Uutiset
Osallistu rata-ajon FRC-sarjan promoottorimallin ja sarjan kehittämistilaisuuteen Kemoralla 21.8.
11.8.2026
Laji- ja työryhmähaku kaudelle 2027-2028 on päättynyt. Nyt voit vaikuttaa.
6.8.2026
Kysely jokkisharrastajille, kysely avoinna 2.9.2026 asti
3.8.2026
Innostusta, uusia kokemuksia ja esikuvia – FIA Girls on Track Finland rohkaisi 57 tyttöä mukaan autourheiluun
2.8.2026
AKK selvittää ratapuolen mahdollista promoottorimallia – keskustelutilaisuus sidosryhmille Kemorassa 21.8.2026
1.8.2026
Kalle Rovanperä ja Jonne Halttunen palaavat yhdessä EK1 Harjulle torstaina
28.7.2026
Anna palautetta - rata-ajon kilpailutoiminnan kehittäminen kaudelle 2027
28.7.2026
Aatu Hakalehto toinen Puolan EM-rallissa
27.7.2026
Sponssipörssi tiedottaa: Ilmainen sponsorointikoulutus – opi hankkimaan sponsoreita
24.7.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 6/2026
23.7.2026
Haetaan tuomariston puheenjohtajia, tuomareita, tuomariston sihteereitä ja kilpailutapahtumien johtajia rallicrossiin ja crosskarttiin
13.11.2023
Rallicross/crosskartin lajiryhmä hakee vankan laji- ja sääntötuntemuksen omaavia henkilöitä toimimaan kausilla 2024-2025 tuomariston puheenjohtajan, tuomarin, tuomariston sihteerin tai kilpailutapahtumien johtajan tehtävissä.
Näihin tehtäviin valittavista henkilöistä on tarkoitus heille järjestettävän koulutuksen jälkeen lajiryhmän toimesta valita SM-sarjaan kyseisissä tehtävissä toimivat henkilöt sekä tuomariston puheenjohtajat kansallisen tason kilpailuihin.
Mikäli olet kiinnostunut toimimaan rallicrossissa ja crosskartissa edellä mainituissa tehtävissä ja sitä kautta olemaan mukana lajien kehittämisessä myös tulevaisuudessa lähetäthän vapaamuotoisen hakemuksen 3.12.2023 mennessä sähköpostitse osoitteeseen mia.vihavainen@autourheilu.fi.
Vapaamuotoisesta hakemuksesta tulee ilmetä perustietojen lisäksi oma lajikokemus (toimitsija/kilpailija). Hakijalla tulee olla voimassa oleva nopeuden päätoimitsijalisenssi sekä vankka laji- ja sääntötuntemus. Lisäksi toivottavaa on ja hakijan eduksi katsotaan hyvät IT-taidot, kielitaito ja aiempi kokemus ko. tehtävässä toimimisesta missä tahansa autourheilulajissa. Mainitsethan hakemuksessasi tehtävän, josta olet ensisijaisesti kiinnostunut.
Myös aiemmin kyseisissä toimenkuvissa toimineiden henkilöiden tulee lähettää vapaamuotoinen hakemus lajipäällikölle, mikäli toimiminen vastaavissa tehtävissä kiinnostaa myös tulevaisuudessa.
Hakemustensa perusteella valituille henkilöille järjestetään koulutusviikonloppu 3.-4.2.2024, johon he ovat velvoitettuja osallistumaan. Koulutuksen tarkempi paikka ilmoitetaan suoraan valituille henkilöille. Koulutuksen kustannuksista (majoitus ja ruuat) vastaa AKK, mutta matkakustannuksista vastaavat koulutettavat itse.
Alkuperäinen julkaisuajankohta 4.10.2023.
Yhteystiedot

Mia Vihavainen
Lajivastaava
050 528 3022
mia.vihavainen@autourheilu.fi
