Uutiset
Flying Finn Tour tulee taas - hae mukaan
20.2.2026
Seuratuki uudistuu - ajankohtaista infoa
20.2.2026
Rallin päätoimitsijakoulutus 28.-29.3.2026 Kokkolassa
19.2.2026
Rallin päätoimitsijakoulutus 18.-19.4.2026 Mikkelissä
19.2.2026
Rallicross SM 2026 sarjasäännöt julkaistu ja sarjarekisteröityminen avattu
19.2.2026
Autourheilun 1960-luku Suomessa – vauhdin, värikkäiden tarinoiden ja kansainvälistymisen vuosikymmen
19.2.2026
Finjector ja Drift SM -sarja jatkavat yhteistyötä – tekninen asiantuntemus lajin tukena
19.2.2026
Offroadin lajiryhmän kuulumisia 1/26
17.2.2026
Rata-ajon V8 Thunder -luokan teknisiin sääntöihin julkaistu lisämääräys
16.2.2026
Haetaan jokkis talvimestaruus kilpailun järjestää kaudelle 2027 haku avoinna 16.3.2026 asti
16.2.2026
Ajankohtaisia Historic asioita
30.1.2026
Historic lajiryhmä kokoontui vuoden ensimmäiseen kokoukseen 15.1.2026. Kokouksessa olivat läsnä Juha Liukkonen (pj), Marko Allinen, Petteri Sappinen, Ilkka Pohjonen, Jesse-Joonas Haake ja Jari Tabell.
Kokouksessa otettiin tiedoksi HRCF:n lajiryhmän edustajan muutos. Uusi edustaja on Jesse-Joonas Haake.
Lajiryhmä käsitteli HTP-passien tilanne katsauksen ja HRCF:n lähettämän kirjeen. Lisäksi lajiryhmä keskusteli EHRC-Eligibility delegate roolin täyttämisestä ja teki päätösesityksen hallitukselle edustajan esittämisestä FIA Historic Motorsport komiteaan, mikäli kyseinen komitea on FIA:n hallintomallin muututtua vielä olemassa.
HRT-sarjan lisämääräys
HRT-sarjasääntöön on tehty lisämääräys 1. Lisämääräyksellä selkeytettiin HTP-passeihin liittyvää sääntökohtaa 3.1. Lisämääräys löytyy täältä.
Liite K päivitys renkaiden osalta
Liite K
…
Kansalliset lisäykset ja poikkeavuudet FIA Liite K:sta
…
- Autot, joissa on passissa sallittu ainoastaan pienempien kuin 13” vanteiden käyttö,
voidaan talviralleissa käyttää 13” vannetta. Huomioi kuitenkin raideleveys (1-ryhmä).
Talvirenkaat ja nastat Autourheilun Sääntökirjan Liite J Yleisten Määräysten artikla252.6.1.2. mukaisesti. Kohdat 6.1.2.2 ja 6.1.2.2.1 eivät koske historic luokkia.
HTP-passien tilanne
HTP-passien uusinnassa oli hektinen loppuvuosi niin passinuusijoille kuin prosessin toteuttajille. Kahden kuukauden uurastuksen jälkeen tilanne on seuraava:
101 uusintahakemusta saapui ajoissa ennen vuoden vaihdetta. Näiden tilanne on 23.01.2026 ollut seuraava:
- 20 passia on valmistunut ja hyväksytty FIA:ssa
- 70 passia on toimitettu FIA:an käsiteltäväksi
- 8 passia on palautunut FIA:sta korjattavaksi/täydennettäväksi
- 10:n passin käsittely on kesken ja odottaa lisätietoja
- 1 hakemus on peruutettu
Yhteensä uusitun prosessin kautta on kulkenut 105 hakemusta, joista 4 on koskenut uuden passin hankintaa.
Koko vuoden 2025 aikana AKK:n kautta on käsitelty 141 passiuusintaa ja 24 uutta HTP:ia.
FIA:n kommentit uudesta prosessista ovat olleet positiivisia: ”Hakemukset ovat olleet hyvin laadittuja mahdolliset korjauspyynnöt on saatettu nopeasti valmiiksi asti.”
Seuraavana vuorossa on lähiviikkoina prosessin kehittäminen ja ohjeiden selkeyttäminen. HTP-ryhmä haluaa kiittää hakijoita hyvästä yhteistyöstä, ilman toimivaa yhteistyötä tämä tulos ei olisi ollut mahdollista. Verkkosivujen HTP-osioon on lisätty esitys miksi HTP tarvitaan. Pääset tutustumaan esitykseen suoraan täältä.
Yhteystiedot

Heidi Borg
Urheilutoimenpäällikkö
045 2095 499
heidi.borg@autourheilu.fi
