Uutiset
FIA käynnistää Esports Cup -kilpailun, jonka tarkoituksena on löytää seuraava naispuolinen moottoriurheilutähti
28.4.2025
Päivitys: Karting SM lisämääräys no 2 päivitetty 28.4.2025
28.4.2025
Tapahtumissa käytettäviä telttoja koskeva ohje uusittu – tule kuulolle webinaariin!
28.4.2025
Karting SM lisämääräys no 2 sekä Mini60 tekniikkasäännön päivitys
26.4.2025
Liittovaltuuston kokouspäivä käynnisti kehitystyötä ja linjasi tulevaisuuden askelia
26.4.2025
Driftingkausi starttaa FlyingFinn.tv:ssä - viikonlopun livelähetykset katsottavissa maksutta!
25.4.2025
AKK:n hallitus kokoontui 25.4.2025 etäyhteydellä - valmennuksen kehitysprojekti käynnistyy ja kypärästandardit päivittyvät
25.4.2025
Škoda Motorsport Suomi etsii tiimiinsä nuoria rallilupauksia SM-kaudelle 2026
24.4.2025
Menestyksen polku: AKK ja KIHU yhdessä autourheilijoiden kehityksen tukena
18.4.2025
Kypärästandardi FIA STANDARD 8859-2024 sallittu AKK:n alaisissa kilpailuissa
17.4.2025
AKK-Motorsport ry:n puheenjohtajaksi Juhani Pakari: "Harrastaja- ja nuorisotyöhön panoksia"
25.11.2017
AKK-Motorsport ry:n liittokokous on valinnut Juhani Pakarin liiton puheenjohtajaksi seuraavalle kaksivuotiskaudelle kokouksessaan Tampereella. Kuusi vuotta autourheilun kansallisen lajiliiton puheenjohtajana toiminut Pakari jatkaa uudelle kaudelleen tammikuussa.
AKK:n jäsenjärjestöt valitsivat puheenjohtajakseen Pakarin äänimäärällä 199-178. Tiukaksi menneessä äänestyksessä Pakarin haastoi vuodenvaihteessa FIA:n MM-rallikomission puheenjohtajan paikan jättävä Jarmo Mahonen. Pakari kiittelee mahdollisuutta saattaa jo aloittamansa projektit loppuun.
- Autourheilun nykytila on hyvä, jos sitä mitataan kansainvälisellä menestyksellä, mutta harrastajakentällä ja nuorisotyössä riittää haasteita. Nyt tehdään täysillä töitä seuraavat kaksi vuotta, luoden jatkumoa ja menestyspohjaa tulevaisuuteen, kuvailee 52-vuotias Pakari.
- Meillä on hyvät näkemykset siitä, miten menemme eteenpäin. On tärkeää että Suomi tulee säilymään maailman huipulla autourheilussa, mutta meidän on panostettava entistä enemmän myös harrastajiin ja esimerkiksi harrastusolosuhteisiin, vastavalittu puheenjohtaja linjaa lähitulevaisuuden tavoitteikseen.
AKK:n liittokokouksen yhteydessä valittiin myös kolme hallituksen jäsentä sekä liittovaltuuston jäsenet seuraavalle kaksivuotiskaudelle 2018-2019.
AKK-Motorsport ry:n hallitus 2018
Juhani Pakari, pj.
Aulis Ahonen
Riku Bitter
Lasse Koski
Esko Mäkinen
Markku Pietilä
Nina Suvanto
Lisätiedot
AKK-Motorsport ry, puheenjohtaja Juhani Pakari, juhani.pakari@autourheilu.fi, 045 679 7979