Uutiset
Aatola vahva vaikeuksista huolimatta – sarjakärki lähestyy Etelä-Carolinassa
20.4.2026
Hakalehto voittoon EM-rallin Sierra Morenan osakilpailussa Espanjassa.
20.4.2026
Suninen ajoi kolmanneksi Sierra Morenan EM-rallissa
20.4.2026
Rata-autoilija Juha Miettinen on menehtynyt onnettomuudessa Nürburgringin radalla
19.4.2026
AKK:n hallitus kokoontui etänä 17.4.2026 – päätöksiä lajikehityksestä ja ajankohtaisista kokonaisuuksista
18.4.2026
Nousupistejärjestelmä uudistaa driftingiä – selkeämpi polku harrastajasta SM-tasolle
18.4.2026
Crosskart SM-sarjan renkaisiin tarkennus - Vain Maxxis renkaat edelleen käytössä 85cc/150cc ja 125cc/250cc luokissa
16.4.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 3/2026
16.4.2026
Crosskart SM sarjan lisämääräys no. 1 - Xtrem Junior luokan Goldspeed renkaiden käyttö
16.4.2026
Päivi Mentula Rallicross SM -sarjan viestijäksi kaudelle 2026
10.4.2026
Flying Finn Rallivalmennusleirit starttaavat jälleen heti vuodenvaihteen jälkeen
18.11.2022
Kaikille AKK:n lisenssin haltijoille avoimet lajitaitoleirit jatkuvat jälleen ensi vuonna. Rallin osalta leiritykset alkavat heti tammikuun alusta perinteisesti Hyrynsalmella kahden peräkkäisen leirin muodossa. Hyrynsalmen lumilta on hyvä ponnistaa kohti alkavaa kautta, esimerkiksi Rallin SM-sarjaan.
Flying Finn Rallivalmennusleirit talvikaudella 2023
Leiri 1: Hyrynsalmi 2.-3.1.2023 (ma-ti)
- Saapuminen leirille edellisenä iltana su 1.1.
- Kaksipäiväinen ajoleiri (2 päivää ajamista, leirimaksu 750 €)
- Enintään kuusi autoa, paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä
- Ilmoittautuminen leirille päättyy ma 19.12.
Leiri 2: Hyrynsalmi 4.-6.1.2023 (ke-pe)
- Saapuminen leirille edellisenä iltana ti 3.1.
- Kolmepäiväinen ajoleiri (1 päivä nuottitreeniä, 2 päivää ajamista, leirimaksu 900 €)
- Enintään kuusi autoa, paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä
- Ilmoittautuminen leirille päättyy ma 19.12.
- Leirillä on mahdollisuus suorittaa nuottitutkinto lisämaksusta (mainittava ilmoittautumisen yhteydessä, tutkintomaksu 80 €/henkilö, HUOM! myös nuorten luokan kuljettajan nuottitutkinto on mahdollista suorittaa)
Leirimaksu sisältää valmennuksen, treenipätkät sekä ruokailut kuljettajalle ja kartturille. Muista kustannuksista osallistujat vastaavat itse. Majoitusvaihtoehdoista saa lisää informaatiota ilmoittautumisen yhteydessä
Leiri 3: Keuruu 23.-24.1.2023 (ma-ti)
- Kaksipäiväinen ajoleiri (1 päivä nuottitreeniä, 1 päivä ajamista, leirimaksu 750 €)
- Enintään kuusi autoa, paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä
- Ilmoittautuminen leirille päättyy maanantaina 16.1.
- Leirillä on mahdollisuus suorittaa nuottitutkinto lisämaksusta (mainittava ilmoittautumisen yhteydessä, tutkintomaksu 80 €/henkilö, HUOM! myös nuorten luokan kuljettajan nuottitutkinto on mahdollista suorittaa)
Leirimaksu sisältää valmennuksen, treenipätkän, majoituksen sekä ruokailut kuljettajalle ja kartturille. Muista kustannuksista osallistujat vastaavat itse.
Leirit toteutetaan harjoituskilpailuina, eli siirtolupa, kilpa-auton katsastus, turvavarusteet ja lisenssit pitää olla kunnossa. Nuottitreeni toteutetaan kuljettajaparin omalla nuottiautolla ja siitä pitää löytyä takapenkki valmentajaa varten.
Ilmoittautumiset sähköpostilla: mika.leistio@autourheilu.fi
HUOMIO! Ilmoittautumiseen kuljettajan ja kartturin lisenssinumerot yhteystietoineen sekä laskutusosoite. Paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä.
Lisätiedot aiheesta HUOM! virka-aikana: Mika Leistiö 044 0542466
