Uutiset
Rallicrossia ja Kartingia livenä tänä viikonloppuna myös FlyingFinn.TV:ssä
15.5.2026
Yhteisöllisyyttä, vauhtia ja turvallista autourheilua – häirintäyhdyshenkilö mukana Crosskart SM -avauksessa
12.5.2026
Chigaco Drift sai ensimmäisen ulkomaalaisen voittajan - tapahtuman jatko vielä avoinna
11.5.2026
Asfalttisprintin SM-sarja käynnistyi Tammisaaressa
11.5.2026
IS: Saara Timonen innoistui Jokkiksesa jo nuorena - lue artikkeli kokonaan
9.5.2026
Mielipiteesi on meille tärkeä - kiitos, kun vastaat jäsenkyselyyn
6.5.2026
FRC sarjan lisämääräys no2 - Sarjailmoittautumisaikaa on jatkettu
5.5.2026
Rallicross SM 2026 lisämääräys 3. koskien V1600 luokan renkaita on julkaistu
5.5.2026
Rallin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys 3
4.5.2026
Rengasvalmistajien SM-sarja uutena konseptina Rallin SM -sarjaan – mukana Michelin, Pirelli ja MRF
4.5.2026
OTKES julkaisi tutkintaraporttinsa Seinäjoen 15.6. ja Porin 22.6.2018 onnettomuuksista
31.1.2019
Onnettomustutkintakeskus (OTKES) on saanut tutkintansa kesäkuun 2018 autourheiluonnettomuuksista valmiiksi. Tutkintaraportissaan OTKES antaa viisi suositusta turvallisuuden parantamiseksi, joista neljä on osoitettu autourheilun kansalliselle lajiliitolle AKK-Motorsport ry:lle.
Onnettomuustutkintakeskus suosittaa tapahtumien viranomaisvaatimusten yksinkertaistamiseksi ja sujuvoittamiseksi TUKESia laatimaan ehdotuksen tarpeista sekä tapahtumatietokannasta, joka sujuvoittaisi tapahtumien järjestämistä ja kiinnittäisi huomiota tehokkaammin turvallisuuteen.
OTKES suosittaa toiseksi, että autourheilun kansallinen lajiliitto AKK-Motorsport ry päivittää eri autourheilulajien säännöt ja mallipohjat sellaisiksi, että autourheilutapahtumat suunnitellaan juuri kyseisen tapahtuman riskit tunnistavalla ja vähentävällä tavalla sekä siten, että suunnittelu ja dokumentit täyttävät asiaan liittyvien säädösten vaatimukset.
Kolmanneksi OTKES suosittaa, että AKK-Motorsport ry ohjeistaa rallikilpailujen järjestäjät siten, että katsojat ohjataan merkityille katselualueille ja että tällaisia katselualueita on riittävästi ja katsojia kiinnostavissa paikoissa.
OTKES suosittaa myös, että AKK-Motorsport ry laatii jokamiehenluokan sääntöihin kuvauksen siitä, millainen on turvallinen ratavalvontapiste, miten se sijoitetaan ja tarkastetaan sekä vaatimukset toimitsijoiden pätevyydelle, perehdytykselle, varustukselle ja vähimmäisiälle.
Lisäksi Onnettomuustutkintakeskus suosittaa, että Autourheilun kansallinen lajiliitto AKK-Motorsport ry laatii toimintamallin onnettomuustietojen ja -määrien keräämiseksi ja julkaisemiseksi sekä määrittelee tavoitteet ja toimenpiteet onnettomuuksien vähentämiseksi.
Onnettomuustutkintakeskuksen tiedote ja tutkintaraportti on julkaistu kokonaisuudessaan Onnettomuustutkintakeskuksen www-sivuilla.
AKK tutustuu huolellisesti raportissa annettuihin toimenpide-esityksiin ja jatkaa jo aloitettua hyvää yhteistyötä viranomaisten ja kilpailunjärjestäjien kanssa parhaiden toimintamallien löytämiseksi turvallisten kilpailutapahtumien totetuttamiseksi.
AKK-Motorsport ry
