Uutiset
Tommi Hallman kesti paineet ja ajoi mestariksi - "Varmasti auttaa uralla eteenpäin"
24.8.2026
Japanista Jyväskylään – vapaaehtoisena Secto Rally Finlandissa
20.8.2026
Crosskart 2027 SM-sarjan kilpailuhakua on jatkettu 30.9. asti
20.8.2026
Historic-rallin harrastaja – kerro näkemyksesi lajin tulevaisuudesta
20.8.2026
Rallicross lajiryhmän kuulumisia 6/2026
19.8.2026
Haetaan kartingin Mestareiden kilpailun järjestäjää
19.8.2026
Kartingin Mini-luokan moottoreista saapunut vuokramoottorimalli-esitys SM-sarjaan
19.8.2026
Karting Flying Finn Juniori Cup lisämääräys no 2 - loppupisteisiin laskettavien finaalien määrät
19.8.2026
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 18.8.2026
18.8.2026
SM5-luokan kehittämiseen haetaan harrastajien näkemyksiä
18.8.2026
Huippu-urheilun tilannekatsaus: autourheilussa Suomi on kiistaton supervalta
7.12.2022
Suomen Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikkö on tehnyt jälleen kattavan tilannekatsauksen suomalaisesta huippu-urheilumenestyksestä. Suomalaista huippu-urheilumenestystä seurataan neljällä sektorilla (olympia-, paralympia- ja ei-olympialajit sekä joukkuepelit), ja jokaisella niistä vuosi 2022 on ollut menestyksen ja positiivisen kehityksen vuosi.
Suomalaisen huippu-urheilun strategiaan on kirjattu useita menestystavoitteita vuosille 2021-2024. Tulospohjaisissa menestystavoitteissa Huippu-urheiluyksikkö seuraa neljää eri sektoria: olympialajit, paralympialajit, joukkuepelit ja ei-olympialajit. Vuoden 2022 aikana on saavutettu menestystä kaikilla näillä sektoreilla.
– Huippu-urheilun vuosi 2022 on tarjonnut suomalaisille tunteita ja elämyksiä sekä laajemmin tarkasteltuna, asetettujen menestystavoitteiden mukaisia tuloksia. Mitalien ja pistesijojen ympärillä on aistittavissa laajempi kulttuurinen ja ilmapiirin muutos, Suomen Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikön johtaja Matti Heikkinen toteaa.
Autourheilussa Suomi on kiistaton supervalta. Kalle Rovanperä saavutti ensimmäisenä suomalaisena 20 vuoteen maailmanmestaruuden rallissa, Niclas Grönholm uusi rallicrossin MM-pronssinsa ja Valtteri Bottas ajoi Formula 1:n MM-sarjassa kymmenenneksi.
– Suomen lisäksi vain Isolla-Britannialla ja Japanilla oli vuonna 2022 täydet MM-sarjat ajanut kuljettaja sekä Formula 1:n että rallin MM-sarjassa. Jos vertailuun otetaan vielä rallicross, Suomi on ainoa maa maailmassa. Jo se kuvastaa Suomen roolia autourheilumaailmassa – menestyksestä puhumattakaan, Huippu-urheiluyksikössä huippu-urheiludatan asiantuntijana toimiva Ilkka Palomäki sanoo.
Kuva: Toni Ollikainen/AKK

