Uutiset
Flying Finn Tour tulee taas - hae mukaan
20.2.2026
Seuratuki uudistuu - ajankohtaista infoa
20.2.2026
Autourheilun 1960-luku Suomessa – vauhdin, värikkäiden tarinoiden ja kansainvälistymisen vuosikymmen
19.2.2026
Finjector ja Drift SM -sarja jatkavat yhteistyötä – tekninen asiantuntemus lajin tukena
19.2.2026
Rallin päätoimitsijakoulutus 28.-29.3.2026 Kokkolassa
19.2.2026
Rallin päätoimitsijakoulutus 18.-19.4.2026 Mikkelissä
19.2.2026
Rallicross SM 2026 sarjasäännöt julkaistu ja sarjarekisteröityminen avattu
19.2.2026
Offroadin lajiryhmän kuulumisia 1/26
17.2.2026
Rata-ajon V8 Thunder -luokan teknisiin sääntöihin julkaistu lisämääräys
16.2.2026
Haetaan jokkis talvimestaruus kilpailun järjestää kaudelle 2027 haku avoinna 16.3.2026 asti
16.2.2026
Kolmelle autourheiluseuralle Opetus- ja kulttuuriministeriön seuratukea
15.4.2024
Opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt liikunta- ja urheiluseuroille 3 810 700 euroa seuratoiminnan kehittämistukea. Seuratuen avulla lisätään liikunnan tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta eri kokoisissa seuroissa järjestämällä harrastusmahdollisuuksia erityisesti lapsille ja nuorille matalan kynnyksen toiminnan kautta.
Kehittämistukea haki kymmenen autourheiluseuraa. Kuopion Urheiluautoilijoiden, PR-Racingin ja Kouvolan Seudun Autourheilijoiden hankkeet ovat tukea saavien listalla. Onnittelut! Kaikki tukea hakeneet seurat saavat ministeriöltä päätöskirjeen postitse seuran viralliseen osoitteeseen.
Kaikkiaan seuratukea myönnettiin yhteensä 312 hankkeelle. Hakemuksia tuli 695. Seuratukea haetaan vuosittain paljon ja avustusta pyritään hankekriteerien täyttyessä myöntämään aina myös uusille hakijoille tai seuroille, joille ei aikaisemmin ole avustusta myönnetty.
Avustusta saaneissa hankkeissa nousee esiin seuratoiminnan monimuotoisuus ja laaja kirjo.
- On ilahduttavaa, että seuroissa halutaan vähentää drop outia. Se on tärkeää nuoren liikkumisen ja harrastamisen jatkumisen kannalta, mutta myös seuran elinvoimaisuuden kannalta. Seuroissa tarvitaan nuoria myös erilaisiin tehtäviin ja järjestämään toimintaa. Tänä vuonna lähes 200 hankkeessa on sisällä drop outin vähentäminen, liikunta, urheilu- ja nuorisoministeri Sandra Bergqvist toteaa.
Drop outia vähennetään perustamalla erityisesti yli 13-vuotiaille ja sitä vanhemmille omia harrasteryhmiä, ottamalla nuoria mukaan seuran kehittämiseen sekä kouluttamalla nuoria ohjaaja-, toimitsija- ja tuomaritehtäviin. Lisäksi on hankkeita, joissa toteutetaan nuorten haluamaa toimintaa.
Perheliikuntaa, monikulttuurisuutta ja soveltavaa liikuntaa kehittävissä hankkeissa tavoitetaan myös hyvin seuratuen ydin. Harrastamisen kustannuksien hillitseminen erityisesti juuri harrasteryhmien toiminnassa on tärkeä seuratuen tavoite. Avustetuissa hankkeissa on myös toimenpiteitä, jolloin osa avustuksesta menee suoraan lasten ja nuorten liikunnan tukemiseen muun muassa seuraan hankittavien välineiden muodossa.
Myönnetyt avustukset ja lisätietoja seuratuesta
Lähde: Opetus- ja kulttuuriministeriön tiedote 12.4.2024
Yhteystiedot

Riikka Lahti
seurapalvelupäällikkö
050 443 2969
riikka.lahti@autourheilu.fi
