Uutiset
Flying Finn Tour 2025 päättyy Hyvinkäälle
25.8.2025
KymiRingin historiallinen MM-rallicross päättyi O.C. Veibyn voitonjuhliin
24.8.2025
Suomalaiskuljettajat hyvistä asemista toiseen kilpailupäivään KymiRingin historiallisessa rallicross-kilpailussa
23.8.2025
Ehdollepanotoimikunta kokoontui elokuussa - ehdokkaina kaksi puheenjohtajaehdokasta
21.8.2025
Flying Finn Tour tapahtuma lauantaina Ylivieskassa
21.8.2025
Rallicrossin huippunimet jalkautuvat Kouvolan Manskille – Kuljettajat tavattavissa torstaina 21.8.2025
18.8.2025
KITI-järjestelmässä huoltokatkoksia tiistaina 19.8.2025
18.8.2025
Kulissien takana – viestintäpäällikkö vapaaehtoisena Lahti Historic Rallyssä
16.8.2025
FIA Karting Arrive & Drive World Cup valinnat - Suomen edustajiksi Junioreihin Oiva Vettenranta ja Senioreihin Joel Taipale
15.8.2025
Kartingin Viron ja Suomen välinen Finest Cup ajetaan 22.-24.8. Lentolassa ja 29.-31.8. Viron Laitsessa.
15.8.2025
Muutoksia rallin kilpailukalenteriin
14.1.2020
Alkutalven erittäin lauhat sää-olosuhteet ovat aikaansaaneet sen, että AKK:n kilpailuja järjestävät jasenseurat ja lajiryhmät ovat joutuneet miettimään ratkaisuja sille, että kalenterissa olevat kilpailut pystytään toteuttamaan vielä talven 2020 aikana. Ongelmalliseksi tilanteen on tehnyt se, että vapaita ajankohtia kalenterissa ei tässä kohtaa vuoden alkua enää käytännössä ole, joten kilpailukalenterin uudelleenjärjestelyssä ollaan pakotettu kompromisseihin.
Tällä hetkellä tärkein muutos kilpailukalenteriin on F-Rallisarjan ensimmäiseksi osakilpailuksi suunnitellun, Jämsässä ajettavan JMK-Rallin siirtyminen sarjan toiseksi osakilpailuksi, ajettavaksi lauantaina 29.2.2020.
Lajiryhmä ja lajipäällikkö ovat tietoisia siitä, että siirto aiheuttaa kalenteriin päällekkäisyyksiä, mutta pyytää eri osapuolilta joustoa ja ymmärrystä tilanteelle, jonka odottamattoman heikot sää-olosuhteet ovat alkutalveen aiheuttaneet.
Toivomme, että muita kalenterimuutoksia, tai pahimmassa tapauksessa kilpailujen peruutuksia ei enää talven aikana tarvita, vaan että kaikki kalenterissa olevat talvirallit saadaan ajettua suunnitellusti tammi-maaliskuu välisenä aikana.
Lisätiedot:
Lajipäällikkö Henrik Frank, etunimi.sukunimi@autourheilu.fi, 040-5349977