Uutiset
Vataselle Fiesta Rally3-Trophyn mestaruus KMS Racingin napatessa kauden kolmannen kaksoisvoiton rallin EM-sarjassa
17.8.2026
AKK käynnistää autourheilun huipun kehitystyön – onko sinulla kokemusta kansainväliselle huipulle etenemisestä?
15.8.2026
Tule mukaan kehittämään AKK:n jäsenpalveluita
14.8.2026
Jokkis SM Liiga Karvialla 29.-30.8.2026 joukkueiden kokoonpanot ja autojen väritykset julkaistu
13.8.2026
Karvian jokkisradalla menossa suuri rataremontti
13.8.2026
Osallistu rata-ajon FRC-sarjan promoottorimallin ja sarjan kehittämistilaisuuteen Kemoralla 21.8.
11.8.2026
Laji- ja työryhmähaku kaudelle 2027-2028 on päättynyt. Nyt voit vaikuttaa.
6.8.2026
Kysely jokkisharrastajille, kysely avoinna 2.9.2026 asti
3.8.2026
Innostusta, uusia kokemuksia ja esikuvia – FIA Girls on Track Finland rohkaisi 57 tyttöä mukaan autourheiluun
2.8.2026
AKK selvittää ratapuolen mahdollista promoottorimallia – keskustelutilaisuus sidosryhmille Kemorassa 21.8.2026
1.8.2026
Karting SM -sarjaan lisämääräys: Moottorivuokrausehtoja ja rengasvoucher sääntöä tarkennettu
8.4.2026
Karting SM-sarjasääntöön on julkistettu lisämääräys. Lisämääräyksessä muutetaan OKN-luokkien moottorinvuokrauksen ehtoja sekä sallitaan käyttämättömien rengasvouchereiden käyttäminen seuraavissa kilpailuissa.
OKN-luokkien moottorivuokrauksen maksuehtoja muutettiin merkittävästi. Kilpailijan ei tarvitse maksaa koko kauden moottorivuokramaksuja ennen kauden alkua.
Lisämääräys kokonaisuudessaan TÄSTÄ.
VUOKRAMOOTTORIEN MAKSUT
Promoottori takaa vuokramoottoreiden riittävyyden niille SM-sarjan OKN-luokkien kuljettajille, jotka ovat suorittaneet SM-sarjailmoittautumisen ja sarjamaksun sekä maksaneet promoottorille varausmaksuna yhden moottorivuokran 20.4.2026 mennessä. Varausmaksu hyvitetään viimeisen SM-osakilpailun moottorivuokrassa tai se palautetaan kuljettajalle viimeisen SM-osakilpailun jälkeisellä viikolla, jos kuljettaja ei jostain syystä osallistu kyseiseen osakilpailuun. Jos moottoreita jää ylimääräiseksi niin myös muilla kuljettajilla on mahdollisuus osallistua yksittäisiin osakilpailuihin siinä järjestyksessä, kun kukin on kilpailukohtaisen ilmoittautumisen tehnyt. Näissä tapauksissa ota yhteys promoottoriin ennen kilpailukohtaisen ilmoittautumisajan päättymistä. Tämä perustuu siihen, että yksittäisten kuljettajien määrää on vaikea arvioida etukäteen kilpailukohtaisesti.
SARJAAN ILMOITTAUTUMINEN
Sarjaan ilmoittautumisaikaa on jatkettu niin, että kaikki 20.4.2026 mennessä sarjaan ilmoittautuneet ja sarjamaksun maksaneet ovat oikeutettuja kilpailemaan myös Karting SM -sarjan sarjapalkinnoista.
RENGAS VOUCHEREIDEN KÄYTTÖ
Voucher-sääntöä on joustettu niin, että käyttämättömät voucherit voi käyttää myös seuraavissa osakilpailuissa, mutta maksimi kilpailukohtaista rengasmäärää ei saa kuitenkaan ylittää. Käyttämättömillä vouchereilla voi halutessaan lunastaa myös harjoitusrenkaita.
Lisätietoja:
Yhteystiedot

Henri Karjalainen
Lajivastaava & nuorisourheilun asiantuntija
050 546 0500
henri.karjalainen@autourheilu.fi

