Uutiset
Tuning Design mukaan Drift SM -sarjan yhteistyökumppaniksi – drifting lähellä yrityksen maailmaa
26.2.2026
Oletko innostunut rallicrossista ja haluat olla mukana kehittämässä Suomen mestaruussarjan viestintää huipputasolle?
25.2.2026
KITI-järjestelmän versionvaihdos aiheuttaa poikkeamia tietoihin - vanha järjestelmä toimii normaalisti
25.2.2026
Rata-ajon ja endurancen tuomariston puheenjohtajien koulutus 15.3. - ilmoittaudu
25.2.2026
Runkokalenteri 2027 julkaistu
25.2.2026
Vielä ehdit hakea - Flying Finn Academy 2027 valmennusohjelman hakuaika
24.2.2026
Rallin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys 2
24.2.2026
Rallin perustoimitsijan verkkokoulutus julkaistu
23.2.2026
Sensaatiomainen debyytti: Peetu Piira, 14, ajoi Suomen mestaruuteen jääradan SM-sarjassa
23.2.2026
AKK kehittää urheilutoimensa organisaatiota – uudet lajivastaavat ja seurapalvelusihteeri
23.2.2026
Jaakko Markulan muistoa kunnioittaen
24.11.2025
AKK-Motorsport ry kunnioittaa pitkäaikaisen työntekijän ja autourheilun moniosaajan, Jaakko ”Jassu” Markulan (1.5.1946–6.11.2025) muistoa.
Markula menehtyi Espanjassa 79 vuoden iässä. Hän oli syntynyt Nousiaisissa ja omisti elämänsä moottoriurheilulle.
Kilpailijana monipuolinen harrastaja
Autourheilu vei Markulan mukaansa jo varhain. Hän aloitti kilpailemisen 1960-luvun puolivälissä ja eteni nopeasti monipuoliseksi kuljettajaksi, joka menestyi sekä ralleissa että ratakilpailuissa. Useita vuosikymmeniä kestänyt kilpailu-ura päättyi Silver QuestStars Ahvenistolla 12.9.2009 kuljettajana kansallisessa endurance-kisassa.
Pitkä ura AKK:ssa
Kilpailija-ajan jälkeen Markula siirtyi vähitellen toimitsija- ja koulutustehtäviin. AKK:ssa hän työskenteli pitkään erityisesti koulutuksen ja valmennuksen parissa, ja hänen työnsä vaikutti merkittävästi kotimaisen autourheilutoiminnan kehittymiseen. Hän osallistui lajiryhmien toimintaan, tuomaristotyöskentelyyn sekä eri koulutusten suunnitteluun ja toteutukseen.
Kansainvälinen vaikuttaja kartingin parissa
Vuonna 2001 Markula valittiin CIK-FIA:n jäseneksi, ja hänen roolinsa kansainvälisessä kartingissa kasvoi nopeasti. Hänellä oli keskeinen osa myös siinä, että kartingin huipputason kilpailuja saatiin ensimmäistä kertaa Suomeen 2000-luvun alussa.
Lisäksi hän työskenteli useissa arvokilpailuissa kansainvälisenä tuomarina, tarkkailijana ja kilpailunjohtajana.
Arvostettu yhteisön jäsen
Markula oli vuosikymmenten aikana mukana useissa autourheilun yhteisöissä eri puolilla Suomea. Hän oli mukana myös Primulan Jengin toiminnassa.
Kiitos Markulan elämäntyöstä autourheilun eteen
Jaakko Markula jättää suuren aukon suomalaiseen autourheiluun. AKK kiittää lämpimästi hänen vuosikymmenten panostaan suomalaisen autourheilun kehittämiseksi ja esittää syvimmät osanottonsa hänen puolisolleen, perheelleen ja läheisilleen.
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

