Uutiset
Täydennyshaku kuuteen laji/työryhmään - vaikuta oman lajisi tulevaisuuteen
10.7.2026
Päätoimitsijalisenssin haltija! Lunasta henkilökohtainen rallipassisi Secto Rally Finland 2026 -tapahtumaan!
7.7.2026
Luka Sammalisto jälleen voitokas Formula 4-sarjassa Italiassa
6.7.2026
Jokkiksen suomenmestaruudet ratkesivat kahdessa SM-kilpailussa
2.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
2.7.2026
Haetaan Secto Rally Finlandiin vapaaehtoisia Flying Finn karting-radan pyörittämiseen 29.7.-1.8.2026
1.7.2026
Lipunmyynti avattu - Mestareiden Ilta 2026 kokoaa suomalaisen autourheiluväen juhlimaan 75-vuotista taivalta
30.6.2026
Rallicrossin EM-sarja jatkuu Ruotsissa – Juha Rytkönen: ”Tätä kilpailua olen odottanut”
30.6.2026
Driftingin SM-sarjat jatkuvat Hyvinkäällä viikonloppuna - Fure Pro2 -luokassa tiukka mitalitaisto
30.6.2026
Tommi Hallman taisteli Eldoran ovaalilla toiseksi - "Kovempaa ei tuolla autolla pääse"
29.6.2026
Liiton lajiryhmien hakuprosessi on avattu
25.9.2020
Haku liiton lajiryhmiin on parhaillaan käynnissä vuosille 2021-2022. Hakuaika suljetaan 8.10.2020. Hakijoiden nimet julkistetaan liiton nettisivuilla ja yleinen kommentointiaika näihin hakemuksiin liittyen on auki 16.10. saakka.
Hakuun julistetaan vuosille 2021-2022 seuraavat lajiryhmät:
autosuunnistus
crosskart
drifting
e-urheilu
historic
karting
off road
pienoisautoilu
rallicross
ralli
rallisprint
rata-ajo
tekniikka
Luottamustoimessa edellytetään laaja-alaista lajituntemusta ja aktiivisuutta lajin parissa. Lajiryhmien ohjesäännön mukaisesti henkilö voi osallistua kyseisen ryhmän toimintaan yhtäjaksoisesti korkeintaan kolme kaksivuotiskautta.
Johtuen tämän vuoden pandemiatilanteesta henkilöt, jotka ovat osallistuneet nykyisten lajiryhmien toimintaan vuodesta 2015 ja eteenpäin ovat oikeutettuja asettumaan ehdolle myös nyt valittaviin lajiryhmiin.
Kokouksia lajiryhmillä on keskimäärin neljä vuodessa.
Mikäli olet halukas työskentelemään autourheilun laji- ja sääntöasioiden parissa ja kehittämään niitä, lähetä allekirjoitettu hakukaavake + vapaamuotoinen hakemus itsestäsi liittoon. Hakemuksesta tulee ilmetä mihin laji- tai työryhmään haetaan, hakijan ikä, siviiliammatti, harrastuneisuus ja muu tausta autourheilun parissa sekä mahdollinen autourheilun toimitsija- ja/tai kilpailijakokemus.
Hakemukset toimitetaan 8.10.2020 mennessä sähköpostilla osoitteeseen akk@autourheilu.fi Aiheeksi tulee merkitä ”lajiryhmähaku”.
Yhteystiedot

Anssi Kannas
Pääsihteeri
050 300 1244
anssi.kannas@autourheilu.fi
