Uutiset
Aatu Hakalehto on vuoden 2025 Flying Finn Future Star – tähtäimessä onnistunut Secto Rally Finland
6.6.2025
Flying Finn Tour tapahtuma lauantaina Kiuruvedellä
5.6.2025
Pilotti kevennetystä kansallisen tason rallikilpailusta
4.6.2025
Toni Vilander ehdolla AKK-Motorsport ry:n puheenjohtajaksi
3.6.2025
AKK:n toimisto suljettu keskiviikkona 4.6.2025
3.6.2025
Ostarjoustarkastus 17.-18.5.2025 Markun Kello ja Koru JM
3.6.2025
Offroad haastaa, yhdistää ja koukuttaa – teknistä tarkkuutta, kallioseikkailuja ja vahvaa yhteishenkeä
3.6.2025
Tiedoksi: AKK-Motorsport ry:n ylimääräinen liittokokous 28.6.2025
30.5.2025
Historic Rally Trophy-sarjan kilpailukalenteri kaudelle 2026 on julkaistu
30.5.2025
Traficom päivittänyt kilpailukäyttöön haettavan siirtoluvan ohjetta
29.5.2025
F-Cupin avauskillpailu AVIS-ralli on peruttu - AKK selvittää vaihtoehtoisia toteutusmalleja F-Cupin talvi-osakilpailulle
10.1.2022
Sunnuntaina 8.1.2022 Valkealan Urheiluautoilijat ry:ltä saatiin tieto, että kilpailun järjestäjä ei kykene toteuttamaan 29.1. toteutettavaksi suunniteltua F-Cupin avauskilpailua Kymenlaakson vaikean Covid-19 epidemiatilanteen takia.
Kyseessä on tottakai iso takaisku niin järjestävälle seuralle, mutta ennen kaikkea koko F-Cup-sarjalle. Sarjan toteutuminen mahdollisimman täyspainoisena, kahdella talvirallilla on ennen kaikkea kilpailijoille, mutta myös AKK-Motorsport ry:lle ja AKK Sports Oy:lle erittäin tärkeää. Tämän myötä maanantaina 10.1.2022 AKK:n rallin lajiryhmän käymien keskustelujen perusteella pyrimme selvittämään kaikki mahdolliset vaihtoehdot sille, että F-Cupissa voidaan kilpailla kaksi talvirallia kaudella 2022. Tällä hetkellä kauden toinen osakilpailu, XX Kangasniemi Ralli ajetaan normaalisti 26.2.2022.
Jotta saamme asiaa eteenpäin, ja kartoitettua kaikki mahdolliset toteutusvaihtoehdot F-Cupin osakilpailulle talvikaudella 2022, pyydämme kaikkia mahdollisen osakilpailun järjestämisestä kiinnostuneita seuroja ilmoittamaan mahdollisuudesta/kiinnostuksesta kilpailun toteutukselle mahdollisimman pian, mutta viimeistään keskiviikkoon 12.1.2022 klo 16.00 mennessä AKK:n Rallin Lajipäällikölle. Aikataululliset seikat huomioiden, mahdollinen toteutuspäivä voi olla 12.3.2022, jolloin ei kalenterissa ole muita rallikilpailuja.
Myös tällä hetkellä kalenterissa olevat kilpailut voivat olla mahdollisia osakilpailuja myös F-Cupiin, aikataulu ja kilpailun rakenne huomioiden. Myös näiden seurojen toivotaan ilmoittavan AKK:lle, mikäli F-Cupin osakilpailun toteutus jo kalenterissa olevaan kilpailuun on mahdollista, ja samalla pyydetään esittämään suunnitelma, miten kyseinen sarja kilpailuun sisällytettäisiin.
Vaihtoehtoisesta toteutusmallista tiedotetaan heti kun ratkaisu asian suhteen on tehty, ja mahdolliset toteutusmallit selvitetty. Tavoite saada asia valmisteltua viimeistään viikon 3 alkuun mennessä.
Lisätiedot: Lajipäällikkö Henrik Frank, etunimi.sukunimi@autourheilu.fi , 040-5349977