Uutiset
Secto Rally Finland vahvisti asemansa kansainvälisenä huipputapahtumana – taloudelliset vaikutukset Keski-Suomelle kasvussa
5.11.2025
Rallisprint SM -sarjasäännöt on julkaistu
4.11.2025
Ilmoittaudu rallisprintin lajipäivään 22.11.2025 Jyväskylään
4.11.2025
Sykähdyttävin urheiluhetki - anna äänesi autourheilulle ja äänestä Kalle Rovanperän ja Jonne Halttusen Suomen MM-rallin voittohetkeä
4.11.2025
AKK ja Jussi Kohtala yhteistyöhön Karting SM -sarjan moottori- ja promootiokokonaisuudesta kaudesta 2026 alkaen
3.11.2025
Tekniikan lajipäivä 22.11.2025 Tampereella - Ilmoittaudu nyt
2.11.2025
Liittovaltuuston kokous Seinäjoella 31.10.–1.11.2025
1.11.2025
Rallin, F-Cupin ja HRT:n sarjasäännöt julkaistaan ensi viikolla.
31.10.2025
Plus Katsastus ja AKK Sports Oy jatkavat yhteistyötä - vastuullinen ajaminen ja autourheilu kohtaavat
30.10.2025
Seuratoiminnan kehittämistuki uudistuu
29.10.2025
Nuorisovaliokunnan kokous 11.11.2015
19.11.2015
Nuorisovaliokunta käsitteli kokouksessaan mm. kuluneen vuoden lajikohtaisen katsauksen nuortenluokkien osalta, Flying Finn 100 -hankkeen tilannekatsauksen sekä nuorten luokkia koskevat sääntömuutokset kaudelle 2016.
Kauden yhteenveto
Kokouksessa käytiin läpi kauden yhteenveto drag racen, jokamiehenluokan, kartingin, offroadin, rallin ja rallisprintin nuorisotoiminnan ja nuortenluokkien osalta. Nuortenluokkien osalta osallistujamäärät ja toiminta muiltakin osin on pysynyt stabiilina eri lajeissa. Rallisprintissä on havaittavissa kasvusuuntaa viimeisten neljän vuoden ajalla. Kartingissa nuorimpien harrastajaryhmien välillä on alueellisesti havaittavia eroja osallistujamäärien osalta. Myös yleisellä tasolla on kartingin osallistujamäärien osalta nähtävissä hienoista laskusuhdannetta, johon runsas luokkatarjonta osaltaan aiheuttaa haasteita. Jokamiehenluokassa yleistilanne nuorten osalta on hyvä. Esimerkiksi tutkinnoissa on uusia nuoria tasaisesti mukana ja kilpailut vetävät hyvin nuortenluokkaan osallistujia. Myös rallissa nuorten luokan osalta tilanne on positiivisesti stabiili.
Nuorten luokkien sääntömuutokset 2016
Sääntökatsauksessa käytiin kootusti läpi eri lajien sääntömuutokset, joilla on vaikutusta nuorisotoimintaan ja nuorten luokkiin.
Kartingissa nousupistejärjestelmä muuttuu debytanttijärjestelmäksi rata-ajossa käytettävän rataleimakoulutuksen suuntaisesti. Muutos auttaa etenkin myöhemmällä iällä lajin pariin tulevia harrastajia.
Rallissa uutena nuorten alle 18-vuotiaiden karttureiden harrastusmahdollisuuksien lisääminen sääntömuutoksen myötä. Lisäksi rallin nuorten luokassa siirrytään täysin V1600 kalustoon kaudella 2016.
Rallisprintissä mahdollistetaan lajiin tutustuminen niin, että kyydissä voi olla alle 18-vuotias (15 v. alaikäraja).
AKK-Motorsport / Nuorisovaliokunta
