Uutiset
Ralf ”Rafu” Pettersson 1952–2025
16.7.2025
Off road trialin EM-kisat Raisiossa - osallistujia 15 eri maasta
16.7.2025
Hanki omat Secto Rally Finland -fanituotteesi – rajoitettu erä myynnissä nyt!
15.7.2025
FIA Girls on Track Finland – kansainvälinen ohjelma innostaa tyttöjä ja naisia autourheilun pariin / Hae mukaan 1.8. Jyväskylässä järjestettävään tapahtumaan!
15.7.2025
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 15.7.2025
15.7.2025
AKK pidentää tarjouspyynnön aikaa: AKK aloittaa kilpailutuksen ja pyytää tarjouksia laitetoimittajilta Karting SM-sarjaan
14.7.2025
Vain AKK:n jäsenille! Maksuton kahvihetki Motorhomessa – oma taukopaikka Secto Rally Finlandin ytimessä
14.7.2025
Tatu Siipola teki autourheiluhistoriaa Zandvoortissa – täydellinen “Full House” nuorelta suomalaiskuljettajalta
14.7.2025
Haetaan Secto Rally Finlandin yhteyteen vapaaehtoisia kartingin harjoitusajoradan pyörittämiseen 31.7.–2.8.2025
9.7.2025
Flying Finn Future Star Aatu Hakalehdolla selkeä tavoite Kouvolan SM-ralliin
8.7.2025
FIA Girls on Track Finland – kansainvälinen ohjelma innostaa tyttöjä ja naisia autourheilun pariin / Hae mukaan 1.8. Jyväskylässä järjestettävään tapahtumaan!
15.7.2025
Autourheilun kansainvälinen liitto FIA on toteuttanut vuodesta 2018 Girls on Track -ohjelmaa.
Ohjelman tavoitteena on aktivoida tyttöjä ja nuoria naisia tutustumaan autourheilun maailmaan. Ohjelmaa järjestetään vuosittain eri maissa, ja sen tarkoituksena on esitellä autourheilun tarjoamia harrastus- ja uramahdollisuuksia mahdollisimman laajasti.
AKK:lla on ilo ilmoittaa, että FIA Girls on Track -ohjelma toteutetaan osana Secto Rally Finlandia Jyväskylässä perjantaina 1.8.2025
Ohjelman Suomen kummeina toimivat autourheilun parissa aktiivisesti työskentelevät naiset:
Janni Hussi (kartturi ja mediapersoona)
Johanna Suutari (Nep Finland Oy, Production Manager)
Saana Viinikka (Secto Rally Finland 2025 kilpailusihteeri)
Hae mukaan FIA Girls on Track -päivään
Etsimme yhteistyössä FIA:n kanssa mukaan 12–18-vuotiaita autourheilusta kiinnostuneita tyttöjä ja nuoria naisia. Ohjelma on kansainvälinen, joten päivän aktiviteettien pääasiallinen kieli on englanti. Paikalla on kuitenkin myös suomenkielistä henkilökuntaa.
Tapahtuma on osallistujille maksuton ja sisältää:
Lahjapussin
Lounaan ja välipalan
Päivän aktiviteetit
Mahdollisuuden seurata Harjun EK:ta perjantai-iltana
Ilmoittautuminen tapahtuu FIA:n englanninkielisen rekisteröitymislomakkeen kautta täältä
Ilmoittautuminen päättyy keskiviikkona 23.7.2025
Jos ilmoittautuneita on yli 100, FIA pidättää oikeuden valita osallistujat rekisteröintilomakkeella lähetetyn motivaatiokirjeen perusteella.
Hae rohkeasti mukaan ja tule osaksi autourheilua!
Yhteystiedot
Heidi Borg
Urheilutoimenpäällikkö
045 2095 499
heidi.borg@autourheilu.fi