Uutiset
Kellokukantien toimiston käyntipalvelu suljettuna poikkeuksellisesti pe 11.7.2025
9.7.2025
Haetaan Secto Rally Finlandin yhteyteen vapaaehtoisia kartingin harjoitusajoradan pyörittämiseen 31.7.–2.8.2025
9.7.2025
Flying Finn Future Star Aatu Hakalehdolla selkeä tavoite Kouvolan SM-ralliin
8.7.2025
Ostarjoustarkastus 20.6.2025 Yöttömän Yön JM
7.7.2025
Muutoksia driftingin lajiryhmässä
7.7.2025
Ura-autoilun lajiryhmän kuulumisia 3/25
7.7.2025
FIA Girls on Track Finland – kansainvälinen ohjelma innostaa tyttöjä ja naisia autourheilun pariin / Hae mukaan 1.8. Jyväskylässä järjestettävään tapahtumaan!
4.7.2025
Iiro Palmi jatkaa AKK:lla osa-aikaisena teknisenä asiantuntijana vuoden 2025 loppuun
3.7.2025
Päätoimitsijalisenssin haltija! Lunasta henkilökohtainen rallipassisi Secto Rally Finland 2025 -tapahtumaan!
3.7.2025
AKK:n ylimääräinen liittokokous teki päätöksiä Vantaalla
28.6.2025
Haetaan alueille endurance-, jm- ja rallin junioritutkintoihin tutkintokouluttajia kausille 2019-2021
14.5.2018
Olet hakemamme tutkintokouluttaja, jos haluat jakaa osaamisesi muille ja sitä kautta omalta osaltasi kehittää suomalaista autourheilua. Sinulla on hyvä ulosanti ja hyvät vuorovaikutustaidot. Eduksesi katsotaan vankka kilpailu/toimitsijahistoria.
Tutkintokouluttajilta edellytetään kykyä ja halua tehdä yhteistyötä koulutustyöryhmän, lajiryhmien ja muiden kouluttajien kanssa. Sinulta odotetaan myös tarvittaessa matkustusvalmiutta, sillä koulutukset pidetään usein viikonloppuisin. Toimit alueesi tutkintokouluttajana ja vastaat koulutuksista yhdessä alueesi koulutusvastaavan kanssa.
Lähetä vapaamuotoinen hakemuksesi sähköpostitse viimeistään 17.5.2018 osoitteeseen mia.vihavainen@autourheilu.fi.
Laadithan hakemuksesi huolellisesti ja kerrothan ainakin seuraavat asiat:
-alue, jolla haluaisit kouluttaa
-osaamisestasi: lajit (endurance, jm, rallin juniori), jotka ovat sinulle mielestäsi vahvimmat ja, joissa haluat kouluttaa
-autourheilutaustastasi (esim. oletko kilpaillut, oletko toiminut kilpailuissa päätoimitsijana)
-oletko toiminut aikaisemmin tutkintokouluttajana ja, jos olet, niin miten kauan ja missä lajissa
-millainen olet omasta mielestäsi tutkintokouluttajana
-muu tässä yhteydessä olennainen osaamistieto (esim. tapahtuman järjestäminen, järjestötoiminta)
Kauden 2019-2021 tutkintokouluttajille järjestetään yhteinen tapaaminen koulutustyöryhmän kanssa loppuvuodesta 2018.
Lisätietoja antaa koulutustyöryhmän puheenjohtaja Esko Kähkönen, esko.kahkonen@gmail.com.