Uutiset
Driftingkausi starttaa FlyingFinn.tv:ssä - viikonlopun livelähetykset katsottavissa maksutta!
25.4.2025
Škoda Motorsport Suomi etsii tiimiinsä nuoria rallilupauksia SM-kaudelle 2026
24.4.2025
Menestyksen polku: AKK ja KIHU yhdessä autourheilijoiden kehityksen tukena
18.4.2025
Kypärästandardi FIA STANDARD 8859-2024 sallittu AKK:n alaisissa kilpailuissa
17.4.2025
Jokkis teknisen valvojan tiedote harrastajille kesäkaudelle 2025
17.4.2025
Karting Flying Finn Juniori Cup kalenterimuutos - lisämääräys no2 julkistettu
16.4.2025
Jokkis SM Liiga 2025 joukkueiden ilmoittautuminen avattu
15.4.2025
Jokkis kysely harrastajille, kysely avoinna 30.4.2025 asti
15.4.2025
Ehdokkaiden ennakkoilmoittautuminen avattu – jäsenkysely nosti esiin selkeitä odotuksia tulevalle puheenjohtajalle
15.4.2025
Keski-Suomen seuroja Seurakehitystiellä - Nuorille tilaa kokeilla erilaisia rooleja
14.4.2025
F-Rallisarjan palkinnot kaudella 2019
20.12.2018
F-Rallisarjassa kilpaillaan kaudella 2019 viidessä osakilpailussa, joista kaksi kilpaillaan talvella ja kolme kesällä. Kuten kaudella 2018, sarjan ilmoittautumismaksu on kilpailijoille 350 euroa, josta 150 euroa kohdennetaan sarjan käytännön kuluihin ja 200 euroa kohdistetaan suoraan sarjan palkintoihin, jotka jaetaan kilpailijoille.
Palkinnot jakautuvat seuraavasti:
Palkintopotti muodostuu seuraavasti: 200 euroa * Sarjaan (kilpailemaan aina kyseisestä mestaruudesta) ilmoittautuneiden lukumäärä:
F-Klassikko Yleinen, Seniorit, Juniorit, F-2WD Nuotti ja F-4WD Nuotti:
1. 40% * luokkiin kerätty palkintorahasto
2. 25%
3. 20%
4. 10%
5. 5%
Kauden 2018 päätteeksi jaetut palkintolahjakortit jakoivat varsin jyrkästi kilpailijoiden mielipiteet niin puolesta kuin vastaan. Osa kilpailijoita piti lahjakortteja onnistuneena vaihtoehtona, osa kilpailijoista oli asiaan varsin pettyneitä. Selkeästi ongelmana asiassa oli se, että palkinnon jakaminen nimenomaan lahjakorttina ei ollut ennakkoon tiedossa, vaan se tuli monelle yllätyksenä.
Jotta vastaavilta ikäviltä yllätyksiltä vältytään kauden 2019 päätteeksi, ja kilpailijat tietävät jo kauden startatessa, miten palkinnot jaetaan, käsitteli AKK:n rallin lajiryhmä asian yhdessä sarjakoordinaattorin kanssa heti kauden 2018 palkintojenjaon jälkeen ja asiasta päätettiin seuraavaa:
Kauden 2019 palkinnot ovat kilpailijoiden valittavissa kahdesta seuraavasta vaihtoehdosta:
- Rahapalkinto, verotus huomioiden
- Palkintolahjakortti, verotus huomioiden
Palkintolahjakortin suhteen tullaan julkaisemaan taho tai tahot, johon lahjakortti kohdistuu ennen kauden 2019 ensimmäistä kesä-osakilpailua.
Valinnan palkinnonsaajat suorittavat näiden palkintovaihtoehtojen välillä siinä vaiheessa, kun kausi on kilpailtu ja jokaisen palkinnonsaajan palkinnon arvo on tiedossa.
AKK:n rallin lajiryhmä, lajipäällikkö sekä sarjakoordinaattori toivoo, että nyt kun asia on tiedossa hyvissä ajoin, vastaavilta ikäviltä yllätyksiltä vältytään, ja jokainen sarjaan mukaan lähtevä kilpailija tietää vaihtoehdot jo ennen kauden alkua.
Toivomme yhteisesti kaikille rauhallista joulua, sekä sitä että kaikki kilpailijat lähtevät mahdollisimman sankoin joukoin mukaan F-Rallisarjaan kaudella 2019.
Lisätiedot: Lajipäällikkö Henrik Frank, 040-5349977, etunimi.sukunimi@autourheilu.fi