Uutiset
AKK Motorsport ry – Drifting lajiryhmän kuulumisia 1/2026
30.1.2026
Ajankohtaisia Historic asioita
30.1.2026
Hallituksen kuulumisia - tammikuu 2026
29.1.2026
Rallin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys
29.1.2026
Legendaarinen Arctic Lapland Rally - Tunturiralli koetaan livenä myös FlyingFinn.tv:ssä
27.1.2026
Rata-ajon FRC-sarjaan lisämääräys no 1 - Pärnun kilpailuajankohta siirtyy
26.1.2026
Jäärata SM 2026 sarjailmoittautumista jatkettu keskiviikkoon 28.1.2026 asti
26.1.2026
Seuroilla paljon mahdollisuuksia hakea EU-rahoitusta
22.1.2026
Haetaan toimitusjohtajaa suomalaisen autourheilun huipulle
22.1.2026
Endurance Cup 2026 sarjasäännöt julki sekä sarjailmoittautuminen ja numerovaraus avattu
21.1.2026
Kolmelle autourheiluseuralle Opetus- ja kulttuuriministeriön seuratukea
15.4.2024
Opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt liikunta- ja urheiluseuroille 3 810 700 euroa seuratoiminnan kehittämistukea. Seuratuen avulla lisätään liikunnan tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta eri kokoisissa seuroissa järjestämällä harrastusmahdollisuuksia erityisesti lapsille ja nuorille matalan kynnyksen toiminnan kautta.
Kehittämistukea haki kymmenen autourheiluseuraa. Kuopion Urheiluautoilijoiden, PR-Racingin ja Kouvolan Seudun Autourheilijoiden hankkeet ovat tukea saavien listalla. Onnittelut! Kaikki tukea hakeneet seurat saavat ministeriöltä päätöskirjeen postitse seuran viralliseen osoitteeseen.
Kaikkiaan seuratukea myönnettiin yhteensä 312 hankkeelle. Hakemuksia tuli 695. Seuratukea haetaan vuosittain paljon ja avustusta pyritään hankekriteerien täyttyessä myöntämään aina myös uusille hakijoille tai seuroille, joille ei aikaisemmin ole avustusta myönnetty.
Avustusta saaneissa hankkeissa nousee esiin seuratoiminnan monimuotoisuus ja laaja kirjo.
- On ilahduttavaa, että seuroissa halutaan vähentää drop outia. Se on tärkeää nuoren liikkumisen ja harrastamisen jatkumisen kannalta, mutta myös seuran elinvoimaisuuden kannalta. Seuroissa tarvitaan nuoria myös erilaisiin tehtäviin ja järjestämään toimintaa. Tänä vuonna lähes 200 hankkeessa on sisällä drop outin vähentäminen, liikunta, urheilu- ja nuorisoministeri Sandra Bergqvist toteaa.
Drop outia vähennetään perustamalla erityisesti yli 13-vuotiaille ja sitä vanhemmille omia harrasteryhmiä, ottamalla nuoria mukaan seuran kehittämiseen sekä kouluttamalla nuoria ohjaaja-, toimitsija- ja tuomaritehtäviin. Lisäksi on hankkeita, joissa toteutetaan nuorten haluamaa toimintaa.
Perheliikuntaa, monikulttuurisuutta ja soveltavaa liikuntaa kehittävissä hankkeissa tavoitetaan myös hyvin seuratuen ydin. Harrastamisen kustannuksien hillitseminen erityisesti juuri harrasteryhmien toiminnassa on tärkeä seuratuen tavoite. Avustetuissa hankkeissa on myös toimenpiteitä, jolloin osa avustuksesta menee suoraan lasten ja nuorten liikunnan tukemiseen muun muassa seuraan hankittavien välineiden muodossa.
Myönnetyt avustukset ja lisätietoja seuratuesta
Lähde: Opetus- ja kulttuuriministeriön tiedote 12.4.2024
Yhteystiedot

Riikka Lahti
seurapalvelupäällikkö
050 443 2969
riikka.lahti@autourheilu.fi
