Uutiset
Historic Tekniikka Passi
20.10.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 9/2026
16.10.2026
Haetaan Jäärata SM 2027 osakilpailujärjestäjiä
15.10.2026
Ralli SM -sarjasäännöt kaudelle 2027 on julkaistu
15.10.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 8/2026
15.10.2026
Crosskartin lajipäivät Tampereella 14.11 - ilmoittaudu
14.10.2026
Digitaalisen autourheilun lajipäivä 7.11.2026 Pohjoismaiden mestaruuskilpailun yhteydessä Espoossa - ilmoittaudu mukaan
14.10.2026
AKK-Motorsport ry hallitusvaalit lähestyvät – tutustu ehdokkuudesta kiinnostuneisiin
13.10.2026
Jokkiksen seniorimestaruuskilpailun haku kaudelle 2027 avoinna
12.10.2026
AKK-Motorsport ry hallituksen kokouksessa käsiteltiin mm. vuoden 2027 suunnitelmia ja lajien sääntöuudistuksia
12.10.2026
AKK-Motorsportille FIA:n toiseksi korkeimman tason ympäristöluokitus
5.2.2015
AKK-Motorsport ry on saavuttanut kansainvälisen autoliitto FIA:n virallisen ympäristöluokituksen. Luokitus liittyy lajin kansainvälisen kattojärjestön ympäristöohjelmaan.
AKK-Motorsport ry ja sen omistama markkinointiyhtiö AKK Sports Oy ovat lähteneet mukaan edistämään ympäristötietoisuutta kansallisessa autourheilussa. Ympäristöprojektin taustalla vaikuttaa Kansainvälisen Autoliitto FIA:n ympäristöohjelma, FIA Action for Environment.
Yhtenä osana FIA:n ohjelmaa on virallinen ympäristöakkreditointi, joka koostuu kolmesta eri tasosta. Akkreditoinnin kautta FIA myöntää hakijalle virallisen ympäristöluokituksen, mikäli tietyt ympäristöä koskevat kriteerit hakijan toiminnassa täyttyvät.
Hakemusten perusteella autourheilun kotimaiselle lajiliitolle AKK-Motorsportille on myönnetty toiseksi korkeimman tason ympäristöluokitus. Aiemmin luokituksen saaneita tahoja ovat mm. Iso-Britannian autourheiluliitto MSA, Ruotsin MM-ralli sekä McLaren Mercedes. AKK-Motorsportia kiitettiin evaluoinnissa mm. siitä, että liitolla on jo vuosien ajan toiminut olosuhdetyöryhmä, joka toimii jäsenseurojen edunvalvojana ympäristöasioissa. Lisäksi liiton uusi ympäristöohjelma sai paljon positiivista palautetta.
FIA Instituutin puheenjohtaja Gérard Saillant toteaa:
- On hienoa saada uusi kansallinen lajiliitto mukaan ohjelmaamme. Kaikki mukana olevat järjestöt ja yritykset toimivat kansainvälisinä sanansaattajina ja hyvinä esimerkkeinä moottoriurheilussa mukana oleville.
AKK-Motorsportin toimitusjohtaja Jani Backman on tyytyväinen saavutetusta luokituksesta:
- Suomella ja suomalaisilla on pitkät perinteet autourheilussa, ja olemme aikojen saatossa olleet monessa asiassa edelläkävijöitä kansainvälisesti. Niin myös tässäkin, olemmehan toinen autourheilun kansallinen lajiliitto, joka saavuttaa ympäristöluokituksen. Sertifioinnin saavuttaminen on siis jälleen yksi osoitus siitä, että suomalainen autourheiluosaaminen on globaalisti arvioiden korkean profiilin toimintaa.
AKK haluaa kantaa ympäristövastuuta ja toteuttaa ympäristöprojektia hyvässä sekä avoimessa hengessä yhteistyössä autourheiluseurojen, kilpailijoiden ja muiden moottoriurheilun parissa toimivien kanssa. Osana projektia AKK tulee tarjoamaan ympäristökoulutusta, -konsultaatiota ja tukimateriaalia seuroille. Tarkoituksena on, että autourheilukilpailuissa toimii tulevaisuudessa aina yksi ympäristövastaava, jonka vastuualueelle kuuluu erityisesti autourheilukilpailuiden sekä -tapahtumien ympäristöasioiden huomioiminen.
Kuva: MikaMäki
Lisätietoja: toimitusjohtaja Jani Backman, 0207 219 441, jani.backman@autourheilu.fi
