Uutiset
AKK-Motorsport ry:n joulun ja vuodenvaiheen palvelut
30.12.2025
Flying Finn Academy 2027 valmennusohjelman hakuaika
30.12.2025
Jokkis talvimestaruus 2026 Pieksämäellä
30.12.2025
Hyvää joulua autourheiluväelle – yhdessä teemme kilpailut ja tapahtumat, joista voimme olla ylpeitä
23.12.2025
FRC GT Open ja V1600 Cup -luokkien kauden päätteeksi palkittiin luokkien parhaat kilpailijat.
23.12.2025
NEP Finland ottaa vastuun FlyingFinn.tv-tuotannon kehittämisestä kaudella 2026 – suomalaisen autourheilun koti nousee uudelle tasolle
22.12.2025
Drift SM -sarjasäännöt julkaistu ja sarjailmoittautumiset avattu kaudelle 2026
22.12.2025
Autourheilulla tehdään hyvää – Rokuan Raketit lahjoitti vähävaraisten perheiden auttamiseen
22.12.2025
Haemme kahta lajivastaavaa vahvistamaan suomalaisen autourheilun tulevaisuutta
19.12.2025
Hae AKK:lle seurapalvelusihteeriksi - tärkeä rooli suomalaisen autourheilun arjessa
19.12.2025
Jani Backman Neste Rallin promoottoriksi
12.1.2016
Suomen MM-ralli, Neste Ralli, saa helmikuun alusta alkaen uuden promoottorin. Autourheilun kansallisen lajiliiton, AKK-Motorsport ry:n, toimitusjohtajan tehtävistä liiton markkinointiyhtiön, AKK Sports Oy:n, puolelle siirtyvä Jani Backman palaa näin tutun tapahtuman pariin, josta aloitti uransa AKK:ssa 12 vuotta sitten.
Backman, 37, on hoitanut Neste Rallissa sekä huoltoparkkikoordinaattorin (2004) että kilpailusihteerin (2005) tehtäviä ennen siirtymistään AKK-Motorsportin palvelukseen, liiton pääsihteeriksi. AKK-Motorsportin toimitusjohtajana Backman on toiminut vuodesta 2011 lähtien. Vankan urheilutaustan omaava Backman on Jyväskylän yliopistosta valmistunut liikuntatieteiden maisteri, joten Suomen MM-rallin perinteikäs keskuspaikka on tuttu uudelle promoottorille paitsi ammatillisesta, henkilökohtaisesta näkökulmasta. Vuosien varrella Backman on seurannut rallin rakentamista läheltä, osallistuen myös paikan päällä vuosittain itse tapahtumaan ja sen järjestelyihin.
”Tulemme vaalimaan AKK Sportsin tekijätiimin kanssa Neste Rallia yhtä suurella arvostuksella ja huolenpidolla kuin tähänkin saakka. Pidämme yhdessä huolen siitä, että Suomen MM-ralli säilyy sekä rallin MM-sarjan, että yleisesti ottaen pohjoismaisten suurtapahtumien huipputuotteena ja alallaan suunnannäyttäjänä”, kuvailee Backman innostuneesti.
Backman aloittaa virallisesti tehtävänsä 1.2.2016, Neste Rallin nykyisen promoottorin ja AKK Sportsin toimitusjohtajan, Tiina Lehmosen siirtyessä Toyotan MM-ralliprojektin pariin, Tommi Mäkisen palvelukseen. Neste Rallin promoottorityön ohella Backman tulee jatkamaan 2014 alkanutta pestiään autourheilun kansainvälisen lajiliiton, FIA:n, pohjoisen alueen (NEZ) puheenjohtajana.
”Ilolla annan viestikapulan Janille, tietäen että Suomen MM-rallin tulevaisuus jatkuu osaavissa ja kokeneissa käsissä. Jatkossa tulen auttamaan rallin rakentumisessa ulkoa käsin, siirtäen promoottori- ja toimitusjohtajavuosiltani kertynyttä tietotaitoni eteenpäin Janin ja muiden rallintekijöiden hyödynnettäväksi”, kuvailee Tiina Lehmonen, joka jatkaa työtään myös FIA:n naiskomission ja AKK:n naistyöryhmän parissa.

