Uutiset
Kartingin FIA Arrive & Drive Euroopan kilpailuun edullisempi osallistuminen AKK:n nimeämille kilpailijoille - hae mukaan
8.6.2026
Jatkuva liikennevakuutus hyväksytään jälleen kilpailukäyttöön myönnettävän siirtoluvan yhteydessä.
5.6.2026
Endurance CUP -osakilpailuissa mukana 3 tunnin kilpailut
5.6.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
4.6.2026
Hae mukaan lajiryhmään - vaikuta oman lajisi tulevaisuuteen
4.6.2026
Peetu Piira lähtee Kouvolaan SM-kolmosena – testipäivä toi lisää luottoa haastavalle radalle
3.6.2026
Rallicross lajiryhmän kuulumisia 5/2026
3.6.2026
Drift Masters -tähdet Heinonen ja Keski-Korpi driftingin Koneita.com Pro SM-avaukseen Ouluun
2.6.2026
Flying Finn 100 -hankkeen perintö elää – kartingautojen nykytilanne selvitetään seuroilta
2.6.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 5/2026
2.6.2026
Digitaalisen rallicrossin maailmanmestari: ”Suomalaiset ovat maailmanhuippua sekä kisaradoilla että -järjestäjinä!”
8.4.2020
Digitaalisessa autourheilussa aina F1-tiimi Williamsin eSport-tiimiin asti kiivennyt Sami-Matti Trogen, 17, on uuden ajan autourheilulahjakkuus: nuori ja monipuolinen kuljettaja ei lyö itseään tiukkoihin raameihin, vaan näkee kehityksen mahdollisuuksia kaikkialla.
- Digitaalisessa autourheilussa parasta on ehdottomasti se, että omalla taidolla pystyy pärjäämään puhtaasti, eikä urakehityksen kanssa tule liikaa niin sanottua rahan kanssa pelaamista. Hyviä puolia on myös se, että monia eri lajeja pääsee ajamaan yhdellä istumalla, jolloin myös kustannukset pysyvät kurissa, Trogen luettelee hymyillen.
- Laji koukuttaa huolella, kun vauhtiin pääsee. Itse ajan jopa 20 tuntia viikossa, eikä kyllästymisen merkkejä näy! Simracing eli virtuaalisimulaattorilla kilpailu on myös katsojille viihdyttävää seurata; radalla tapahtuu usein paljon. Kilpailut ovat yleensä tasaisia, sillä kalustoeroja ei saa kuin säätämällä autoa. Suomessa kisalähetykset on tehty todella ammattimaisesti, asiantuntevilla selostuksilla, joten kisoja on myös hieno seurata ja meno on yllättävänkin aidon näköistä!
- Uskon, että nyt ensimmäistä kertaa ajettava Digital Racing eSM -sarja tulee buustaamaan uusien harrastajien määriä. Toivottavasti innostuksen kipinä iskee myös mahdollisimman moneen kotikatsomossa, ja tähänkin lajiin saadaan tulevaisuudessa leveä suomalainen menestyjäkaarti maailman huipulle, Trogen myhäilee.
Lue lisää Sami-Matista tästä »
Lue lisää digitaalisen rata-autoilun SM-sarjasta »
Kuva: Timo Louhelainen / AKK

