Uutiset
Drift Masters Ahvenisto kiinnostaa – lipunmyynti käy kuumana ja Ahvenistolla nähdään kesän hurjimmat drifting-nopeudet
29.5.2026
Atte Kauppinen on voittanut vuoden 2026 digitaalisen autourheilun suomenmestaruuden
29.5.2026
FIA:lta uusi maailmanlaajuinen e-urheilun rallikilpailu - suomalaiset hyvässä vauhdissa karsinnoissa
29.5.2026
EM-podium nosti Joni Turpeisen rallicross-maailman puheenaiheeksi – nyt 17-vuotias haastaa huiput Unkarissa
27.5.2026
Hallitus käsitteli lajien kehitystä, vastuullisuustyötä ja vuoden 2027 sääntöuudistuksia
27.5.2026
Jokkiksen Talvimestaruuskilpailu 2027 Ähtärissä
27.5.2026
Flying Finn Juniori Cup Jämsässä korostuivat kartingin yhteisöllisyys, ilo ja yhdessä tekeminen
26.5.2026
Seurojen parhaat käytännöt jakoon – Joensuun UA:n esimerkit näyttävät suuntaa matalan kynnyksen autourheiluun
25.5.2026
AKK onnittelee 60-vuotiasta Kiuruveden Urheiluautoilijoita
25.5.2026
Lajien nykytilan analyysi 2026: autourheiluyhteisö antaa toiminnalle vahvan arvosanan – kehittämisessä korostuvat saavutettavuus, turvallisuus ja pitkäjänteisyys
25.5.2026
Haetaan pienoisautoiluun radio-ohjattavien autojen (roa) kansainvälisten asioiden yhteyshenkilöitä
15.2.2023
Pienoisautoilun lajiryhmä hakee roa-puolen kansainvälisten asioiden yhteyshenkilöitä. Lajiryhmällä on alustavasti tarkoituksena valita tähän vapaaehtoistehtävään kaksi henkilöä, jotka toimivat yhteistyössä lajipäällikön, lajiryhmän, luokkayhteyshenkilöiden sekä EFRA:n (European Federation of Radio Operated Model Automobiles) toimihenkilöiden kanssa.
Olet hakemamme KV-yhteyshenkilö, jos olet valmis tekemään lajin kansainvälisen toiminnan kehittämistyötä lajiryhmän kanssa, sinulla on hyvä ulosanti ja hyvät vuorovaikutustaidot. Tehtävässä on välttämätöntä erinomainen englannin kielen taito sekä hyvä IT-osaaminen, sillä käytössä on muun muassa EFRA:n RC Motorsport Europe -hallintojärjestelmä. Lisäksi toivottavaa on valmius osallistua kutsuttaessa lajiryhmän kokouksiin etäyhteydellä. Eduksesi katsotaan kilpailuhistoria pienoisautoilussa, osaaminen sääntöjen kehitystyöstä sekä tietotaito EFRA:n toiminnasta. KV-yhteyshenkilöiksi valittavilta henkilöiltä odotetaan myös tarvittaessa matkustusvalmiutta, sillä tehtävään kuuluu osallistuminen EFRA:n AGM-yleiskokoukseen, joka järjestetään vuosittain marraskuussa. Toistaiseksi kyseinen kokous on järjestetty hybridinä, joten osallistuminen on onnistunut myös etäyhteyksillä.
Laadi vapaamuotoinen hakemuksesi huolellisesti ja lähetä se sähköpostitse viimeistään 22.2.2023 osoitteeseen mia.vihavainen@autourheilu.fi.
Päivitetty 15.2.2023.
Yhteystiedot

Mia Vihavainen
Lajivastaava
050 528 3022
mia.vihavainen@autourheilu.fi
