Uutiset
Rata-ajon ja endurancen lajipäivät Tampereella 1.11. - ilmoittaudu
7.10.2025
Puheenjohtajaehdokkaiden vaalipaneeli tänään 7.10.2026 klo 17.30 - mukana linkki striimiin
7.10.2025
Ilmoittaudu ura-autoilun lajipäivään 1.11.2025
7.10.2025
Crosskart SM 2025 tekniset tarkastukset päätökseen
3.10.2025
Puheenjohtajaehdokkaan esittelyartikkeli - Westerback
3.10.2025
Jukka Westerback on asettunut ehdolle AKK-Motorsport ry:n puheenjohtajaksi
2.10.2025
Tietoa Historic-passituksiin liittyen
2.10.2025
Oiva Vettenranta FIA Karting Academy -sarjan voittoon!
1.10.2025
Tatu Siipola Saksan mestari 2025!
1.10.2025
Lokakuu on vapaaehtoisten ja toimitsijoiden kuukausi – kiitos kuuluu kaikille mukana oleville
1.10.2025
Crosskart SM: Sarjapisteisiin muutoksia - päivitetty pistetilanne julkaistu
18.7.2024
Crosskart SM sarjapisteisiin on tullut muutoksia kauden ensimmäistä kilpailua koskevan vastalauseen käsittelyn ja sitä koskevan päätöksen johdosta koskien Crosskart 125/250cc -luokkaa. Lisäksi sarjan toisen osakilpailun tulokset on vahvistettu Crosskart Xtrem Junior -luokan osalta ECU-boksien tarkastusten valmistumisen jälkeen. Päivitetty sarjapistetilanne on julkaistu autourheilu.fi -verkkosivuilla.
Kouvolan osakilpailun tulokset vahvistettu Xtrem Junior -luokan osalta
Sortter Rallicross Kouvola -kilpailussa Crosskart Xtrem Junior -luokassa kolmen parhaiten sijoittuneiden autojen moottorinohjaimet otettiin jälkitarkastukseen, koska niiden ohjelmointia ei voitu tarkistaa kilpailupaikalla.
Ohjelmat on saatu tarkistettua eikä ohjelmoinnissa havaittu virheitä. Näin ollen Kouvolan osakilpailun tulokset on vahvistettu ilman muutoksia.
Päätös koskien A-P Niemi Oy SM Crosskart -kilpailusta tehtyä vastalausetta
AKK:n hallitus on käsitellyt A-P Niemi Oy SM Crosskart -kilpailusta tehdyn vastalauseen. Asian käsittely on kestänyt normaalia pidempään, koska hallitus otti asian vielä uudelleen käsiteltäväksi.
Hallituksen päätös ja perustelut
AKK:n hallitus otti uudelleen käsiteltäväksi valituksen koskien asiaa, jossa kilpailija numero 159 Kasperi Ahonen sai mustan lipun A-P Niemi Oy SM Crosskart 18.5.2024 finaalilähdön maaliintulon jälkeen, joka on annettu kilpailun whatsup-ryhmässä tiedoksi klo 19.28 ja julkaistu kilpailun ilmoitustaululle n. klo 19.35. Kilpailijalle oli aikaisemmin määrätty alkuerästä mustavalkoinen lippu syynä painaminen. Finaalilähdössä kilpailijalle oli määrätty toinen mustavalkoinen lippu, syynä varomaton ajo keltaisen lipun vaikutusalueella.
Crosskartin lajisääntöjen mukaan kilpailun tuloksista voi tehdä vastalauseen lajiryhmälle. Tämä on kuitenkin asian jälkikäsittelyissä lajiryhmän ja liiton hallituksen toimesta jäänyt huomioimatta ja asiaa on käsitelty yleisen vastalausesäännön perusteella, jonka mukaan vastalauseet tehdään kilpailupaikalla. Hallitus katsoo, että Ahosen lajiryhmälle osoittama valitus tulee tulkita vastalauseeksi ja hän on tämän osalta toiminut myös TPJ:n sekä kilpailun yhdyshenkilön antaman ohjeistuksen mukaisesti. Edellä mainitun perusteella hallitus katsoo, että asia on otettava uudelleen käsiteltäväksi.
Itse kilpailun ja siinä annettujen tuomioiden osalta on ollut tulkintaepäselvyyksiä koskien sitä, johtaako 2 x MV-lippu automaattisesti mustaan lippuun ja hylkäykseen. Hallitus toteaa, että sarjasääntö tältä osin crosskarteille myös epäselvä, koska puhutaan aikasakosta ja aikaa ei crosskarteille oteta.
Kilpailija on toiminut saamiensa ohjeiden ja sääntöjen mukaisesti tehdessään vastalauseen kilpailun jälkeen lajiryhmälle. Lisäksi asian käsittelyssä on ilmennyt tulkintavirheitä koskien crosskartien vastalausesääntöä sekä epäselvyyttä sarjasäännön liputuksia koskevan säännön osalta.
Päätös
Asia ratkaistaan kilpailijan hyväksi ja valitus hyväksytään. Kilpailun tulokset on korjattava vastaavasti ja sarjapisteet laskettava ja päivitettävä korjattujen tulosten mukaisesti. Tämä päätös kumoaa hallituksen aikaisemman 13.6.2024 tekemän asiaa koskevan päätöksen.
Lisämääräykset valmistelussa
AKK on aloittanut lisämääräyksen valmistelun koskien sarjasääntöjen liputusmääräysten tulkinnan selkeyttämistä crosskartien osalta. Lisäksi valmistelussa on lisämääräys crosskartien moottorinohjainten kilpailupaikalla tapahtuvaa tarkastusta koskien. Lisämääräykset julkaistaan erikseen niiden valmistuttua ennen seuraavaa sarjan osakilpailua.
Yhteystiedot

Anssi Kannas
Pääsihteeri
050 300 1244
anssi.kannas@autourheilu.fi