Uutiset
Hallituksen kuulumisia - tammikuu 2026
29.1.2026
Rallin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys
29.1.2026
Legendaarinen Arctic Lapland Rally - Tunturiralli koetaan livenä myös FlyingFinn.tv:ssä
27.1.2026
Rata-ajon FRC-sarjaan lisämääräys no 1 - Pärnun kilpailuajankohta siirtyy
26.1.2026
Jäärata SM 2026 sarjailmoittautumista jatkettu keskiviikkoon 28.1.2026 asti
26.1.2026
Seuroilla paljon mahdollisuuksia hakea EU-rahoitusta
22.1.2026
Haetaan toimitusjohtajaa suomalaisen autourheilun huipulle
22.1.2026
Endurance Cup 2026 sarjasäännöt julki sekä sarjailmoittautuminen ja numerovaraus avattu
21.1.2026
Puheenjohtajan katsaus - ajankohtaista asiaa autourheilusta
21.1.2026
FIA Karting Academy Trophy valinnat - Suomen edustajiksi esitetään Junioreihin Max Sulin ja Senioreihin Konsta Sipilä sekä naisten ajopaikkaan Janette Saloranta
20.1.2026
Haetaan nopeuden 1- ja 2-tason päätoimitsijakouluttajia kausille 2019-2021
14.5.2018
Haetaan nopeuden 1- ja 2-tason päätoimitsijakouluttajia kausille 2019-2021
Olet hakemamme kouluttaja, jos haluat jakaa osaamisesi muille ja sitä kautta omalta osaltasi kehittää suomalaista autourheilua. Sinulla on vankkaa käytännön kokemusta yhdestä tai useammasta nopeuden lajista. Olet valmis tekemään kehittämistyötä koulutustyöryhmän kanssa, sinulla on hyvä ulosanti ja hyvät vuorovaikutustaidot. Eduksesi katsotaan erityistaidot/koulutukset (esim. palo ja pelastus, työkokemuksen/harrastuksen perusteella kartoitettu erityisosaaminen, josta on hyötyä autourheilussa sekä viestintäosaaminen)
Päätoimitsijakouluttajilta edellytetään kykyä ja halua laatia uutta koulutusmateriaalia yhdessä koulutustyöryhmän ja muiden kouluttajien kanssa. Sinulta odotetaan myös matkustusvalmiutta, sillä koulutukset pidetään usein viikonloppuisin.
Lähetä vapaamuotoinen hakemuksesi sähköpostitse viimeistään 17.5.2018 osoitteeseen mia.vihavainen@autourheilu.fi.
Laadithan hakemuksesi huolellisesti ja kerrothan ainakin seuraavat asiat:
- osaamisestasi: nopeuden laji (JM, sprint, rata, karting) sekä osiot (sihteeri, johto, lippupiste, turva, tuomari), jotka ovat sinulle mielestäsi vahvimmat
- päätoimitsijakokemuksestasi (esim. kilpailunjohtaja, kilpailusihteeri, turvallisuusjohtaja-/päällikkö, tuomari)
- muuta autourheilutaustastasi (esim. oletko kilpaillut)
- oletko toiminut aikaisemmin toimitsijakouluttajana
- aikaisempaa kokemusta koulutusmateriaalin laatimisesta (myös muissa yhteyksissä, kerro silloin mitä)
- millainen olet omasta mielestäsi nopeuden päätoimitsijakouluttajana
- muu tässä yhteydessä olennainen osaamistieto (esim. tapahtuman järjestäminen, järjestötoiminta)
Halutessasi voit hakemuksessa mainita hakeutuvasi joko 1- ja 2-tasoille tai 2-tasolle, tämä otetaan huomioon valintoja tehdessä. Kauden 2019-2021 nopeuden päätoimitsijakouluttajilla on ensimmäinen yhteinen tapaamisensa koulutustyöryhmän kanssa loppuvuodesta 2018.
Lisätietoja antaa koulutustyöryhmän puheenjohtaja Esko Kähkönen, esko.kahkonen@gmail.com.
