Uutiset
Chigaco Drift sai ensimmäisen ulkomaalaisen voittajan - tapahtuman jatko vielä avoinna
11.5.2026
Asfalttisprintin SM-sarja käynnistyi Tammisaaressa
11.5.2026
IS: Saara Timonen innoistui Jokkiksesa jo nuorena - lue artikkeli kokonaan
9.5.2026
Mielipiteesi on meille tärkeä - kiitos, kun vastaat jäsenkyselyyn
6.5.2026
FRC sarjan lisämääräys no2 - Sarjailmoittautumisaikaa on jatkettu
5.5.2026
Rallicross SM 2026 lisämääräys 3. koskien V1600 luokan renkaita on julkaistu
5.5.2026
Rallin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys 3
4.5.2026
Rengasvalmistajien SM-sarja uutena konseptina Rallin SM -sarjaan – mukana Michelin, Pirelli ja MRF
4.5.2026
Crosskart Xtrem Junior -luokan iskunvaimentimen säännön tulkinta
29.4.2026
Crosskart SM -sarjan lisämääräys no. 2 - Sarjailmoittautumisaikaa jatkettu ja finaalin lähtöjärjestyksen valitsemista tarkennettu
29.4.2026
MM-rallin turvallisuuteen panostetaan kattavilla koulutuksilla
22.7.2022
Suomen MM-rallin eli Secto Rally Finlandin organisaatio panostaa merkittävästi kilpailun turvallisuuteen monilla eri osa-alueilla.
Yksi suurimmista osa-alueista on kaikkien erikoiskokeiden ja niiden toimitsijoiden turvallisuuskoulutukset ennen varsinaista kisatapahtumaa. Isoa urakkaa valmistellaan pitkään ja tuhansille toimitsijoille annetaan hyvinkin syväluotaava turvallisuuskoulutus kahden viikon aikana.
– Tarkoituksena on kouluttaa kaikki erikoiskokeiden varsilla työskentelevät toimitsijat ja varmistaa niin yleisön, kilpailijoiden kuin toimitsijoiden oma turvallisuus kilpailun aikana. Käymme läpi toimintaohjeita esimerkiksi yleisön liikkumiseen liittyen ja kuinka turvalliset katselualueet rakennetaan. Myös erilaiset vaaratekijät, niihin valmistautuminen ja toimintamallit niissä käydään kattavasti läpi. Samalla luomme yhtenäisen turvallisuustoimintamallin jokaiselle erikoiskokeelle, kertoo Secto Rally Finlandin apulaisturvallisuuspäällikkö Mika Häyhänen.
Suurin merkitys koulutuksilla onkin ennaltaehkäisevässä työssä. Tälle kaudelle turvallisuuspuoli on myös saanut aivan uuden koulutusaiheen MM-sarjaan tulleiden hybridiralliautojen myötä.
– Koulutusta on lisätty hybridiautojen myötä. On erittäin tärkeää, että kaikki meidän toimitsijat tietävät, miten toimia uusien autojen kanssa, Häyhänen sanoo.
– Erikoiskokeiden tekijät ovat olleet erittäin aktiivisesti koulutuksissa mukana ja osaaminen on korkealla. He ovat meille hyvin tärkeitä. Iso kiitos jo kaikille tässä vaiheessa ja turvallista Secto Rally Finlandia niin yleisölle, kilpailijoille kuin toimitsijoillekin, Häyhänen lähettää terveiset.
Secto Rally Finlandin kotisivut: sectorallyfinland.fi
Kansikuvassa Päijälän erikoiskokeen järjestäjät turvallisuuskoulutuksessa Päijälän Pirtillä.
Kuva: Kari Nuutinen.

