Uutiset
Jokkiksen suomenmestaruudet ratkesivat kahdessa SM-kilpailussa
2.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
2.7.2026
Haetaan Secto Rally Finlandiin vapaaehtoisia Flying Finn karting-radan pyörittämiseen 29.7.-1.8.2026
1.7.2026
Rallicrossin EM-sarja jatkuu Ruotsissa – Juha Rytkönen: ”Tätä kilpailua olen odottanut”
30.6.2026
Driftingin SM-sarjat jatkuvat Hyvinkäällä viikonloppuna - Fure Pro2 -luokassa tiukka mitalitaisto
30.6.2026
Lipunmyynti avattu - Mestareiden Ilta 2026 kokoaa suomalaisen autourheiluväen juhlimaan 75-vuotista taivalta
30.6.2026
Tommi Hallman taisteli Eldoran ovaalilla toiseksi - "Kovempaa ei tuolla autolla pääse"
29.6.2026
Autourheilun turvallisuus kilpailukaudella - Tukes muistuttaa järjestäjiä keskeisistä turvallisuusvelvoitteista
27.6.2026
Timo Hantusen muistoa kunnioittaen 5.12.1949 – 25.6.2026
26.6.2026
Flying Finn Tour tapahtumia kesällä
26.6.2026
Flying Finn Future Star Aatu Hakalehto säväytti Jyväskylässä
4.8.2025
Tämän vuoden Flying Finn Future Star -kisan voittaja Aatu Hakalehto ajoi itsensä kansainvälisen rallimaailman tietoisuuteen Suomen MM-rallissa. Ensimmäisessä MM-rallissaan hämeenlinnalainen sijoittui upeasti neljänneksi. Hakalehto kilpaili JWRC- ja WRC3-luokissa Rally3-luokitellulla Ford Fiestalla.
Ahveniston Autourheilijoita edustavan Hakalehdon ja kartturi Joonas Ojalan MM-kisaviikko alkoi maanantaina ajetuilla testeillä ja seuraavina päivinä tehtiin nuotit loppuviikkoa varten. Rally3-luokitellulla Ford Fiestalla ensimmäiseen kisaansa osallistunut Hakalehto odotti tulevalta kisasta erityisesti kahta erikoiskoetta: Ouninpohjaa ja Myhinpäätä.
– Ne on jouhevia vaikeita pätkiä, joita on hieno ajaa, kertoi Hakalehto nuotituksen jälkeen.
Keskiviikon nimikirjoitustilaisuuden ja lähtöseremonioiden jälkeen uran ensimmäinen MM-ralli oli aivan nurkan takana.
– Tuntuu kyllä uskomattomalta. Nyt lähtöseremonian jälkeen alkaa ymmärtämään, että mitä oikein tapahtuu, hehkutti Hakalehto.
Torstaina ajettiin testierikoiskoe ja ensimmäinen Harjun pyöritys. Perjantaina Hakalehto painoi todella lapun lattiaan ja ajoi heti aamupäivällä kahdelle erikoiskokeen junnuluokan nopeimman ajan. Sama hyvä meno jatkui läpi koko kisaviikonlopun, ja ajat olivat aivan luokan kärkivauhtia. Muutamalla erikoiskokeella rankka sadekuuro hidasti hieman tahtia, mutta muuten debyytti MM-tasolla sujui lähes ongelmitta.
Sunnuntaina Hakalehdon toinen suosikkierikoiskoe, legendaarinen Ouninpohja, ajettiin kahdesti. Kisan maalissa nähtiin todella tyytyväinen rallikuljettaja
– Aivan älyttömän hieno viikko takana. Opittiin paljon uusia asioita ja kerättiin tärkeitä kilometrejä tulevaisuutta varten. Nautittiin jokaisesta hetkestä. Ounintai oli mahtava ja oli hieno nähdä niin paljon ihmisiä seuraamassa. Kiitos kaikille taustajoukoille ja tukijoille. Mahtavaa!
Lopputulokset, Suomen MM-ralli, JWRC
Eamon Kelly (IRL) 2:41:21.6
Taylor Gill (AUS) +8.3
Ali Türkkan (TUR) +21.7
Aatu Hakalehto – Joonas Ojala (FIN) +50.4
Karem Kazaz (TUR) +2:14.9
Teksti: Viestintä Aatu Hakalehto
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

