Uutiset
Driftingkausi starttaa FlyingFinn.tv:ssä - viikonlopun livelähetykset katsottavissa maksutta!
25.4.2025
AKK:n hallitus kokoontui 25.4.2025 etäyhteydellä - valmennuksen kehitysprojekti käynnistyy ja kypärästandardit päivittyvät
25.4.2025
Škoda Motorsport Suomi etsii tiimiinsä nuoria rallilupauksia SM-kaudelle 2026
24.4.2025
Menestyksen polku: AKK ja KIHU yhdessä autourheilijoiden kehityksen tukena
18.4.2025
Kypärästandardi FIA STANDARD 8859-2024 sallittu AKK:n alaisissa kilpailuissa
17.4.2025
Jokkis teknisen valvojan tiedote harrastajille kesäkaudelle 2025
17.4.2025
Karting Flying Finn Juniori Cup kalenterimuutos - lisämääräys no2 julkistettu
16.4.2025
Jokkis SM Liiga 2025 joukkueiden ilmoittautuminen avattu
15.4.2025
Jokkis kysely harrastajille, kysely avoinna 30.4.2025 asti
15.4.2025
Ehdokkaiden ennakkoilmoittautuminen avattu – jäsenkysely nosti esiin selkeitä odotuksia tulevalle puheenjohtajalle
15.4.2025
Liiton hallituksen kokous - lajiasioiden esittely uuden toimintamallin mukaisesti
31.1.2025
AKK-Motorsport ry:n hallitus kokoontui 30.1.2025 Teams-etäyhteydellä käsittelemään ajankohtaisia asioita. Uuden toimintamallin mukaisesti lajivastaavat esittelivät lajiensa esitykset suoraan hallitukselle.
Flying Finn -rahaston hyödyntäminen lajien tukemiseen
Hallitus aloittaa Flying Finn -rahastojen sääntöjen tarkastelun, mikä mahdollistaa rahaston käyttämisen laajemmin autourheilun tukemiseen. Muun muassa kartingin parista on noussut esiin halukkuus ohjata tukijoiden panostuksia Flying Finn -rahastoon, jolloin varoja voitaisiin kohdentaa kartingin harrastamisen tukemiseen.
Jatkossa mahdollista toimia myös liiton ulkopuolisissa kilpailuissa toimitsijana
Hallitus hyväksyi esityksen sääntömuutoksista, jotka mahdollistavat entistä joustavamman yhteistyön liiton ulkopuolisten toimijoiden kanssa, ja aloittaa tähän liittyvän sääntökokonaisuuden valmistelun. Muutokset mahdollistavat laajemman yhteistyön autourheilun eri toimijoiden välillä.
Esitykseen linjattuja muutoksia:
- Muualla hankitun kokemuksen hyväksyntä: Muiden kuin AKK:n alaisten kilpailujen kautta hankittu kokemus kuljettajana ja toimitsijana voidaan hyväksilukea erikseen määriteltävien sääntöjen mukaisesti.
- Luvattomiin kilpailuihin osallistumista koskevan sääntömääräyksen poisto: Yksittäiset toimijat (toimitsijat ja kilpailijat) voivat jatkossa toimia myös muissa kuin AKK:n alaisissa kilpailuissa.
- Jäsenseurojen ja yksittäisten toimitsijoiden osallistumismahdollisuuksien laajentaminen: AKK:n jäsenseurat ja yksittäiset toimitsijat voivat osallistua muiden kuin AKK:n alaisten tapahtumien järjestelyihin avustavissa tehtävissä.
Huomioitavaa, että AKK:n lisenssien vakuutukset ovat voimassa vain AKK:n alaisissa kilpailuissa.
Uusia päätöksiä lajirintamalla
Hallituksen sähköpostilla hyväksyttyjä asioita
- Historic-lajiryhmän kokoonpanoa täydennettiin ja Petteri Sappinen nimitettiin jäseneksi.
- Kuopion FK-Kerho hyväksyttiin AKK:n varsinaiseksi jäseneksi.
Lajiasioiden esittely uuden toimintamallin mukaisesti
Aiemmin viestityn mukaisesti urheiluvaliokunnan (UVK) toiminta päättyi vuoden 2025 alussa, ja sen tehtävät siirtyvät uuden toimintamallin mukaisesti urheilutoimen ja hallituksen yhteistyölle. Uudistus tähtää päätöksenteon nopeuttamiseen ja selkeyttämiseen ja lajivastaavat ovat esittelemässä oman lajinsa esitykset hallitukselle.
Ensimmäisessä uuden toimintamallin mukaisessa läpikäynnissä läsnä oli lajivastaavat Mia Vihavainen ja Henri Karjalainen. Käsitellyt asiat ja päätökset viestitään lajiryhmille ja tarvittavat muutokset myös AKK:n verkkosivuilla.
Hallituksen varapuheenjohtaja Tommi Muilu piti uutta toimintamallia erittäin toimivana yhdessä hallituksen kanssa: “Uudistettu toimintamalli oli sujuva ja nopeuttaa asioiden käsittelyä. Lajivastaavien asiantuntemusta pystytään hyödyntämään asioiden taustoittamiseen ja lisätietojen saamiseen.”
Uudistuksia ja tarkennuksia lajisääntöihin
Hallitus käsitteli eri lajien sarjasääntöjä ja sääntömuutoksia. Kartingin osalta hyväksyttiin muun muassa Flying Finn Junior Cupin sarjasäännöt sekä lajiryhmän alkuperäisen esityksen mukaisesti ajohaalareita koskenut esitys eli jatkossa katsastus tarkistaa, että ajopuku on ehjä ja on CIK-FIA:n hyväksymä, jonka luokitus ei tarvitse olla voimassa. Lisäksi hallitus hyväksyi lajiryhmän esityksen keltaisen viivan merkityksen poistamisesta lähdössä. Jatkossa kiihdyttäminen, ohittaminen ja sivusuunnassa siirtyminen on kielletty ennen kuin lähtömerkki on annettu.
Myös offroadin ja pienoisautoilun sarjasäännöt hyväksyttiin. Ura-autoilun hallitukselle esitetty SM-kilpailu hyväksyttiin järjestettäväksi Hyvinkäällä 11.-13.4.2025.
Rallicrossin rengassääntöesitys kaudelle 2025 palautetaan lajiryhmän käsittelyyn.
Hallitus myös linjasi, että kansainväliset kilpailut huomioidaan jatkossa paremmin kaikkien lajien SM-kilpailujen aikatauluja suunniteltaessa.
Kilpailulisenssit ja tutustumislisenssit ulkomaalaisille
Hallitus hyväksyi esityksen siitä, että ulkomaalaisille kilpailijoille sallitaan tutustumislisenssi, mikä mahdollistaa heidän osallistumisensa kilpailuihin ilman AKK:n lisenssiä. Tämä päätös helpottaa kansainvälisten kuljettajien osallistumista ja madaltaa kynnystä kilpailla Suomessa. Tutustumislisenssin saamisessa huomioidaan kuitenkin lajin mukaiset säännöt perehdytykselle.
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi