Uutiset
Ilmoittaudu nyt palkintojenjakoristeilylle – ohjelmassa sunnuntaina Vaihde vapaalle eli rentoa keskustelua Toni Vilanderin kanssa autourheilusta ja sen ympärillä
14.11.2025
Tervehdys salibandysta autourheilukansalle – AKK:n jäsenille etuosto-oikeus salibandyn MM-kisoihin 2026
14.11.2025
Lassi Paju ja Lenni Purokuru palkittiin maisteritutkielmastaan – tutkimus nostaa esiin WRC-tapahtumien vastuullisuusosaamisen
14.11.2025
Lajien keskeisimmät sääntömuutokset kaudelle 2026
13.11.2025
Jäärata SM 2026 sarjasäännöt julkaistu ja sarjailmoittautuminen avattu
11.11.2025
Pienoisautoilun roa-puolen SM-järjestäjien keskustelutilaisuus 25.11.2025
11.11.2025
Kartingin lajipäivillä käytyjä asioita Jyväskylässä 11.10.2025
10.11.2025
Tiedote rata-ajon sekä endurancen lajipäivistä Tampereella 1.11.2025
10.11.2025
Historic Rally Trophyn sarjasäännöt kaudelle 2026 on julkaistu
7.11.2025
Hallituksen marraskuun kokouksen kuulumisia
7.11.2025
Pasi Mäenpää AKK Sports Oy:n hallituksen uusi puheenjohtaja – Marco Mäkinen ja Tommi Muilu mukaan hallitukseen
25.4.2024
AKK Sports Oy:n 18.4.2024 pidetyssä yhtiökokouksessa valittiin yhtiön hallituksen jäsenet seuraavalle toimikaudelle.
Uuden hallituksen kokoonpano heijastaa vahvasti AKK:n strategisia tavoitteita ja uudenlaisen osaamisen tuomista osaksi AKK:n yhtiön hallituksen toimintaa. AKK Sports Oy:n hallitukseen valittiin uudeksi puheenjohtajaksi Pasi Mäenpää ja uusina jäseninä Marco Mäkinen ja Tommi Muilu.
Yhtiön hallitukseen mukaan markkinoinnin/myynnin ja media-alan ammattilaisia
AKK-Motorsport ry:n puheenjohtaja Jarmo Mahonen korostaa uudistetun hallituksen merkitystä AKK:n tulevaisuudelle: ”Uusien jäsenten myötä autourheilun monipuolisuus tulee entistä näkyvämmäksi. Hallituksen jäsenten erilaiset taustat ja osaaminen mahdollistavat laajan näkökulman ja monialaisen asiantuntemuksen hyödyntämisen suomalaisen autourheilun edistämiseksi”.
”Halusimme kutsua yhtiön hallitukseen henkilöitä, joilla on vankkaa kokemusta markkinoinnin, myynnin ja median alalta. On hienoa saada mukaan ammattilaisia, joilla on paljon annettavaa suomalaiselle autourheilulle omien erityisosaamisalueidensa kautta”, Mahonen jatkaa.
AKK Sports Oy:n hallituksen kokoonpano seuraavalle toimintakaudelle
Pasi Mäenpää, puheenjohtaja (FIA:n Kestävän kehityksen komitean jäsen)
Jarmo Mahonen, varapuheenjohtaja (AKK-Motorsport ry:n hallituksen puheenjohtaja)
Marco Mäkinen, jäsen (TBWA\Helsinki -mainostoimiston varatoimitusjohtaja)
Marko Viitanen (NEP Finlandin toimitusjohtaja)
Tommi Muilu (Hämeen ELY-keskuksen ylijohtaja ja AKK-Motorsport ry:n hallituksen jäsen)
"Moottoriurheilu on Suomen kautta aikojen menestynein urheilulaji ja AKK on autourheilun etujärjestö, joka valmentaa, kehittää ja innovoi suomalaisen moottoriurheilun menestystä kansainvälisesti. Tätä työtä haluan olla jatkamassa puheenjohtajana ja nyt myös FIA:n kestävän kehityksen komitean Suomen edustajana”, kommentoi seuraavan toimintakauden puheenjohtaja Pasi Mäenpää.
AKK Sports Oy on AKK-Motorsport ry:n omistama markkinointiyhtiö, joka on tunnettu erityisesti FIA:n MM-rallisarjan Suomen osakilpailun, Secto Rallin, järjestäjänä. Yhtiö toimii aktiivisesti myös kotimaisten rallisarjojen, kuten Ralli SM-, Rallicross SM- ja Rata SM -sarjojen, parissa.
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

