Uutiset
Rallicrossia ja Kartingia livenä tänä viikonloppuna myös FlyingFinn.TV:ssä
15.5.2026
Yhteisöllisyyttä, vauhtia ja turvallista autourheilua – häirintäyhdyshenkilö mukana Crosskart SM -avauksessa
12.5.2026
Chigaco Drift sai ensimmäisen ulkomaalaisen voittajan - tapahtuman jatko vielä avoinna
11.5.2026
Asfalttisprintin SM-sarja käynnistyi Tammisaaressa
11.5.2026
IS: Saara Timonen innoistui Jokkiksesa jo nuorena - lue artikkeli kokonaan
9.5.2026
Mielipiteesi on meille tärkeä - kiitos, kun vastaat jäsenkyselyyn
6.5.2026
FRC sarjan lisämääräys no2 - Sarjailmoittautumisaikaa on jatkettu
5.5.2026
Rallicross SM 2026 lisämääräys 3. koskien V1600 luokan renkaita on julkaistu
5.5.2026
Rengasvalmistajien SM-sarja uutena konseptina Rallin SM -sarjaan – mukana Michelin, Pirelli ja MRF
4.5.2026
Rallin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys 3
4.5.2026
KITI-projektin seuraava askel julkaistu - uuden kautta kirjaudutaan ja käytetään myös vanhaa versiota
17.12.2024
KITI-projekti on ottanut seuraavan askeleen uuden järjestelmäversion kehityksessä.
Uusimmat päivitykset parantavat tietoturvaa ja on suunniteltu käyttäjäkokemuksen sujuvoittamiseksi uuden sekä vanhan KITI-järjestelmän välillä.
1. Kirjautuminen ja omien tietojen hallinta
KITI-kirjautuminen tehdään jatkossa uuden KITI:n kautta. Uusi KITI mahdollistaa käyttäjille myös omien tietojen päivittämisen suoraan järjestelmässä. Päivitetyt tiedot siirtyvät automaattisesti myös vanhaan KITI-järjestelmään.
2. Helppo siirtyminen vanhaan KITI:in
Uuden KITI:n käyttäjät voivat nyt siirtyä kirjautuneena suoraan uudesta vanhaan järjestelmään. Uusittu kirjautuminen parantaa myös tietoturvaa ja sujuvoittaa kahden järjestelmän rinnakkaista käyttöä kehitysvaiheessa.
3. Linkit vanhan KITI:n osioihin
Uuden KITI:n valikoihin on lisätty suoria linkkejä vanhan KITI:n keskeisiin osioihin. Näin käyttäjät voivat siirtyä nopeasti ja helposti tarvitsemiinsa toimintoihin ilman, että heidän tarvitsee kirjautua järjestelmien välillä erikseen manuaalisesti.
4. Salasanan hallinta yhdistyy
Salasanan päivittäminen onnistuu nyt uudessa KITI:ssä, ja päivitetty salasana toimii automaattisesti molemmissa järjestelmissä. Tämä yhdistetty salasanahallinta parantaa käytettävyyttä ja lisää tietoturvaa.
5. Unohtuneen salasanan palautus
Käyttäjät voivat pyytää unohtuneen salasanan palautusta suoraan uudessa KITI:ssä. Tämä helpottaa salasanan palautusprosessia ja parantaa käyttökokemusta sekä vähentää tukipalvelun tarvetta.
Jatkossa uuden KITI:n kehitystyö keskittyy tiiviimmin uuden KITI:n ominaisuuksien laajentamiseen ja projektin edistämiseen. Käyttäjät voivat tulevaisuudessa hoitaa kaikki asiansa uudessa järjestelmässä ilman tarvetta käyttää vanhaa KITI:ä.
KITI:n kehitystiimi kartoittaa aktiivisesti myös käyttäjäpalautetta ja seuraa, miten nykyiset päivitykset otetaan vastaan. Tämä auttaa priorisoimaan seuraavia toiminnallisuuksia, kuten uusien raportointityökalujen ja integraatioiden kehittämistä.
Yhteystiedot

Anssi Kannas
Pääsihteeri
050 300 1244
anssi.kannas@autourheilu.fi

