Uutiset
Driftingkausi starttaa FlyingFinn.tv:ssä - viikonlopun livelähetykset katsottavissa maksutta!
25.4.2025
Škoda Motorsport Suomi etsii tiimiinsä nuoria rallilupauksia SM-kaudelle 2026
24.4.2025
Menestyksen polku: AKK ja KIHU yhdessä autourheilijoiden kehityksen tukena
18.4.2025
Kypärästandardi FIA STANDARD 8859-2024 sallittu AKK:n alaisissa kilpailuissa
17.4.2025
Jokkis teknisen valvojan tiedote harrastajille kesäkaudelle 2025
17.4.2025
Karting Flying Finn Juniori Cup kalenterimuutos - lisämääräys no2 julkistettu
16.4.2025
Jokkis SM Liiga 2025 joukkueiden ilmoittautuminen avattu
15.4.2025
Jokkis kysely harrastajille, kysely avoinna 30.4.2025 asti
15.4.2025
Ehdokkaiden ennakkoilmoittautuminen avattu – jäsenkysely nosti esiin selkeitä odotuksia tulevalle puheenjohtajalle
15.4.2025
Keski-Suomen seuroja Seurakehitystiellä - Nuorille tilaa kokeilla erilaisia rooleja
14.4.2025
Haetaan tuomariston puheenjohtajia, tuomareita, tuomariston sihteereitä ja kilpailutapahtumien johtajia rallicrossiin ja crosskarttiin
13.11.2023
Rallicross/crosskartin lajiryhmä hakee vankan laji- ja sääntötuntemuksen omaavia henkilöitä toimimaan kausilla 2024-2025 tuomariston puheenjohtajan, tuomarin, tuomariston sihteerin tai kilpailutapahtumien johtajan tehtävissä.
Näihin tehtäviin valittavista henkilöistä on tarkoitus heille järjestettävän koulutuksen jälkeen lajiryhmän toimesta valita SM-sarjaan kyseisissä tehtävissä toimivat henkilöt sekä tuomariston puheenjohtajat kansallisen tason kilpailuihin.
Mikäli olet kiinnostunut toimimaan rallicrossissa ja crosskartissa edellä mainituissa tehtävissä ja sitä kautta olemaan mukana lajien kehittämisessä myös tulevaisuudessa lähetäthän vapaamuotoisen hakemuksen 3.12.2023 mennessä sähköpostitse osoitteeseen mia.vihavainen@autourheilu.fi.
Vapaamuotoisesta hakemuksesta tulee ilmetä perustietojen lisäksi oma lajikokemus (toimitsija/kilpailija). Hakijalla tulee olla voimassa oleva nopeuden päätoimitsijalisenssi sekä vankka laji- ja sääntötuntemus. Lisäksi toivottavaa on ja hakijan eduksi katsotaan hyvät IT-taidot, kielitaito ja aiempi kokemus ko. tehtävässä toimimisesta missä tahansa autourheilulajissa. Mainitsethan hakemuksessasi tehtävän, josta olet ensisijaisesti kiinnostunut.
Myös aiemmin kyseisissä toimenkuvissa toimineiden henkilöiden tulee lähettää vapaamuotoinen hakemus lajipäällikölle, mikäli toimiminen vastaavissa tehtävissä kiinnostaa myös tulevaisuudessa.
Hakemustensa perusteella valituille henkilöille järjestetään koulutusviikonloppu 3.-4.2.2024, johon he ovat velvoitettuja osallistumaan. Koulutuksen tarkempi paikka ilmoitetaan suoraan valituille henkilöille. Koulutuksen kustannuksista (majoitus ja ruuat) vastaa AKK, mutta matkakustannuksista vastaavat koulutettavat itse.
Alkuperäinen julkaisuajankohta 4.10.2023.
Yhteystiedot

Mia Vihavainen
Lajivastaava
050 528 3022
mia.vihavainen@autourheilu.fi