Uutiset
Haetaan yhteistyökumppaneita kaudelle 2026 Crosskart Xtrem ja Xtrem Junior autojen ECU ohjelmointiin
6.11.2025
Drifting SM Pro2 luokan 2026 ennakkokysely
6.11.2025
HTP-passiprosessin ohjeet ja dokumentit avattu
6.11.2025
Haetaan Crosskart Sprint järjestäjiä talvikaudelle 2026
6.11.2025
Secto Rally Finland vahvisti asemansa kansainvälisenä huipputapahtumana – taloudelliset vaikutukset Keski-Suomelle kasvussa
5.11.2025
Rallin päätoimitsijakoulutus 29.-30.11.2025 Kuopiossa - ilmoittautumista jatkettu 9.11. asti
5.11.2025
Sykähdyttävin urheiluhetki - anna äänesi autourheilulle ja äänestä Kalle Rovanperän ja Jonne Halttusen Suomen MM-rallin voittohetkeä
4.11.2025
Rallisprint SM -sarjasäännöt on julkaistu
4.11.2025
Ilmoittaudu rallisprintin lajipäivään 22.11.2025 Jyväskylään
4.11.2025
AKK ja Jussi Kohtala yhteistyöhön Karting SM -sarjan moottori- ja promootiokokonaisuudesta kaudesta 2026 alkaen
3.11.2025
Keski-Suomen seuroja Seurakehitystiellä - Nuorille tilaa kokeilla erilaisia rooleja
14.4.2025
Kuusi Keski-Suomen alueen seuraa kokoontui Jyväskylän Vaajakoskella, Karting Centerissä. Huhtikuun alussa järjestetty tapaaminen oli osa autourheiluseurojen kehittämisohjelmaa, Seurakehitystietä.

Paikalla olleet seurat: Hankasalmen UA, Joutsan UA, Korpilahden UA, Petäjäveden UA, Pieksämäen UA, Uuraisten UA ja AL Jyväskylä. Tapaamisen oli kutsunut koolle Keski-Suomen alueen puheenjohtaja Sari Ohra-aho. Kiitos kaikille!
Päivän teemana oli nuorten innostaminen mukaan seuratoimintaan. Paikalla oli myös aktiivisia nuoria seuratoimijoita, jotka toivat tuoreita näkökulmia keskusteluun!
Nuorille tilaa kokeilla erilaisia rooleja
Tapaamisen tavoitteena oli jakaa hyviä kokemuksia ja löytää uusia ideoita. Päivän aikana vaihdettiinkin ajatuksia vilkkaasti – keskusteltiin keinoista houkutella nuoria mukaan ja siitä, mikä saa heidät myös pysymään mukana toiminnassa.
- Seuroissa ja tapahtumissa riittää tekemistä monenlaisissa rooleissa, jotka voivat tarjota nuorille merkityksellisiä kokemuksia ja innostaa heitä aktiivisiksi toimijoiksi niin seuroissa kuin tapahtumissakin, toteaa seurapalvelupäällikkö Riikka Lahti.
Paikalla olleet nuoret korostivat tärkeää asiaa: jotta innostus syttyy ja kantaa, nuorille on annettava tilaa kokeilla erilaisia rooleja. Mahdollisuus kasvaa vastuuseen ja edetä kokemuksen myötä lisää motivaatiota. Sen sijaan yksin tekeminen tai kaukana tapahtuman keskipisteestä toimiminen vie helposti innon – jos tehtävä ei tunnu merkitykselliseltä tai yhteisölliseltä, mukaan ei tee mieli tulla toiste.
Seurakehitystie tukee seuroja kehittämisessä
Kehittämisen ei tarvitse olla vaikeaa. Ensimmäinen askel on kokemusten jakaminen, joka vie jo pitkälle. Yhteinen keskustelu on tärkeätä myös siksi, että ihmiset tutustuvat toisiinsa. Tuttuus helpottaa jatkossa keskustelua ja yhdessä tekemistä sekä vahvistaa luottamusta.
Seurakehitystiellä jokaisessa tapaamisessa tavoitteena on tarjota osallistujille oivalluksia ja rohkaista viemään ainakin yksi uusi idea käytäntöön omassa seurassa.
Kiinnostuitko Seurakehitystiestä? Innosta 3–5 seuraa lähialueeltasi mukaan ja ole yhteydessä. Lue lisää Seurakehitystiestä tästä
Yhteystiedot

Riikka Lahti
seurapalvelupäällikkö
050 443 2969
riikka.lahti@autourheilu.fi
