Uutiset
Turvallinen harrastusympäristö kaikkien oikeus – vastuu kuuluu kaikille ja työtä viedään käytäntöön hankkeen ja uusien toimintamallien kautta
20.3.2026
Ilmoittaudu rata-ajon valmennukseen - Rataleimatutkinnon ajopäivät 17.-19.4.2026
20.3.2026
UN Tourism ja FIA palkitsivat Secto Rally Finlandin vastuullisimpana urheilutapahtumana
19.3.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 1-2/2026
18.3.2026
Kauhajoen Sotkassa ratkaistaan kesäkuussa jokkiksen kolmen luokan SM-mitalit.
18.3.2026
Crosskart koulutus- ja ajoleiri Kauhajoella 25.4.2026
17.3.2026
KITI-järjestelmässä huoltokatkoksia tiistaina 17.3.2026
17.3.2026
Varkauden Urheiluautoilijoiden puheenjohtaja Lasse-Pekka Järvinen palkittiin paikallisesti – vuosikymmenten työ autourheilun hyväksi huomioitiin
17.3.2026
Mahdollisuus osallistua Sponssipörssi -palvelun pilottihankkeeseen
13.3.2026
Turun UA ja AKK haastavat jäsenseurat mukaan uuteen iRacing-seuraliigaan
13.3.2026
Hallituksen elokuun kuulumisia
2.9.2024
Hallituksen elokuun kokous pidettiin Tallinnassa 29.-30.8.
Kokouksen lisäksi hallitus tapasi Viron lajiliiton puheenjohtajan Toivo Asmerin ja toimitusjohtaja Janis Kaalin, joiden kanssa keskusteltiin mm. maiden välisestä yhteistyöstä ja yhteistoiminnan kehittämisestä. Kokouksessa käsiteltiin urheiluvaliokunnan esittämiä lajiasioita, keskusteli liiton strategialinjauksista ja vahvisti lajiryhmien hakua koskevan aikataulun ja hakuprosessin.
Urheiluvaliokunta
Urheiluvaliokunnan roolina on toimia lajiryhmien valmistelemien asioiden osalta esikäsittelevänä ja lajien välisen arvioinnin varmistavana toimielimenä ennen asioiden viemistä hallituksen käsittelyyn.
Hallitus käsitteli lajiryhmien pöytäkirjat ja esitykset urheiluvaliokunnan 15.8.2024 pidetyn kokouksen esikäsittelyn pohjalta. Viimeisimmät sääntömuutosesitykset ja -tarkennukset koskien lajisääntöjä käsiteltiin kokouksessa ja lajien sääntömuutoskokonaisuudet julkaistaan erikseen lajikohtaisesti liiton verkkosivuilla.
Liittovaltuuston syyskokous
Liittovaltuuston syyskokous pidetään 2.11. Joensuussa. Hallitus kävi kokouksessaan pohjakeskustelun ehdollepanotoimikunnan nimeämisestä koskien vuoden 2025 liittokokousta ja päätti aloittaa valmistelun tätä koskevasta nimeämisesityksestä liittovaltuuston syyskokoukselle.
Lajiryhmien haku seuraavalle toimikaudelle
Hallitus käsitteli ja vahvisti lajiryhmien hakua koskevan aikataulun ja hakuprosessin. Lajiryhmien haku valmistellaan julkaistavaksi lokakuussa ja lajiryhmävalinnat on määrä tehdä hallituksen marraskuun kokouksessa. Hakuohjeet ja tarkempi hakuaikataulu julkaistaan hakuilmoituksen yhteydessä. Lisäksi uusille valittaville lajiryhmille on suunnitteilla lajiryhmien yhteinen aloitustilaisuus marraskuun lopulle.
Kokouskalenteri vuodelle 2024 (tulevat kokoukset)
AKK-Motorsport ry:n hallituksen tulevien kokousten päivämäärät
10.10.2024
28.11.2024
Liittovaltuuston tulevat kokoukset
2.11.2024 Liittovaltuuston syyskokous, Joensuu
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi
