Uutiset
Haetaan Jäärata SM 2027 osakilpailujärjestäjiä
15.9.2026
Karting lajiryhmän kuulumisia 10/2026
15.9.2026
Kartingin Mestareiden kilpailu peruttu
15.9.2026
Rallin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys 5
14.9.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 7/2026
12.9.2026
AKK hakee promoottoria rata-ajon SM-sarjalle kaudesta 2027 alkaen
12.9.2026
Hallitus kokoontui syksyn ensimmäiseen kokoukseen
11.9.2026
AKK hallitus vahvisti lajiryhmien täydennysvalinnat kaudelle 2027–2028
11.9.2026
AKK:n vetoomusoikeuden päätökset 1-6/2026, 10.9.2026
11.9.2026
Tervetuloa SM5-luokan avoimeen Teams-keskustelutilaisuuteen 15.9.
10.9.2026
AKK:n ehdollepanotoimikunta kokoontui ensimmäiseen tapaamiseen 10.3.2025
12.3.2025
AKK:n liittovaltuusto asetti ehdollepanotoimikunnan vuoden 2025 liittokokousta ja puheenjohtajavaalin valmistelua varten.
Toimikunnan roolina on puheenjohtajavaalia tukevien toimenpiteiden valmisteleminen ja toteutus, kuten ehdokkaiden ennakkoilmoittautumisen, paneelikeskustelujen ynnä muiden vaalia tukevien toimien suunnittelu ja järjestäminen. Keskeisenä tavoitteena ehdollepanotoimikunnalla on varmistaa avoimet, tasavertaiset ja hyvin järjestetyt puheenjohtajavaalit, joissa AKK:n äänioikeutta käyttävät jäsenet voivat tutustua ehdokkaisiin ennen varsinaista liittokokousta.
Ensimmäisen kokouksen keskeiset asiat – merkittävässä roolissa myös jäsenistön osallistaminen
Ehdollepanotoimikunta käsitteli ensimmäisessä kokouksessaan työsuunnitelman ja aikataulun puheenjohtajavaaliin liittyvälle ennakkotyölle. Kokouksessa keskusteltiin myös jäsenistön osallistamisesta prosessin aikana. Jäsenistölle toteutetaan muun muassa lyhyt kysely ennen ehdokkaiden ennakkoilmoittautumisen avaamista. Näin jäsenistö voi kertoa omat odotuksensa liiton tulevan puheenjohtajan osaamiselle, verkostoille, johtamistaidoille ja muille keskeisille ominaisuuksille, jotka ovat tärkeitä liiton menestyksen ja kehityksen kannalta. Ehdokkaille järjestetään myös paneelikeskustelutilaisuus syksyllä ennen liittokokousta, joka toteutetaan striimattavana livelähetyksenä.
Viestintä ja tiedotus – avoimuus tärkeä osa kokonaisuutta
Tulevaa liittokokousta varten luodaan Autourheilu.fi -sivustolle ”Liittokokous 2025” -tapahtumasivu, jonne kootaan liittokokousta ja puheenjohtajavaalia koskevat tiedotteet ja materiaalit sekä tietoa liittokokouksen päätöksenteon käytänteistä. Lisäksi ehdollepanotoimikunnan kokouksista julkaistaan kokoustiedotteet.
Ulkoisen viestinnän osalta liiton viestintäpäällikkö Katja Lindman toteuttaa viestintää yhteistyössä toimikunnan kanssa. Viestinnässä hyödynnetään liiton virallisia kanavia sekä muun muassa seuroille ja puheenjohtajille suunnattua sähköpostiviestintää. Ehdollepanotoimikunta painottaa toimikunnan työskentelyn ja siitä tehtävän viestinnän avoimuutta tärkeänä osana tätä kokonaisuutta.
Puheenjohtajaehdokkaiden ennakkoilmoittautuminen
Puheenjohtajaehdokkaiden ennakkoilmoittautuminen aukeaa huhtikuun puolivälissä. Ehdokkaiden ennakkoilmoittautumiselle ei ole takarajaa, ja liiton sääntöjen mukaisesti ehdolle voi asettua vielä liittokokouksessa toteutettavan ehdokasasettelun kautta. Ennakkoilmoittautumisen avautuessa julkaistaan tarkemmat tiedot ja aikataulut puheenjohtajavaalin ennakkoprosessista sekä ilmoittautumisohjeet.
Ehdollepanotoimikunnan kokoonpano
AKK:n ehdollepanotoimikuntaan kuuluu toimikunnan puheenjohtaja Aulis Ahonen, jäsenet Sirpa Korkatti, Tommi Muilu, Juha Pensas, Tanja Piha ja Saana Raessuo. Toimikunnan sihteerinä toimii liiton pääsihteeri Anssi Kannas.
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

