Uutiset
Flying Finn Academyn kauden 2026 valinnat huipentuvat Pajulahteen
17.9.2025
Joni Turpeinen tekee rallicross-historiaa – kaikkien aikojen nuorin SuperCar-luokan kuljettaja MM-osakilpailussa
17.9.2025
Puheenjohtajaehdokkaan esittelyartikkeli
17.9.2025
Liiton kultaisten ansio- ja kilpailijamerkkien hakeminen kaudella 2025
16.9.2025
Pienoisautoilun SM-kultaa Laihialle
15.9.2025
Hallituksen kuulumisia syyskuun kokouksesta
12.9.2025
Seurojen viestintä - anna arvokasta palautetta ja vastaa kyselyyn
12.9.2025
Drifting SM järjestäjähaku 2026
12.9.2025
Saana Viinikka kiireavuksi urheilutoimeen syys–lokakuussa 2025
11.9.2025
Ilmoittautuminen driftingin lajipäivään on avattu – tervetuloa Seinäjoelle 18.10.2025
10.9.2025
KITI & lisenssiasioita
17.5.2019
KITI & Karting -ilmoittautuminen:
- Huomioithan Karting-kisoihin ilmoittautuessasi nämä asiat:
- alaikäisen kuljettajan ilmoittautumistietoihin on aina täytettävä kenttä Huoltaja. Huoltajalla voi olla kilpailijalisenssi tai ilmoittajalisenssi. Ilmoittajalisenssi on aina 500-alkuinen numerosarja.
- Huomioittehan, että Ilmoittaja -kenttä on täytettävä myös täysi-ikäisten kuljettajien osalta, jolloin Ilmoittajalisenssi on sama kuin kilpailijalisenssin numero.
Lisenssikortit:
- muoviset lisenssikortit tulostetaan KV-lisenssistä, Ilmoittajalisenssistä ja kansallisen lisenssin kylkeen tilattavasta National-lisäkortista.
- AKK:n muovinen jäsenkortti tai MagMa -sovelluksen kautta ladattava mobiilijäsenkortti ei ole kilpailijalisenssi, vaan nimensä mukaisesti jäsenkortti. Jäsenkortissa näkyvä ID-numero on toki sama kuin kilpailijalisenssinumero. Suomessa ajettavissa kilpailuissa, joissa KITI-järjestelmä on käytössä, riittää kilpailijalisenssin voimassaolon todentamiseen kilpailijalisenssin numero.