Flying Finn Academyn kauden 2026 valinnat huipentuvat Pajulahteen

17.9.2025

« Takaisin

Suomalaisen autourheilun juniorimaajoukkue Flying Finn Academy kokoaa jälleen riveihinsä uusia lahjakkuuksia. Kauden 2026 urheilijavalinnat etenevät viimeiseen vaiheeseen, kun lokakuussa järjestettävä valintatestileiri Pajulahdessa ratkaisee, ketkä pääsevät mukaan ohjelmaan.


Valintaprosessi etenee vaiheittain

Flying Finn Academyn valinnat noudattaa aiempien vuosien mallia: 

  • Hakuaika oli 1.1.–28.2.2025.

  • Hakemusten perusteella urheilijoita seurattiin koko kilpailukauden ajan.

  • Syksyllä kutsuttiin parhaat ehdokkaat kolmen päivän testileirille Pajulahteen.


Hakukriteerit

  • Kilpailuohjelma: kansainväliset tai SM-tason kilpailut

  • Ikä: 12–24 vuotta hakuvuoden loppuun mennessä

Hakemuksessa edellytettiin muun muassa kauden tavoitteiden ja kilpailuohjelman kuvaamista, harjoitussuunnitelmaa, taustatiimin roolien avaamista sekä budjetin esittämistä.


Pajulahden testileiri – viimeinen näyttö

Lokakuussa 2025 järjestettävä valintatestileiri on prosessin huipentuma. Kolmen päivän aikana urheilijat antavat näyttöjä osaamisestaan, valmiuksistaan ja kehityspotentiaalistaan valmentajien tarkassa seurannassa. Leirin jälkeen tehdään lopulliset päätökset kauden 2026 joukkueesta.


Henkilökohtaista valmennusta ja tukea

Flying Finn Academy on suomalaisen autourheilun valmennusjärjestelmän ydin. Yhteistyö Kilpa- ja huippu-urheilun tutkimuskeskuksen (KIHU) kanssa vahvistaa ohjelmaa entisestään, sillä jatkossa painotetaan yhä enemmän henkilökohtaista valmennusta ja urheilijan tukemista.

Tavoitteena on turvata suomalaisen autourheilun pitkät menestysperinteet tarjoamalla kuljettajille korkeatasoista valmennusta, moderneja menetelmiä ja käytännönläheistä tukea matkalla kohti kansainvälistä huippua.


Nykyiset urheilijat esimerkkinä

Kaudella 2025 Flying Finn Academyn urheilijoihin kuuluivat muun muassa:

  • Tuukka Taponen

  • Leevi Lassila

  • Ville Vatanen

  • Alvar Siimesvaara

  • Luka Sammalisto

  • Tatu Siipola

  • Lauri Halonen

  • Mike Parhiala (noussut kesken kauden Next Generation -ryhmästä)

Heidän tarinansa osoittavat, kuinka ohjelma tarjoaa nuorille kuljettajille mahdollisuuden kasvaa järjestelmällisesti kohti ammattilaisuutta.


Katse tulevaisuuteen

Kun Pajulahden testileiri on takana ja kauden 2026 joukkue nimetty, alkaa seuraava vaihe: yksilöllinen harjoittelu, kilpailukauden suunnittelu ja tavoitteellinen valmennus. Flying Finn Academy jatkaa työtään sen eteen, että suomalainen autourheilu säilyttää asemansa maailman huipulla myös tulevaisuudessa.

 

Yhteystiedot

Katja Lindman

Viestintäpäällikkö

044 7360 325

katja.lindman@autourheilu.fi

Design Mainostoimisto Ajaton Oy