Uutiset
Aatu Hakalehto on vuoden 2025 Flying Finn Future Star – tähtäimessä onnistunut Secto Rally Finland
6.6.2025
Flying Finn Tour tapahtuma lauantaina Kiuruvedellä
5.6.2025
Pilotti kevennetystä kansallisen tason rallikilpailusta
4.6.2025
Toni Vilander ehdolla AKK-Motorsport ry:n puheenjohtajaksi
3.6.2025
AKK:n toimisto suljettu keskiviikkona 4.6.2025
3.6.2025
Ostarjoustarkastus 17.-18.5.2025 Markun Kello ja Koru JM
3.6.2025
Offroad haastaa, yhdistää ja koukuttaa – teknistä tarkkuutta, kallioseikkailuja ja vahvaa yhteishenkeä
3.6.2025
Tiedoksi: AKK-Motorsport ry:n ylimääräinen liittokokous 28.6.2025
30.5.2025
Historic Rally Trophy-sarjan kilpailukalenteri kaudelle 2026 on julkaistu
30.5.2025
Traficom päivittänyt kilpailukäyttöön haettavan siirtoluvan ohjetta
29.5.2025
Jokamiehenluokan lajiryhmän kuulumisia
16.2.2024
Jokamiehenluokan lajiryhmän vuoden 2024 ensimmäinen kokoontuminen järjestettiin tammikuussa Lempäälässä. Kokoukseen osallistuivat kaikki lajiryhmän jäsenet sekä lajipäällikkö.
Kokouksessa käsiteltiin lajiin liittyvien asioiden lisäksi myös VW Kuplien etupään suojaukseen sekä Jokamiehenluokan ja Rallicrossin väliseen kalenteripäällekkäisyyteen liittyneitä yhteydenottoja. Kalenteripäällekkäisyyksien osalta lajiryhmä toteaa Rallicrossin kalenterin käsittelyn olevan Rallicross/Crosskart -lajiryhmän tehtävä ja toivoo kaikkia tyydyttävää lopputulosta.
VW Kuplien etupään suojaus
Lajiryhmä haluaa tarkentaa, että suojaus tulee tehdä VW Kuplissa pohjalevyn etuholviin asti niin, että se suojaa edestä tulevia iskuja. Etupään suojauksen voi toteuttaa auton alle tai sen voi tuoda molemmin puolin turvakehikon etukaaresta etuholvin tasolle. Tässä kuvat altapäin tehdystä suojauksesta useammasta putkiosasta tai yhdestä putkesta taivuttamalla.
Moottoriohjauslaitteet Jokamiehenluokassa
Lajiryhmä kiinnitti myös huomiota ohjelmoitavien moottorinohjauslaitteiden käyttöön Jokamiehenluokassa. Lukittavat ohjelmoitavat laitteet eivät ole linjassa lajin hengen kanssa, ja lajiryhmä on työstämässä sääntötekstiä asiasta. Moottorinohjauslaitteet tulee olla vapaasti avoinna luettavina, eikä käynnistyskertoja tai muita vilpillisiä ominaisuuksia saa ohjelmoimalla rajoittaa. Lajiryhmä korostaa, että mahdollisiin rikkomuksiin puututaan jo kaudella 2024 seuraamusasteikon mukaisesti, ja epäselvissä tilanteissa moottorinohjauslaite voidaan sinetöidä kilpailupaikalla ja tutkia jälkikäteen. Lajiryhmä toivoo harrastajien ottavan aiheen vakavasti.
Mittauksia kaudella 2024
Kaudella 2024 tarkastellaan kilpa-autojen kokonaispituuksia ja keulojen mittoja, ja mittausmateriaalia kerätään kauden aikana tulevaisuuden päätöksenteon tueksi. Myös kuutiotilavuuksien tarkastusmittauksia jatketaan ja niitä on tarkoitus tehdä 14 eri auton moottorista kuluvalla kaudella.
Jokamiehenluokan kysely käynnissä – vastauksesi on meille arvokas
Jokamiehenluokan harrastajakysely on avoinna 29.2.2024 asti ja jokainen vastaus on tärkeä lajin kehittämiseksi.
Linkki kyselyyn täällä
Jokamiehenluokan SM -järjestäjien tapaaminen
JM SM -järjestäjien palaveri järjestetään lauantaina 6.4.2024 Tampereella ja paikalle kutsutaan vuosien 2023, 2024 ja 2025 JM SM -järjestäjät. Samana viikonloppuna sunnuntaina 7.4.2024 järjestetään jokamiehenluokan operatiivisten kilpailunjohtajien palaveri Tampereella. Tilaisuuteen kutsutaan kaudella 2023 jokamiehenluokassa operatiivisina johtajina toimineet henkilöt.
Lajiryhmien kokoontumiset 2024
Lajiryhmä kokoontuu seuraavan kerran 5.4.2024 Tampereella. Harrastajia pyydetään lähettämään mahdolliset aiheet viimeistään kaksi viikkoa aikaisemmin sähköpostitse: juho.ketonen@autourheilu.fi
Kokoukseen kutsutaan myös jokamiehenluokan pääkatsastaja.
Lajiryhmän kokouskalenteri 2024
1. Perjantai 19.1.2024
2. Perjantai 5.4.2024, Tampere
3. Maanantai 13.5.2024
4. Tiistai 2.7.2024
5. Maanantai 12.8.2024
6. Perjantai 13.9.20 24
7. Lauantai-Sunnuntai 16.-17.11.2024
Yhteystiedot

Juho Ketonen
Lajivastaava
050 5665577
juho.ketonen@autourheilu.fi