Uutiset
Japanista Jyväskylään – vapaaehtoisena Secto Rally Finlandissa
20.8.2026
Crosskart 2027 SM-sarjan kilpailuhakua on jatkettu 30.9. asti
20.8.2026
Historic-rallin harrastaja – kerro näkemyksesi lajin tulevaisuudesta
20.8.2026
Rallicross lajiryhmän kuulumisia 6/2026
19.8.2026
Haetaan kartingin Mestareiden kilpailun järjestäjää
19.8.2026
Kartingin Mini-luokan moottoreista saapunut vuokramoottorimalli-esitys SM-sarjaan
19.8.2026
Karting Flying Finn Juniori Cup lisämääräys no 2 - loppupisteisiin laskettavien finaalien määrät
19.8.2026
SM5-luokan kehittämiseen haetaan harrastajien näkemyksiä
18.8.2026
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 18.8.2026
18.8.2026
Vataselle Fiesta Rally3-Trophyn mestaruus KMS Racingin napatessa kauden kolmannen kaksoisvoiton rallin EM-sarjassa
17.8.2026
Omnia lahjoitti kartingauton Vihdin UA:lle – ainutlaatuinen lahjoitus
3.6.2019
Espoon seudun koulutuskuntayhtymä Omnia lahjoitti osana AKK:n Flying Finn 100 -hanketta kartingauton Vihdin UA:lle. Lahjoitus on ainutlaatuinen, sillä lahjoittajana toimii ensimmäistä kertaa hankkeen historiassa koulu. Auton luovutti Omnian moottoriurheilu-uran Lehtori Jari Tallgren, ja auton vastaanotti Vihdin UA:n edustaja Matti Salminen. Kaikkiaan Flying Finn 100 -hankkeen kautta on kerättynä nyt 92 kartingautoa.
Omnia eli Espoon seudun koulutusyhtymä on tehnyt historiaa, lahjoittamalla Autourheilun lajiliiton AKK:n Flying Finn 100 -hankkeeseen kartingauton. Tämä on ensimmäinen kerta koskaan, kun koulu lahjoittaa karting auton. Omnian lahjoittama auto luovutettiin Jari Tallgrenin toimesta Vihdin UA:n edustajalle Matti Salmiselle Vihdin kartingradalla, heidän seuransa nuorisotoiminnan hyödynnettäväksi.
AKK tekee vuosittain yhteistyötä Omnian kanssa Moottoriurheilu-ura -koulutusohjelman merkeissä. Kyseessä on valmentava koulutus, joka antaa valmiuksia myös huippukuljettajille edetä urallaan. Yhteistyö on ollut erinomainen esimerkki hyvän vuorovaikutuksen aikaansaamista toiminta- ja kehitysmalleista etenkin nuorten hyväksi, niin nyt kuin tulevaisuudessakin.
- Mahtavaa, että Omnia halusi lahjoittaa kartingauton hankkeellemme! Olen lisäksi erityisen iloinen siitä, että heidän urapolkunsa antaa opiskelijoille huomattavan määrän mahdollisuuksia edetä urallaan. Opiskeluvuodet rikastuttavat varmasti ideaa siitä, mitä kaikkea autourheilun parissa voikaan tehdä, AKK:n nuorisopäällikkönä toimiva Rosa Pietikäinen sanoo tyytyväisenä.
AKK:n good-will -henkinen Flying Finn 100 -hanke on jatkuva, keräten mukaansa lisää kumppaneita. Lahjoitusten avulla autourheiluseurat pääsevät mahdollistamaan kartingharrastuksen kokeilemisen helposti, samalla auttaen monia lapsia löytämään itselleen mukavan harrastuksen. Kartingautoja on hankkeen kautta lahjoitettu eri puolille Suomea yhteensä upeat 92 kappaletta.
Seuroille huomio: nyt on aika kehittää seurastanne entistä laadukkaampi ja lähteä mukaan Flying Finn Tähtiseura -ohjelmaan. Flying Finn 100 -hankkeeseen luovutetut kartingautot tullaan lahjoittamaan ensisijaisesti laatuohjelman suorittaneille seuroille, kaikkien muiden merkittävien etujen ohessa.
Flying Finn 100 on suomalaisen autourheilun lajiliiton, AKK:n, nuorisourheilun kehittämis- ja tukihanke, joka mahdollistaa myös uusien tulevaisuuden kykyjen löytymisen. Hanke alkoi vuonna 2017 Suomen valtion 100-vuotisjuhlavuoden kunniaksi, tavoitteenaan kerätä ainakin sata uutta kartingautoa autourheiluseurojen nuorisotoimintaan ympäri Suomen.

