Uutiset
KymiRing tositoimiin – Ensimmäinen kansainvälinen kilpailu RallyX starttaa
13.6.2025
Jokkis SM Liiga 2025 kilpailun asetus julkaistu
13.6.2025
EU-tukea kerhotoiminnan kehittämiseen – Pohjois-Hämeen Urheiluautoilijat sai rahoituksen uudelle kerhotilalle
12.6.2025
Kiinnostaako SM rallien ytimessä toimiminen?
12.6.2025
Mobilia ja AKK tiivistävät yhteistyötään – rallikansa hyötyy konkreettisista eduista
12.6.2025
Ajoneuvoharrastajat ja moottoriurheilun edustajat varoittavat ELV-asetuksen vaikutuksista
11.6.2025
Aatu Hakalehto on vuoden 2025 Flying Finn Future Star – tähtäimessä onnistunut Secto Rally Finland
6.6.2025
Flying Finn Tour tapahtuma lauantaina Kiuruvedellä
5.6.2025
Pilotti kevennetystä kansallisen tason rallikilpailusta
4.6.2025
Toni Vilander ehdolla AKK-Motorsport ry:n puheenjohtajaksi
3.6.2025
AKK teki linjaukset autourheilun kesän kilpailutoimintaa koskien
14.5.2020
Valtioneuvosto antoi päivitetyt linjaukset maanantaina 4.5. koskien yleisötapahtumien järjestämistä Suomessa COVID-19 pandemina johdosta. AKK teki 14.5. hallituksen kokouksessaan linjaukset autourheilun kesän kilpailutoimintaa koskien.
Valtioneuvosto antoi päivitetyt linjaukset maanantaina 4.5. koskien yleisötapahtumien järjestämistä Suomessa COVID-19 pandemina johdosta. 1.6. lähtien kokoontumisrajoitukset on rajattu 50 ihmisen kokoontumisiin. Alle 500 hengen urheilutapahtumia voidaan järjestää erityisjärjestelyin 31.7.2020 saakka.
AKK-Motorsport ry:n alainen kansallisen tason kilpailutoiminta voidaan aloittaa 1.6. valtioneuvoston suositusten mukaisesti. Liiton arvokilpailuja (Aluemestaruus, Trophy, Cup ja SM), NEZ-kilpailuja ja muita kansainvälisiä kilpailuja ei järjestetä 31.7.2020 asti valtioneuvoston yleisötapahtumasuositusten perusteella.
Kansallisia kilpailuja voi järjestää, mikäli kilpailun järjestäjä saa tapahtumalle tarvittavat viranomaisluvat. Kalenteriin 1.6.-31.7. haetut arvokilpailut voi järjestää kansallisena, mikäli kilpailun järjestäjä näin haluaa. Liitto suosittaa jäsenseurojaan käyttämään huolellista harkintaa omien tilaisuuksien ja harjoitusten järjestämisessä, sekä noudattamaan viranomaisten suosituksia.
Kilpailukalenteriin 2020 hyväksytyn kilpailun peruuttamisesta ei peritä SK 2020 kansalliset määräykset kohdan 20. mukaista kilpailun peruutusmaksua.
Koulutusten ym. liiton ja alueiden tilaisuuksien osalta toimitaan valtioneuvoston kokoontumissuositusten mukaisesti. Suositellaan liiton ja alueiden kokousten järjestämistä etäyhteyksin 31.7. saakka.
AKK seuraa tarkasti valtiohallinnon ja viranomaisten pandemiarajoituksia ja tiedottaa mahdollisista muutoksista ja tarkennuksista erikseen liiton www-sivuilla tarpeen mukaan.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) seuraa valtakunnallista ja kansainvälistä tilannetta ja antaa ohjeita tartuntojen ehkäisyssä osoitteessa www.thl.fi.
Yleisötapahtumien järjestämiseen liittyvän ohjeistuksen ja määräysten käytännön linjauksista päättää Aluehallintovirasto AVI, jonka päätökset löytyvät osoitteesta www.avi.fi.
Yleistä liikunnan ja urheilun harrastustoiminnan järjestämiseen liittyvää ohjeistusta löydät myös Olympiakomitean sivuilta osoitteesta www.olympiakomitea.fi.
Yhteystiedot

Anssi Kannas
Pääsihteeri
050 300 1244
anssi.kannas@autourheilu.fi