehittää urheilutoimensa organisaatiota – uudet lajivastaavat ja seurapalvelusihteeri
23.2.2026
Seuratuki uudistuu - ajankohtaista infoa
20.2.2026
EM-talvirallia suunnitellaan Itä-Suomeen – talousvaikutukset miljoonia euroja
3.12.2025
Itä-Suomeen suunnitellaan EM-tason talvirallitapahtumaa vuosille 2027–2029, mikäli FIA:n, AKK:n ja itäsuomalaisten autourheiluseurojen yhteishanke etenee odotetusti.
Kansainvälinen suurtapahtuma toisi alueelle huomattavaa TV- ja somenäkyvyyttä, matkailutuloja ja uutta elinvoimaa. Yli vuoden jatkunut valmistelu promoottorin kanssa on edennyt vaiheeseen, jossa esisopimus on allekirjoitettu ja neuvotteluja käydään parhaillaan alueen kuntien, kaupunkien ja maakuntaliittojen kanssa. Tavoitteena on rakentaa talvirallitapahtuma, jonka näkyvyyspotentiaali tukee Itä-Suomen matkailua, elinkeinoelämää ja alueellista kehitystä.
EM-rallisarjalla kansainvälisesti 55 miljoonaa TV-katsojaa
Itä-Suomi tarjoaa poikkeuksellisen vahvat edellytykset kansainvälisen talvikisan järjestämiselle. Lumivarmuus, laadukas tieverkosto, kokeneet seurat ja aktiivinen yleisöpohja luovat perustan tapahtumalle. Viime maaliskuussa ajettu SM Savonlinna Ralli keräsi 9 500 katsojaa, ja EM-osakilpailun yhteyteen suunnitellaan myös SM-rallia.
EM-sarjan tv-lähetykset tavoittavat 72 maata ja noin 55 miljoonaa katsojaa. Sarjalla on lähes 800 000 someseuraajaa, ja eri kanavissa nähdyt videot keräsivät vuonna 2025 yli 130 miljoonaa katselukertaa.
EM-ralliprojektia vetävä Arto Tolvanen, joka toimii marraskuusta 2025 alkaen myös AKK Sports Oy:n hallituksen puheenjohtajana, pitää hanketta merkittävänä sekä lajille että alueelle.
-Itä-Suomella on kaikki edellytykset järjestää kansainvälinen talvirallitapahtuma laadukkaasti. Näkyvyys ja markkinapotentiaali ovat valtavat, mutta ne edellyttävät ennakoivaa työtä. Tuomme MM-rallista tutun business platform -mallin myös EM-tapahtumaan, jotta voimme tarjota alueen yrityksille uusia vienti- ja verkostoitumismahdollisuuksia, Tolvanen sanoo.
-Tapahtuma perustuu laajaan yhteistyöhön. Se vaatii noin 2000 talkoolaisen työpanoksen ja vahvan alueellisen sitoutumisen. Siksi toivomme, että alueen kunnat, kaupungit ja maakuntaliitot näkevät mahdollisuuden ja lähtevät mukaan, hän jatkaa.
Taloudellinen vaikuttavuus miljoonaluokkaa
Arviolta 5 000 majoittuvaa vierasta viettäisi alueella keskimäärin yli kolme vuorokautta. Tämä toisi arvioiden mukaan noin 3,4 miljoonaa euroa suoraa matkailutuloa. Vaikutus koko alueen talouteen olisi tätäkin laajempi.
Kaikki palveluostot tehdään alueelta. Tapahtuma tarjoaa uuden kasvuloikan matkailulle, yritystoiminnalle ja koko alueen elinvoimalle, Tolvanen kertoo.
Suomi vahvistaa asemaansa kansainvälisessä autourheilussa
AKK:n toimitusjohtaja Kimmo Vainio korostaa hankkeen strategista arvoa suomalaiselle autourheilulle.
-Suomella on vahva autourheilukulttuuri ja hyvä kansainvälinen maine järjestäjämaana. EM-tason talviralli tukee AKK:n strategista tavoitetta vahvistaa suomalaisen autourheilun asemaa myös kansainvälisesti. Tapahtuma nostaa Suomea esiin autourheilun huippumaana ja tukee samalla myös Suomen MM-rallia, joka on pohjoismaiden suurin urheilutapahtuma, Vainio toteaa ja korostaa myös hankkeen selkeää yhteiskunnallista hyötyä:
-Tapahtuman taloudellinen merkitys alueelle on huomattava. Kyse ei ole pelkästään urheilutapahtumasta, vaan laajemmasta aluekehityksen työkalusta. Matkailutulot, kansainvälinen näkyvyys ja pitkäkestoiset yhteistyöverkostot tuottavat arvoa koko Itä-Suomelle.
Vainio nostaa esiin myös valmistelutyön pitkäjänteisyyden.
-Olemme edenneet määrätietoisesti ja tehneet töitä promoottorin kanssa yli vuoden. Nyt tämä työ alkaa konkretisoitua. Pitkä ja johdonmukainen valmistelu on kantamassa hedelmää.
Reittisuunnittelu käynnissä
Tapahtuman alustava kilpailukeskus ja maali on suunniteltu Savonlinnaan. Yötaukoa vietettäisiin Joensuussa, jonne matkataan Varkauden kautta. Reittisuunnittelu ja keskustelut paikallisten seurojen kanssa ovat parhaillaan käynnissä.
Tapahtumaan on suunnitteilla 12–14 erikoiskoetta, joiden yhteispituus on noin 180 kilometriä. Lisäksi tapahtuman oheisohjelma, kuten kaupunkien keskustoissa järjestettävät yleisötapahtumat sekä kilpailun ratkaiseva loppuosuus eli Power Stage, suunnitellaan sen mukaan, mitkä kaupungit, kunnat ja maakuntaliitot lähtevät mukaan yhteistyöhön.
Lisätietoja:
Arto Tolvanen
0500 656 492, Arto.tolvanen@autourheilu.fi
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

