Uutiset
Drift Masters Ahvenisto kiinnostaa – lipunmyynti käy kuumana ja Ahvenistolla nähdään kesän hurjimmat drifting-nopeudet
29.5.2026
Atte Kauppinen on voittanut vuoden 2026 digitaalisen autourheilun suomenmestaruuden
29.5.2026
FIA:lta uusi maailmanlaajuinen e-urheilun rallikilpailu - suomalaiset hyvässä vauhdissa karsinnoissa
29.5.2026
Jokkiksen Talvimestaruuskilpailu 2027 Ähtärissä
27.5.2026
EM-podium nosti Joni Turpeisen rallicross-maailman puheenaiheeksi – nyt 17-vuotias haastaa huiput Unkarissa
27.5.2026
Hallitus käsitteli lajien kehitystä, vastuullisuustyötä ja vuoden 2027 sääntöuudistuksia
27.5.2026
Flying Finn Juniori Cup Jämsässä korostuivat kartingin yhteisöllisyys, ilo ja yhdessä tekeminen
26.5.2026
Seurojen parhaat käytännöt jakoon – Joensuun UA:n esimerkit näyttävät suuntaa matalan kynnyksen autourheiluun
25.5.2026
AKK onnittelee 60-vuotiasta Kiuruveden Urheiluautoilijoita
25.5.2026
Lajien nykytilan analyysi 2026: autourheiluyhteisö antaa toiminnalle vahvan arvosanan – kehittämisessä korostuvat saavutettavuus, turvallisuus ja pitkäjänteisyys
25.5.2026
MM-rallin turvallisuuteen panostetaan kattavilla koulutuksilla
22.7.2022
Suomen MM-rallin eli Secto Rally Finlandin organisaatio panostaa merkittävästi kilpailun turvallisuuteen monilla eri osa-alueilla.
Yksi suurimmista osa-alueista on kaikkien erikoiskokeiden ja niiden toimitsijoiden turvallisuuskoulutukset ennen varsinaista kisatapahtumaa. Isoa urakkaa valmistellaan pitkään ja tuhansille toimitsijoille annetaan hyvinkin syväluotaava turvallisuuskoulutus kahden viikon aikana.
– Tarkoituksena on kouluttaa kaikki erikoiskokeiden varsilla työskentelevät toimitsijat ja varmistaa niin yleisön, kilpailijoiden kuin toimitsijoiden oma turvallisuus kilpailun aikana. Käymme läpi toimintaohjeita esimerkiksi yleisön liikkumiseen liittyen ja kuinka turvalliset katselualueet rakennetaan. Myös erilaiset vaaratekijät, niihin valmistautuminen ja toimintamallit niissä käydään kattavasti läpi. Samalla luomme yhtenäisen turvallisuustoimintamallin jokaiselle erikoiskokeelle, kertoo Secto Rally Finlandin apulaisturvallisuuspäällikkö Mika Häyhänen.
Suurin merkitys koulutuksilla onkin ennaltaehkäisevässä työssä. Tälle kaudelle turvallisuuspuoli on myös saanut aivan uuden koulutusaiheen MM-sarjaan tulleiden hybridiralliautojen myötä.
– Koulutusta on lisätty hybridiautojen myötä. On erittäin tärkeää, että kaikki meidän toimitsijat tietävät, miten toimia uusien autojen kanssa, Häyhänen sanoo.
– Erikoiskokeiden tekijät ovat olleet erittäin aktiivisesti koulutuksissa mukana ja osaaminen on korkealla. He ovat meille hyvin tärkeitä. Iso kiitos jo kaikille tässä vaiheessa ja turvallista Secto Rally Finlandia niin yleisölle, kilpailijoille kuin toimitsijoillekin, Häyhänen lähettää terveiset.
Secto Rally Finlandin kotisivut: sectorallyfinland.fi
Kansikuvassa Päijälän erikoiskokeen järjestäjät turvallisuuskoulutuksessa Päijälän Pirtillä.
Kuva: Kari Nuutinen.

