Uutiset
Flying Finn Tour tulee taas - hae mukaan
20.2.2026
Seuratuki uudistuu - ajankohtaista infoa
20.2.2026
Autourheilun 1960-luku Suomessa – vauhdin, värikkäiden tarinoiden ja kansainvälistymisen vuosikymmen
19.2.2026
Finjector ja Drift SM -sarja jatkavat yhteistyötä – tekninen asiantuntemus lajin tukena
19.2.2026
Rallin päätoimitsijakoulutus 28.-29.3.2026 Kokkolassa
19.2.2026
Rallin päätoimitsijakoulutus 18.-19.4.2026 Mikkelissä
19.2.2026
Rallicross SM 2026 sarjasäännöt julkaistu ja sarjarekisteröityminen avattu
19.2.2026
Offroadin lajiryhmän kuulumisia 1/26
17.2.2026
Rata-ajon V8 Thunder -luokan teknisiin sääntöihin julkaistu lisämääräys
16.2.2026
Haetaan jokkis talvimestaruus kilpailun järjestää kaudelle 2027 haku avoinna 16.3.2026 asti
16.2.2026
Flying Finn maailmalla: nuori Tatu Siipola menestyy Saksassa rata-autoilussa
7.8.2024
16-vuotias Tatu Siipola on yllättänyt vauhdillaan Keski-Euroopassa jopa saksalaisen autourheilulegenda Timo Glockin.
Sunnuntaina 30.6.2024 ajettiin legendaarisella Nürburgringillä ADAC Racing Weekend-tapahtumassa BMW DMW 318ti -cupin kaksi osakilpailua. Sunnuntain ensimmäisessä kisassa Kangasalla asuva 16-vuotias Siipola oli yhteiskilpailun kolmas ja junioreiden toinen. Iltapäivällä ajetussa toisessa kisassa Siipola ajoi kokonaiskilpailun toiseksi ja Juniorisarjan voittoon ja sai Maamme-laulun raikamaan Nürburgringillä ensimmäistä kertaa sitten vuoden 2011. 
16-vuotias Siipola ajaa saksalaiselle Morts Racing-tiimille, jonka kanssa yhteistyö alkoi 2024-vuoden alussa. Kilpailuita on ajettu Nürburgringin lisäksi Hockenheimringillä, Hollannin Assenissa ja Belgian Zolderissa. Siipola on napsinut useita podium-sijoituksia.
Tatu on valittu tämän vuoden Young Talent -ohjelmaan, jonka vetäjinä toimivat Cerny Motorsportin Florian Sternkopf sekä rata-autoilija Heiko Hammel. Hänen lisäkseen ohjelmaan on valittu kaksi saksalaista kartingkuljettajaa.
Kauden ensimmäisen kilpailuviikonlopun toisessa osakilpailussa Hockenheimringillä Siipola oli vauhdista mielissään. Toisessa startissa sunnuntaina sijoitus oli kokonaiskilpailussa 3/56 ja junioriluokan voitto. Viimeisillä kierroksilla Siipola näki taustapeilistään neljännellä sijalla olevan Timo Glockin, ja ajoi kirkkaalla erolla kokonaiskilpailun podiumille.
"Olen ajanut pienenä Timoa vastaan videopeleissä ja nyt oikeassa elämässä. Glockin näkeminen taustapeilistä oli ihan uskomaton fiilis! Timo taputti ja näytti mulle ikkunasta peukkua maaliviivan ylityksen jälkeen. Olin ihan fiiliksissä", Tatu kertoo lapsuutensa esikuvan päihittämisestä.
Seuraava kilpailu ajetaan 23.-25.8 Itä-Saksassa Lausitzringillä.
Sosiaalisen median kanavat:
https://tatusiipola.com/
https://www.instagram.com/tatusiipolaracing/
Teksti: Tatu Siipolan tiedotus
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

