Uutiset
Flying Finn Academyn kauden 2026 valinnat huipentuvat Pajulahteen
17.9.2025
Joni Turpeinen tekee rallicross-historiaa – kaikkien aikojen nuorin SuperCar-luokan kuljettaja MM-osakilpailussa
17.9.2025
Puheenjohtajaehdokkaan esittelyartikkeli
17.9.2025
Liiton kultaisten ansio- ja kilpailijamerkkien hakeminen kaudella 2025
16.9.2025
Pienoisautoilun SM-kultaa Laihialle
15.9.2025
Hallituksen kuulumisia syyskuun kokouksesta
12.9.2025
Seurojen viestintä - anna arvokasta palautetta ja vastaa kyselyyn
12.9.2025
Drifting SM järjestäjähaku 2026
12.9.2025
Saana Viinikka kiireavuksi urheilutoimeen syys–lokakuussa 2025
11.9.2025
Ilmoittautuminen driftingin lajipäivään on avattu – tervetuloa Seinäjoelle 18.10.2025
10.9.2025
AKK Sportsin toimitusjohtaja uusien haasteiden pariin
23.12.2015
Neste Rallin järjestäjän, AKK Sports Oy:n, toimitusjohtaja Tiina Lehmonen aloittaa helmikuussa 2016 työt Toyotan MM-ralliprojektin parissa. Lehmonen tulee avustamaan Suomen MM-rallin järjestelytehtävissä vielä tulevanakin vuonna.
Toyotan tallipäällikön, nelinkertaisen rallin maailmanmestarin, Tommi Mäkisen palvelukseen siirtyvä Lehmonen tulee jatkossa vastaamaan tallin markkinointi-, tapahtuma- ja PR-toiminnasta. Mäkinen itse vastaa rallin MM-sarjaan 2017 palaavan tehtaan kilpailutoiminnasta ja autojen kehittämisestä.
”Lähden maailman parhaasta työpaikasta koska tämä on ainutkertainen mahdollisuus. Autourheilussa juuri ralli on aina ollut sydäntäni lähimpänä. On hienoa pysyä lajin ja lajiyhteisön parissa, ja saada jatkaa työtä pitkälti myös samojen ihmisten kanssa, nyt mielenkiintoisesta uudesta roolista käsin ”, Lehmonen kertoo.
”Toivotan Tiinalle onnea ja menestystä uusien haasteiden pariin koko AKK:n puolesta. Pitkä ja hieno palvelus talossamme jatkuu paikassa, jossa varmasti koko Suomen autourheilukansa voi olla hänestä jatkossa ylpeä”, kiittelee AKK Sportsin puheenjohtaja Juhani Pakari.