Uutiset
Hyvää joulua autourheiluväelle – yhdessä teemme kilpailut ja tapahtumat, joista voimme olla ylpeitä
23.12.2025
FRC GT Open ja V1600 Cup -luokkien kauden päätteeksi palkittiin luokkien parhaat kilpailijat.
23.12.2025
NEP Finland ottaa vastuun FlyingFinn.tv-tuotannon kehittämisestä kaudella 2026 – suomalaisen autourheilun koti nousee uudelle tasolle
22.12.2025
Drift SM -sarjasäännöt julkaistu ja sarjailmoittautumiset avattu kaudelle 2026
22.12.2025
Autourheilulla tehdään hyvää – Rokuan Raketit lahjoitti vähävaraisten perheiden auttamiseen
22.12.2025
Haemme kahta lajivastaavaa vahvistamaan suomalaisen autourheilun tulevaisuutta
19.12.2025
Hae AKK:lle seurapalvelusihteeriksi - tärkeä rooli suomalaisen autourheilun arjessa
19.12.2025
Rata-ajon FRC-sarjasäännöt 2026 julkaistu ja sarjailmoittautuminen avattu
19.12.2025
FIA karting Academy Trophy Junior- ja Senior -luokkien sekä naispuolisten kuljettajahaku avattu
19.12.2025
AKK-Motorsport ry:n organisaatiomuutos tuo uusia vastuita ja vahvistaa lajien kehitystyötä
18.12.2025
KITI-projektin seuraava askel julkaistu - uuden kautta kirjaudutaan ja käytetään myös vanhaa versiota
17.12.2024
KITI-projekti on ottanut seuraavan askeleen uuden järjestelmäversion kehityksessä.
Uusimmat päivitykset parantavat tietoturvaa ja on suunniteltu käyttäjäkokemuksen sujuvoittamiseksi uuden sekä vanhan KITI-järjestelmän välillä.
1. Kirjautuminen ja omien tietojen hallinta
KITI-kirjautuminen tehdään jatkossa uuden KITI:n kautta. Uusi KITI mahdollistaa käyttäjille myös omien tietojen päivittämisen suoraan järjestelmässä. Päivitetyt tiedot siirtyvät automaattisesti myös vanhaan KITI-järjestelmään.
2. Helppo siirtyminen vanhaan KITI:in
Uuden KITI:n käyttäjät voivat nyt siirtyä kirjautuneena suoraan uudesta vanhaan järjestelmään. Uusittu kirjautuminen parantaa myös tietoturvaa ja sujuvoittaa kahden järjestelmän rinnakkaista käyttöä kehitysvaiheessa.
3. Linkit vanhan KITI:n osioihin
Uuden KITI:n valikoihin on lisätty suoria linkkejä vanhan KITI:n keskeisiin osioihin. Näin käyttäjät voivat siirtyä nopeasti ja helposti tarvitsemiinsa toimintoihin ilman, että heidän tarvitsee kirjautua järjestelmien välillä erikseen manuaalisesti.
4. Salasanan hallinta yhdistyy
Salasanan päivittäminen onnistuu nyt uudessa KITI:ssä, ja päivitetty salasana toimii automaattisesti molemmissa järjestelmissä. Tämä yhdistetty salasanahallinta parantaa käytettävyyttä ja lisää tietoturvaa.
5. Unohtuneen salasanan palautus
Käyttäjät voivat pyytää unohtuneen salasanan palautusta suoraan uudessa KITI:ssä. Tämä helpottaa salasanan palautusprosessia ja parantaa käyttökokemusta sekä vähentää tukipalvelun tarvetta.
Jatkossa uuden KITI:n kehitystyö keskittyy tiiviimmin uuden KITI:n ominaisuuksien laajentamiseen ja projektin edistämiseen. Käyttäjät voivat tulevaisuudessa hoitaa kaikki asiansa uudessa järjestelmässä ilman tarvetta käyttää vanhaa KITI:ä.
KITI:n kehitystiimi kartoittaa aktiivisesti myös käyttäjäpalautetta ja seuraa, miten nykyiset päivitykset otetaan vastaan. Tämä auttaa priorisoimaan seuraavia toiminnallisuuksia, kuten uusien raportointityökalujen ja integraatioiden kehittämistä.
Yhteystiedot

Anssi Kannas
Pääsihteeri
050 300 1244
anssi.kannas@autourheilu.fi

