Uutiset
Hyvää joulua autourheiluväelle – yhdessä teemme kilpailut ja tapahtumat, joista voimme olla ylpeitä
23.12.2025
FRC GT Open ja V1600 Cup -luokkien kauden päätteeksi palkittiin luokkien parhaat kilpailijat.
23.12.2025
Autourheilulla tehdään hyvää – Rokuan Raketit lahjoitti vähävaraisten perheiden auttamiseen
22.12.2025
NEP Finland ottaa vastuun FlyingFinn.tv-tuotannon kehittämisestä kaudella 2026 – suomalaisen autourheilun koti nousee uudelle tasolle
22.12.2025
Drift SM -sarjasäännöt julkaistu ja sarjailmoittautumiset avattu kaudelle 2026
22.12.2025
FIA karting Academy Trophy Junior- ja Senior -luokkien sekä naispuolisten kuljettajahaku avattu
19.12.2025
Haemme kahta lajivastaavaa vahvistamaan suomalaisen autourheilun tulevaisuutta
19.12.2025
Hae AKK:lle seurapalvelusihteeriksi - tärkeä rooli suomalaisen autourheilun arjessa
19.12.2025
Rata-ajon FRC-sarjasäännöt 2026 julkaistu ja sarjailmoittautuminen avattu
19.12.2025
AKK-Motorsport ry:n joulun ja vuodenvaiheen palvelut
18.12.2025
Muutoksia rallin kilpailukalenteriin
14.1.2020
Alkutalven erittäin lauhat sää-olosuhteet ovat aikaansaaneet sen, että AKK:n kilpailuja järjestävät jasenseurat ja lajiryhmät ovat joutuneet miettimään ratkaisuja sille, että kalenterissa olevat kilpailut pystytään toteuttamaan vielä talven 2020 aikana. Ongelmalliseksi tilanteen on tehnyt se, että vapaita ajankohtia kalenterissa ei tässä kohtaa vuoden alkua enää käytännössä ole, joten kilpailukalenterin uudelleenjärjestelyssä ollaan pakotettu kompromisseihin.
Tällä hetkellä tärkein muutos kilpailukalenteriin on F-Rallisarjan ensimmäiseksi osakilpailuksi suunnitellun, Jämsässä ajettavan JMK-Rallin siirtyminen sarjan toiseksi osakilpailuksi, ajettavaksi lauantaina 29.2.2020.
Lajiryhmä ja lajipäällikkö ovat tietoisia siitä, että siirto aiheuttaa kalenteriin päällekkäisyyksiä, mutta pyytää eri osapuolilta joustoa ja ymmärrystä tilanteelle, jonka odottamattoman heikot sää-olosuhteet ovat alkutalveen aiheuttaneet.
Toivomme, että muita kalenterimuutoksia, tai pahimmassa tapauksessa kilpailujen peruutuksia ei enää talven aikana tarvita, vaan että kaikki kalenterissa olevat talvirallit saadaan ajettua suunnitellusti tammi-maaliskuu välisenä aikana.
Lisätiedot:
Lajipäällikkö Henrik Frank, etunimi.sukunimi@autourheilu.fi, 040-5349977
