Uutiset
Liiton hallituksen kuulumisia
27.3.2026
Turbotekniikka Oy Drift SM-sarjan yhteistyökumppaniksi
27.3.2026
Kartingin pienten luokkien Cadet, Micro ja Raket rengasmerkki valittu kausille 2026-2027
27.3.2026
AKK:n urheilutoimen uudet toimenkuvat voimaan 1.4.2026
25.3.2026
Seurojen parhaat käytännöt jakoon – yhdessä vahvempi autourheilu
25.3.2026
Kuokkalan Kartano jatkaa Secto Rally Finlandin Juhlavuoden Harju Premium VIP-elämysten catering-kumppanina
25.3.2026
Rataleimatutkinto 2026 - ilmoittautumisaikaa jatkettu 31.3. asti
24.3.2026
Vielä on mahdollisuus osallistua Sponssipörssi -palvelun pilottihankkeeseen
24.3.2026
Asfalttisprint SM -sarjasäännöt on julkaistu
24.3.2026
Turvallinen harrastusympäristö kaikkien oikeus – vastuu kuuluu kaikille ja työtä viedään käytäntöön hankkeen ja uusien toimintamallien kautta
20.3.2026
Jokamiehenluokan lajiryhmän päätös - 70 vuotta täyttäneiden kansallinen lisenssi ja ostotarjousoikeus
13.3.2023
Jokamiehenluokan lajiryhmä on päättänyt myöntää yli 70-vuotiaille harrastajille oikeuden hankkia kansallisen lisenssin ilman lääkärinlausuntoa ja EKG-rasitustestiä, joka oikeuttaa ainoastaan jokamiehenluokan ostotarjousten tekemiseen.
Jokamiehenluokan lajiryhmä teki kokouksessaan 24.2.2023 esityksen AKK:n hallitukselle ostotarjousoikeuden myöntämisestä yli 70-vuotialle harrastajille ilman lääkärintodistusta ja EKG-rasitustestiä. Perusteluna suuret yli 70-vuotiaiden ikäluokat, jotka ovat iso osa jokamiehenluokan parissa toimivia toimitsijoita. Hallitus hyväksyi lajiryhmän esityksen.
70 vuotta täyttäneillä harrastajilla on siis jatkossa mahdollisuus hankkia kansallinen lisenssi, joka oikeuttaa ostotarjousten tekemiseen jokamiehenluokassa, mutta se ei oikeuta kilpailemiseen. JM-ostotarjousoikeusvaatimukset ovat muutoin ennallaan eli ostotarjouksen tekijällä tulee olla voimassa oleva seuran jäsenyys, JM-tutkinto ja kansallinen lisenssi.
Tämäkin lisenssi ostetaan normaalisti KITI-järjestelmästä ja lisenssituotteeksi valitaan: Kansallinen lisenssi (yli 70 vuotta, JM-ostotarjous, ei kilpailuoikeutta)
Kansallisen lisenssin hinta kaudella 2023 on 114 euroa.
Jos yli 70-vuotiaan harrastajan kansallinen kilpailijalisenssi kaudelle 2023 odottaa liitossa lääkärinlausuntoa ja EKG-rasitustestin tulosta ja tarkoitus on ollut hankkia kansallinen lisenssi vain JM-luokan ostotarjousten tekemisen vuoksi, voi olla yhteydessä liittoon sähköpostitse tai puhelimitse lisenssityypin päivittämiseksi tähän uuteen tuotteeseen.
Ne yli 70-vuotiaat harrastajat, jotka ovat toimittaneet lääkärinlausunnon ja EKG-rasitustestin liittoon ovat oikeutettuja myös kilpailemiseen ostamallaan kansallisella kilpailijalisenssillä.
Yhteystiedot

Juho Ketonen
Lajivastaava
050 5665577
juho.ketonen@autourheilu.fi

Jenni Kuisma (lomalla 23.3.-2.4.2026)
Seurapalvelusihteeri
050 361 6456
jenni.kuisma@autourheilu.fi
