Uutiset
Secto Rally Finland tuttuna vakioviikonloppunaan MM-kalenterissa 2027
8.10.2026
Autosuunnistussarjassa hyvä osanottajamäärä
8.10.2026
AKK:n toimisto suljettu perjantaina 9.10.2026 henkilöstöpäivän vuoksi, avoinna normaalisti maanantaina 12.10.2026
8.10.2026
AKK käynnisti palvelumuotoiluprosessin jäsen- ja seurapalveluiden kehittämiseksi
7.10.2026
FIA Karting Arrive & Drive World Cup 2026 - villin kortin hakeminen avautuu pian
5.10.2026
Vapaaehtoisten kuukausi: Jaana Laaksonen on tehnyt rallia jo 51 vuotta – ”Koskaan täällä ei jää yksin”
2.10.2026
Driftingin lajipäivät Tampereella 22.11. - ilmoittaudu 8.11. mennessä
2.10.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 8/2026
2.10.2026
Ylämyllyn moottoriradan toiminta saa jatkua – pitkäjänteinen työ toi tärkeän päätöksen
30.9.2026
Martti Ritosella tapahtumarikas kansainvälinen karting-kausi. Kotimaasta tuloksena SM-hopea - ura jatkuu kansainvälisessä kartingissa.
30.9.2026
Kypäräkameroiden käyttö autokilpailuissa
20.6.2022
Kypäräkameroiden käyttö autokilpailuissa
FIA:n standardeiden perusasioita on, ettei FIA:n luokittelemaan tuotteeseen saa tehdä mitään muutoksia eikä niihin saa lisätä mitään laitteita tai lisävarusteita, joita ei ole hyväksytty käytettäväksi kyseisen tuotteen kanssa. Tämä koskee myös kypäriä. F1 kilpailuista on nähtävänä upeita kuljettajien kypäräkameroiden tallentamia videoita. Tämä saattaa erehdyttää autourheilun harrastajia asentamaan itse kameroita tai aerodynaamisia laitteita kypäriin. FIA muistuttaa, että tämä ei ole sallittua.
Lisävarusteita, joita FIA ei ole tuotteen luokituksen yhteydessä hyväksynyt, mukaan lukien hyväksymättömät kypäräkamerat, ei saa käyttää minkään FIA:n kansainvälisessä urheilukalenterissa lueteltujen mestaruuskilpailujen eikä AKK:n kalenterissa olevien kilpailuiden aikana. Tästä säädetään FIA:n liite L luvun III kohdassa 1.4 "Kuljettajien varusteet, kypärän muutokset". Kuten minkä tahansa muun lisälaitteen kohdalla, jos kameraa ei ole listattu FIA:n hyväksymänä lisävarusteena tietylle kypärälle, kypärää ei voida pitää FIA-standardien mukaisena kyseisen kameran kanssa.
Tätäkään päätöstä FIA ei ole tehnyt luulon perusteella. FIA:n turvallisuusosasto on testannut lukuisia erilaisia kypäräkameroita ja asennusvaihtoehtoja ja löysi turvallisuusongelmia kaikissa tutkimissaan ei-hyväksytyissä kameraesimerkeissä. Nämä kamerat heikensivät merkittävästi kypärän turvallisuutta ja muodostivat uhan käyttäjälle.
Luettelo FIA:n hyväksymistä FIA-standardien 8859-2015 ja 8860-2018 lisävarusteista on luettavissa jokaisen kypärämallin esittelylomakkeen (presentation form) kohdasta 3. Tämän lomakkeen voi ladata FIA:n teknisten listojen nro 49 ja 69 etusivulta.
Lisätietoja antaa tekniikan lajipäällikkö Iiro Palmi, iiro.palmi(ät)autourheilu.fi, 050-347 5177

