Uutiset
Iiro Palmi jatkaa toistaiseksi osa-aikaisena teknisenä asiantuntijana
15.1.2026
Rallisprintin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys
15.1.2026
Kartingin pienten luokkien rengastoimittajien kilpailutus jatkuu
15.1.2026
Marcus Grönholmille Tasavallan Presidentin myöntämä Suomen Leijonan Ritarikunnan ensimmäinen ansiomerkki
15.1.2026
FlyingFinn.tv vuonna 2026: parempaa sisältöä ja päivitys tilauksiin
14.1.2026
Drift SM Pro-luokan erikseen haettavan osallistumisoikeuden haku päättyy 15.1.2026
14.1.2026
AKK ja Volkswagen Hyötyautot jatkavat pitkäaikaista yhteistyötään myös kaudella 2026
14.1.2026
Ralliautoilija Teemu Suninen ja kartturi Janni Hussi osallistuvat Ruotsin MM-ralliin helmikuussa 2026
14.1.2026
Koneita.com ja Fure jatkavat Drift SM -sarjan Pro- ja Pro 2 -luokkien pääyhteistyökumppaneina monivuotisilla sopimuksilla
13.1.2026
Hallituksen kuulumisia - vuoden 2026 järjestäytymiskokous
13.1.2026
KITI-projektin seuraava askel julkaistu - uuden kautta kirjaudutaan ja käytetään myös vanhaa versiota
17.12.2024
KITI-projekti on ottanut seuraavan askeleen uuden järjestelmäversion kehityksessä.
Uusimmat päivitykset parantavat tietoturvaa ja on suunniteltu käyttäjäkokemuksen sujuvoittamiseksi uuden sekä vanhan KITI-järjestelmän välillä.
1. Kirjautuminen ja omien tietojen hallinta
KITI-kirjautuminen tehdään jatkossa uuden KITI:n kautta. Uusi KITI mahdollistaa käyttäjille myös omien tietojen päivittämisen suoraan järjestelmässä. Päivitetyt tiedot siirtyvät automaattisesti myös vanhaan KITI-järjestelmään.
2. Helppo siirtyminen vanhaan KITI:in
Uuden KITI:n käyttäjät voivat nyt siirtyä kirjautuneena suoraan uudesta vanhaan järjestelmään. Uusittu kirjautuminen parantaa myös tietoturvaa ja sujuvoittaa kahden järjestelmän rinnakkaista käyttöä kehitysvaiheessa.
3. Linkit vanhan KITI:n osioihin
Uuden KITI:n valikoihin on lisätty suoria linkkejä vanhan KITI:n keskeisiin osioihin. Näin käyttäjät voivat siirtyä nopeasti ja helposti tarvitsemiinsa toimintoihin ilman, että heidän tarvitsee kirjautua järjestelmien välillä erikseen manuaalisesti.
4. Salasanan hallinta yhdistyy
Salasanan päivittäminen onnistuu nyt uudessa KITI:ssä, ja päivitetty salasana toimii automaattisesti molemmissa järjestelmissä. Tämä yhdistetty salasanahallinta parantaa käytettävyyttä ja lisää tietoturvaa.
5. Unohtuneen salasanan palautus
Käyttäjät voivat pyytää unohtuneen salasanan palautusta suoraan uudessa KITI:ssä. Tämä helpottaa salasanan palautusprosessia ja parantaa käyttökokemusta sekä vähentää tukipalvelun tarvetta.
Jatkossa uuden KITI:n kehitystyö keskittyy tiiviimmin uuden KITI:n ominaisuuksien laajentamiseen ja projektin edistämiseen. Käyttäjät voivat tulevaisuudessa hoitaa kaikki asiansa uudessa järjestelmässä ilman tarvetta käyttää vanhaa KITI:ä.
KITI:n kehitystiimi kartoittaa aktiivisesti myös käyttäjäpalautetta ja seuraa, miten nykyiset päivitykset otetaan vastaan. Tämä auttaa priorisoimaan seuraavia toiminnallisuuksia, kuten uusien raportointityökalujen ja integraatioiden kehittämistä.
Yhteystiedot

Anssi Kannas
Pääsihteeri
050 300 1244
anssi.kannas@autourheilu.fi

