Uutiset
Flying Finn Tour tulee taas - hae mukaan
20.2.2026
Seuratuki uudistuu - ajankohtaista infoa
20.2.2026
Autourheilun 1960-luku Suomessa – vauhdin, värikkäiden tarinoiden ja kansainvälistymisen vuosikymmen
19.2.2026
Finjector ja Drift SM -sarja jatkavat yhteistyötä – tekninen asiantuntemus lajin tukena
19.2.2026
Rallin päätoimitsijakoulutus 28.-29.3.2026 Kokkolassa
19.2.2026
Rallin päätoimitsijakoulutus 18.-19.4.2026 Mikkelissä
19.2.2026
Rallicross SM 2026 sarjasäännöt julkaistu ja sarjarekisteröityminen avattu
19.2.2026
Offroadin lajiryhmän kuulumisia 1/26
17.2.2026
Rata-ajon V8 Thunder -luokan teknisiin sääntöihin julkaistu lisämääräys
16.2.2026
Haetaan jokkis talvimestaruus kilpailun järjestää kaudelle 2027 haku avoinna 16.3.2026 asti
16.2.2026
Haku lajiryhmiin vuosille 2025-2026 on avattu!
24.10.2024
Haku Liiton lajiryhmiin on parhaillaan käynnissä vuosille 2025-2026. Haku on avoinna 27.10.2024 asti.
*alkuperäinen julkaisu 4.10.2024
Hakuun avataan vuosille 2025-2026 seuraavat lajiryhmät:
- autosuunnistus
- crosskart
- drifting
- digitaalinen autourheilu
- historic
- jokamiehenluokka
- karting
- off road
- ura-autoilu
- pienoisautoilu
- ralli
- rallicross (sis. jäärata)
- rallisprint
- rata-ajo (sis. endurance)
- tekniikka
Hakiessasi tehtävään annat valituksi tullessasi luvan julkaista omat yhteystietosi Liiton verkkosivuilla (nimi, puhelinnumero ja sähköpostiosoite).
Lajiryhmäläisenä seuraat suomalaista autourheilua sen huipulta ja pääset vaikuttamaan sen kehitykseen ja esimerkiksi sääntökokonaisuuksiin. Luottamustoimessa edellytetään laaja-alaista lajituntemusta ja aktiivisuutta lajin parissa. Asioiden hoitamiseksi lajiryhmän toiminnan on oltava aktiivista myös kokousten ulkopuolella. Jokaisen lajiryhmän toimintaa ohjaa Liiton strategia ja lajiryhmien vastuualueelle kuuluvat muun muassa seuraavat asiat:
- lajiryhmän kokouksissa käsiteltävien asioiden hoitaminen
- sääntöjen (laji-/sarjasäännöt) kehitystyö
- kilpailukalenterien suunnittelu
- lajin tuomariston puheenjohtajien valinta ja koulutus
- lajin radantarkastajien valinta ja koulutus
- lajin dokumenttien ja koulutusmateriaalien ylläpito
- lajin sisäiset seuraamuskäsittelyt
- lajin harrastajien yhteydenottoihin reagoiminen
- lajiryhmien välinen yhteistyö
- lajiryhmän puheenjohtaja toimii tiiviissä yhteistyössä lajivastaavan kanssa
Lisäksi olet oikeutettu vuosittain Liiton vapaakorttiin, sekä kutsuun Liiton vuosittaiseen palkintojenjakoon. Lisäksi fyysisistä lajiryhmän kokouksista maksetaan osallistujille Liiton matkustusohjeen mukaiset matkakulut.
Lajiryhmätyöskentely edellyttää sitoutumista tehtävään, aktiivisuutta ja aikaa osallistua lajiryhmän kokouksiin. Lajiryhmän kokoukset järjestetään pääsääntöisesti arkipäivinä iltapäivisin/alkuiltaisin. Kokouksia on vuosittain keskimäärin 4-6 - osa fyysisenä kokouksena ja osa etäyhteyden välityksellä. Riittävät IT-taidot ovat tarpeellisia etäkokousten ja sujuvan työskentelyn osalta.
Muuta infoa
Seuraavalle lajiryhmäkaudelle rallicrossille ja crosskartille haetaan omat erilliset lajiryhmänsä kehittämään toimintaa eteenpäin Liiton strategian mukaisesti.
Muutokset Liiton urheilutoimen työjärjestelyissä tuovat mukanaan offroadin ja pienoisautoilun osalta aiempaa enemmän vastuuta lajiryhmille ja siitä syystä erityisesti lajiosaamista sekä hakijan aktiivisuutta lajiryhmätyöskentelyssä painotetaan tässä lajiryhmähaussa. Molempien lajien osalta jatkossa lajiryhmän puheenjohtajan roolin merkitys korostuu entisestään ja muuntuu laaja-alaisemmaksi. Lajiryhmien toimintaa tuetaan Liiton toimesta.
Pienoisautoilun osalta muutokset Liiton työjärjestelyissä tuovat samalla mukanaan lajin parissa pitkään toivotun muutoksen, jonka myötä nyt haetaan oma lajiryhmänsä ura-autoilulle ja oma lajiryhmänsä radio-ohjattavien autojen luokille, joka jatkaa nimellä pienoisautoilu. Näiden lajiryhmien työskentely tulee olemaan lajikohtaisten asioiden osalta itsenäistä, mutta 1-2 näiden lajiryhmien yhteistä kokousta vuosittain varmistavat keskusteluyhteyden säilyvän myös jatkossa näiden lajien välillä.
Mikäli olet halukas työskentelemään autourheilun laji- ja sääntöasioiden parissa ja kehittämään niitä, täytä alla olevasta linkistä hakulomake ja tutustu laji- ja työryhmien ohjesääntöihin.
TÄSTÄ PÄÄSET TÄYTTÄMÄÄN HAKULOMAKKEEN
Laji- ja työryhmien ohjesääntö
Laji- ja työryhmien haku on avoinna 27.10.2024 asti.
AKK-Motorsport ry
