Uutiset
Flying Finn Tour tulee taas - hae mukaan
9.3.2026
ILMOITTAUDU – Offroadin lajipäivä 25.4.2026 lauantaina Kymiringillä
5.3.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 2/26
5.3.2026
Rallin päätoimitsijakoulutus 28.-29.3.2026 Kokkolassa
5.3.2026
Rallin päätoimitsijakoulutus 18.-19.4.2026 Mikkelissä
5.3.2026
Ilmoittaudu jokkiksen tekniikkapäivään 29.3.2026 Jyväskylässä
4.3.2026
Autosuunnistuksen yhdistetyn NAC- ja SM-kilpailun pisteet
3.3.2026
Rallin lajiryhmän kuulumiset – talven kokoukset 1-2/2026
3.3.2026
AKK:n hallituksen kokous 26.2.2026 – sääntölinjauksia, kalenterineuvotteluja ja edunvalvonnan painopisteitä
27.2.2026
Uusi M235 Class vahvistaa BMW Race Series -sarjaa
27.2.2026
Kallen ja Jonnen mestaruusjuhliin kova kattaus: legendoja, tähtiartisteja ja ilotulitus
1.12.2022
Kaikkien aikojen rallimenestystä juhlitaan yleisölle maksuttomassa kansanjuhlassa 16.12. Paviljongissa Jyväskylässä. Maailmanmestareiden Kalle Rovanperän, Jonne Halttusen ja TOYOTA GAZOO Racingin tiimin lisäksi lavalle nousevat rallilegendat ja tunnelman nostavat kotimaisen musiikkimaailman tähdet. Huikean illan kruunaa ilotulitus.
Mestarit nousevat lavalle Paviljongilla
Ovet Paviljongin tapahtuma-alueelle avautuvat kello 16. Alueella on rallitekemistä kaikenikäisille: kisailua simulaattoriajossa, Toyotan autoesittely, erilaisia pelejä sekä kattavat ravintolapalvelut. Paviljonkiin odotetaan runsaasti ihmisiä, joten paikalle kannattaa saapua ajoissa. Ovilla tehdään turvatarkastus ja reput sekä muut tavarat jätetään naulakkoon.
Lavaohjelma käynnistyy noin kello 18. Luvassa on tähtitykitystä, kun lavalle nousevat tuoreiden maailmanmestareiden lisäksi rallilegendat sekä tunnelman kattoon nostavat artistit Steve’n’Seagulls, Portion Boys ja rallibiiseistäänkin tunnettu Poju. Ohjelma striimataan suorana lähetyksenä myös Yle Areenaan.
Huikean lavaohjelman jälkeen on mahdollisuus tavata ja ottaa yhteiskuva TOYOTA GAZOON Racingin kuljettajien ja karttureiden kanssa. Ilta huipentuu ilotulitukseen, jonka tarjoavat yhdessä Suomen Pyrotekniikka Oy ja messu- ja tapahtumakeskus Paviljonki. Ilotulitus on nähtävissä Paviljongin ympäristöstä. Halutessaan iltaa voi jatkaa kävelymatkan päästä Jyväskylän keskustassa.
Rallin mestaruusjuhlaan pääsee näppärästi niin kävellen Linkillä, junalla kuin autolla
Maksuttomaan juhlaan odotetaan tuhansia osallistujia ja sisälle tapahtumapaikkaan mahtuu rajallinen osallistujamäärä, joten paikalle kannattaa saapua ajoissa.
Paviljongille pääsee helposti kävellen sekä julkisilla. Linkillä Paviljongin kulmille pääsee joko Lutakon kautta kulkevilla linjoilla eli Linkeillä 4,18,18K,19, 19L tai Keskustan Asemakadun pääpysäkiltä, jonka kautta ajavat kaikki Linkit. Juna-asemalta Paviljonkiin pääsee muutamassa minuutissa kävellen Messusiltaa myöten. Autoille parkkipaikkoja on keskustan lisäksi Lutakossa P-Paviljonki -parkkihallissa.
Rallin mestaruusjuhlan järjestää Jyväskylän kaupunki yhteistyössä AKK Sports Oy:n, tapahtumakeskus Paviljongin, Rajupajan, Ylen ja Suomen Pyrotekniikka Oy:n kanssa perjantaina 16.12.2022 Paviljongissa, Jyväskylässä.
Kuva: McKlein

