Uutiset
AKK:n hallitus kokoontui etänä 17.4.2026 – päätöksiä lajikehityksestä ja ajankohtaisista kokonaisuuksista
18.4.2026
Nousupistejärjestelmä uudistaa driftingiä – selkeämpi polku harrastajasta SM-tasolle
18.4.2026
Crosskart SM-sarjan renkaisiin tarkennus - Vain Maxxis renkaat edelleen käytössä 85cc/150cc ja 125cc/250cc luokissa
16.4.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 3/2026
16.4.2026
Crosskart SM sarjan lisämääräys no. 1 - Xtrem Junior luokan Goldspeed renkaiden käyttö
16.4.2026
Päivi Mentula Rallicross SM -sarjan viestijäksi kaudelle 2026
10.4.2026
Rallicross lajipäivä 25.4.2026 Nokialla, ilmoittaudu 20.4. mennessä!
10.4.2026
Lisenssihaltijat - vastaa kyselyyn ja ole mukana rakentamassa autourheilun tulevaisuutta
9.4.2026
Lauri Pöyhönen AKK:n toimitusjohtajaksi – Pelicansista tuloksellisen kasvun tekijä suomalaiseen autourheiluun
9.4.2026
Digitaalisen autourheilun suomenmestaruus ratkaistaan neljän osakilpailun sarjassa – kausi käynnistyy 12.4.2026
8.4.2026
Pasi Mäenpää AKK Sports Oy:n hallituksen uusi puheenjohtaja – Marco Mäkinen ja Tommi Muilu mukaan hallitukseen
25.4.2024
AKK Sports Oy:n 18.4.2024 pidetyssä yhtiökokouksessa valittiin yhtiön hallituksen jäsenet seuraavalle toimikaudelle.
Uuden hallituksen kokoonpano heijastaa vahvasti AKK:n strategisia tavoitteita ja uudenlaisen osaamisen tuomista osaksi AKK:n yhtiön hallituksen toimintaa. AKK Sports Oy:n hallitukseen valittiin uudeksi puheenjohtajaksi Pasi Mäenpää ja uusina jäseninä Marco Mäkinen ja Tommi Muilu.
Yhtiön hallitukseen mukaan markkinoinnin/myynnin ja media-alan ammattilaisia
AKK-Motorsport ry:n puheenjohtaja Jarmo Mahonen korostaa uudistetun hallituksen merkitystä AKK:n tulevaisuudelle: ”Uusien jäsenten myötä autourheilun monipuolisuus tulee entistä näkyvämmäksi. Hallituksen jäsenten erilaiset taustat ja osaaminen mahdollistavat laajan näkökulman ja monialaisen asiantuntemuksen hyödyntämisen suomalaisen autourheilun edistämiseksi”.
”Halusimme kutsua yhtiön hallitukseen henkilöitä, joilla on vankkaa kokemusta markkinoinnin, myynnin ja median alalta. On hienoa saada mukaan ammattilaisia, joilla on paljon annettavaa suomalaiselle autourheilulle omien erityisosaamisalueidensa kautta”, Mahonen jatkaa.
AKK Sports Oy:n hallituksen kokoonpano seuraavalle toimintakaudelle
Pasi Mäenpää, puheenjohtaja (FIA:n Kestävän kehityksen komitean jäsen)
Jarmo Mahonen, varapuheenjohtaja (AKK-Motorsport ry:n hallituksen puheenjohtaja)
Marco Mäkinen, jäsen (TBWA\Helsinki -mainostoimiston varatoimitusjohtaja)
Marko Viitanen (NEP Finlandin toimitusjohtaja)
Tommi Muilu (Hämeen ELY-keskuksen ylijohtaja ja AKK-Motorsport ry:n hallituksen jäsen)
"Moottoriurheilu on Suomen kautta aikojen menestynein urheilulaji ja AKK on autourheilun etujärjestö, joka valmentaa, kehittää ja innovoi suomalaisen moottoriurheilun menestystä kansainvälisesti. Tätä työtä haluan olla jatkamassa puheenjohtajana ja nyt myös FIA:n kestävän kehityksen komitean Suomen edustajana”, kommentoi seuraavan toimintakauden puheenjohtaja Pasi Mäenpää.
AKK Sports Oy on AKK-Motorsport ry:n omistama markkinointiyhtiö, joka on tunnettu erityisesti FIA:n MM-rallisarjan Suomen osakilpailun, Secto Rallin, järjestäjänä. Yhtiö toimii aktiivisesti myös kotimaisten rallisarjojen, kuten Ralli SM-, Rallicross SM- ja Rata SM -sarjojen, parissa.
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

