Uutiset
AKK Sports Oy:n hallitus 2026
16.1.2026
Kartingin pienten luokkien rengastoimittajien kilpailutus jatkuu
15.1.2026
Marcus Grönholmille Tasavallan Presidentin myöntämä Suomen Leijonan Ritarikunnan ensimmäinen ansiomerkki
15.1.2026
Iiro Palmi jatkaa toistaiseksi osa-aikaisena teknisenä asiantuntijana
15.1.2026
Rallisprintin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys
15.1.2026
FlyingFinn.tv vuonna 2026: parempaa sisältöä ja päivitys tilauksiin
14.1.2026
Drift SM Pro-luokan erikseen haettavan osallistumisoikeuden haku päättyy 15.1.2026
14.1.2026
AKK ja Volkswagen Hyötyautot jatkavat pitkäaikaista yhteistyötään myös kaudella 2026
14.1.2026
Ralliautoilija Teemu Suninen ja kartturi Janni Hussi osallistuvat Ruotsin MM-ralliin helmikuussa 2026
14.1.2026
Koneita.com ja Fure jatkavat Drift SM -sarjan Pro- ja Pro 2 -luokkien pääyhteistyökumppaneina monivuotisilla sopimuksilla
13.1.2026
Flying Finn Tour 2022 - hae Flying Finn tapahtuman järjestäjäksi
29.3.2022
Supersuosioon noussut valtakunnallinen kartingkiertue Flying Finn Tour tulee myös tänä kesänä kaupunkien perheille suunnattujen tapahtumien yhteyteen. Seurat voivat vaikuttaa siihen minne Touri laskeutuu, hakemalla sitä omalle paikkakunnalle nyt.
FLYING FINN TOUR 2022
Valtakunnallinen kartingkiertue on erinomainen mahdollisuus tehdä autourheilulajeja tunnetummaksi ja saada uusia harrastajia seuraan. Tämän vuoden tavoitteena on monipuolistaa lajiesittelyä entisestään, kun tapahtumissa tuodaan esille eri tavoin kartingin lisäksi crosskart, pienoisautoilu ja digitaalinen autourheilu. Tämän toivotaan lisäävän seurojen välistä yhteistyötä ja sitä kautta jakavan tapahtumajärjestämisen vastuuta. 2019 vuoden tunnelmia ja tapahtumia voi fiilistellä tämän alta löytyvältä videolta.
HAKEMINEN
Tapahtuman järjestäjäksi voivat hakea kaikki AKK:n alaiset autourheiluseurat, joilla on aktviivista nuorisotoimintaa kartingissa, crosskartissa, pienoisautoilussa tai digitaalisessa autourheilussa.
Hae FLYING FINN TOUR 2022 tapahtuman järjestäjäksi täältä.
Hakuaika 17.3.2022 - 15.4.2022 klo 23.59 asti. Päätös kiertueelle hyväksymisestä voidaan tehdä jo ennen hakuajan umpeutumista, joten hakemisessa kannattaa toimia ripeästi.
VALINTA
Ensisijaisesti valitaan ne seurat, jotka järjestävät Tourin oman paikkakunnan jo olemassa olevien perhekeskeisten tapahtumien yhteyteen mieluiten huhti-syyskuun aikana. Tämä on kustannustehokasta monesta eri näkökulmasta, mutta ennen kaikkea kohderyhmä löytää tapahtumaan automaattisesti. Emme kuitenkaan poissulje seuran kotiradalla järjestettäviä tapahtumia. Hakeminen yhteistyössä useamman seuran kanssa nostaa seuran tapahtuman valitsemista Tourille 2022! Seuralla on mahdollista hakea erilaisia tapahtumatukia (kohdeavustus) tapahtumapaikkakunnalta.
Tourille valitaan yhteensä 10-20 tapahtumaa. Pyrimme suunnittelemaan Tourin siten, että kaikkien seurojen tapahtumat toteutuvat. Esteeksi voi tulla esimerkiksi tapahtumien sama ajankohta etenkin silloin, jos molemmat järjestävät seurat tarvitsevat rataponttooneita. Tämä ratkaistaan tapahtuman vaikuttavuuden mukaan ja lopulta tarvittaessa arvalla.
MUUTA
Liiton tarjoama *tukipaketti;
- Materiaalia (mm. mainosjuliste, tarrat)
- Rataponttoonit + traileri (nouto&palautus Jyväskylään tai edelliseltä seuralta suoraan)
- Markkinointitukea (FB tai lehtimainonta kohdennetusti)
- Rekvisiittaa tapahtumiin
- Tukea koko prosessin ajan
- Tapahtumavakuutuksen
*ehtona, että seuran nuorisotoiminta on aktiivista ja kerho järjestää säännöllistä (viikoittain) toimintaa lapsille- ja/tai nuorille.
Flying Finn Tour:n AKK sivut löytyvät TÄSTÄ.
Lisätietoja:
Yhteystiedot

Henri Karjalainen
Lajivastaava
050 546 0500
henri.karjalainen@autourheilu.fi

