Uutiset
Kartingin lajipäivillä käytyjä asioita Jyväskylässä 11.10.2025
10.11.2025
Tiedote rata-ajon sekä endurancen lajipäivistä Tampereella 1.11.2025
10.11.2025
Historic Rally Trophyn sarjasäännöt kaudelle 2026 on julkaistu
7.11.2025
Ralli SM- ja F-Cup -sarjojen säännöt kaudelle 2026 on julkaistu
7.11.2025
Hallituksen marraskuun kokouksen kuulumisia
7.11.2025
Haetaan yhteistyökumppaneita kaudelle 2026 Crosskart Xtrem ja Xtrem Junior autojen ECU ohjelmointiin
6.11.2025
Drifting SM Pro2 luokan 2026 ennakkokysely
6.11.2025
HTP-passiprosessin ohjeet ja dokumentit avattu
6.11.2025
Haetaan Crosskart Sprint järjestäjiä talvikaudelle 2026
6.11.2025
Secto Rally Finland vahvisti asemansa kansainvälisenä huipputapahtumana – taloudelliset vaikutukset Keski-Suomelle kasvussa
5.11.2025
Haetaan tuomariston puheenjohtajia, tuomareita, tuomariston sihteereitä ja kilpailutapahtumien johtajia rallicrossiin ja crosskarttiin
13.11.2023
Rallicross/crosskartin lajiryhmä hakee vankan laji- ja sääntötuntemuksen omaavia henkilöitä toimimaan kausilla 2024-2025 tuomariston puheenjohtajan, tuomarin, tuomariston sihteerin tai kilpailutapahtumien johtajan tehtävissä.
Näihin tehtäviin valittavista henkilöistä on tarkoitus heille järjestettävän koulutuksen jälkeen lajiryhmän toimesta valita SM-sarjaan kyseisissä tehtävissä toimivat henkilöt sekä tuomariston puheenjohtajat kansallisen tason kilpailuihin.
Mikäli olet kiinnostunut toimimaan rallicrossissa ja crosskartissa edellä mainituissa tehtävissä ja sitä kautta olemaan mukana lajien kehittämisessä myös tulevaisuudessa lähetäthän vapaamuotoisen hakemuksen 3.12.2023 mennessä sähköpostitse osoitteeseen mia.vihavainen@autourheilu.fi.
Vapaamuotoisesta hakemuksesta tulee ilmetä perustietojen lisäksi oma lajikokemus (toimitsija/kilpailija). Hakijalla tulee olla voimassa oleva nopeuden päätoimitsijalisenssi sekä vankka laji- ja sääntötuntemus. Lisäksi toivottavaa on ja hakijan eduksi katsotaan hyvät IT-taidot, kielitaito ja aiempi kokemus ko. tehtävässä toimimisesta missä tahansa autourheilulajissa. Mainitsethan hakemuksessasi tehtävän, josta olet ensisijaisesti kiinnostunut.
Myös aiemmin kyseisissä toimenkuvissa toimineiden henkilöiden tulee lähettää vapaamuotoinen hakemus lajipäällikölle, mikäli toimiminen vastaavissa tehtävissä kiinnostaa myös tulevaisuudessa.
Hakemustensa perusteella valituille henkilöille järjestetään koulutusviikonloppu 3.-4.2.2024, johon he ovat velvoitettuja osallistumaan. Koulutuksen tarkempi paikka ilmoitetaan suoraan valituille henkilöille. Koulutuksen kustannuksista (majoitus ja ruuat) vastaa AKK, mutta matkakustannuksista vastaavat koulutettavat itse.
Alkuperäinen julkaisuajankohta 4.10.2023.
Yhteystiedot

Mia Vihavainen
Lajivastaava
050 528 3022
mia.vihavainen@autourheilu.fi
