Uutiset
Aatu Hakalehto on vuoden 2025 Flying Finn Future Star – tähtäimessä onnistunut Secto Rally Finland
6.6.2025
Flying Finn Tour tapahtuma lauantaina Kiuruvedellä
5.6.2025
Pilotti kevennetystä kansallisen tason rallikilpailusta
4.6.2025
Ostarjoustarkastus 17.-18.5.2025 Markun Kello ja Koru JM
3.6.2025
Offroad haastaa, yhdistää ja koukuttaa – teknistä tarkkuutta, kallioseikkailuja ja vahvaa yhteishenkeä
3.6.2025
Toni Vilander ehdolla AKK-Motorsport ry:n puheenjohtajaksi
3.6.2025
AKK:n toimisto suljettu keskiviikkona 4.6.2025
3.6.2025
Tiedoksi: AKK-Motorsport ry:n ylimääräinen liittokokous 28.6.2025
30.5.2025
Historic Rally Trophy-sarjan kilpailukalenteri kaudelle 2026 on julkaistu
30.5.2025
Traficom päivittänyt kilpailukäyttöön haettavan siirtoluvan ohjetta
29.5.2025
Paula Paappanen nimitetty AKK:n kaupalliseksi johtajaksi
5.11.2024
AKK Sports Oy on nimittänyt Paula Paappasen kaupalliseksi johtajakseen 4.11.2024 alkaen.
Paula Paappasella on laaja kokemus myynnin ja markkinoinnin johtotehtävistä sekä vahva osaaminen strategisen kaupallisen toiminnan kehittämisestä. Hänen asiantuntemuksensa ja tuore näkökulmansa tukevat AKK:n kaupallisten tavoitteiden saavuttamista ja autourheilun tulevaisuuden kehittämistä.
Paappanen on työskennellyt AKK Sports Oy:n markkinointi- ja sponsorointijohtajana vuosina 1999-2013 ja hänellä on täten arvokas ymmärrys autourheilun erityispiirteistä sekä katsojien että B2B-sektorin tarpeista. Hänen paluunsa organisaatioon tuo vahvan osaamisen AKK:n kaupalliseen johtoon, konseptointiin ja erityisesti kumppanuuksiin.
AKK:n toimitusjohtaja Kimmo Vainio kommentoi nimitystä: "Olemme erittäin innoissamme saadessamme Paulan AKK:n kaupallisen toiminnan johtoon. Hänen vahva osaamisensa ja innovatiivinen otteensa tuovat uutta ja toivottua dynamiikkaa myyntiin ja markkinointiin. Uskomme, että Paulan näkemyksellinen johtajuus auttaa viemään autourheilun kaupalliset tavoitteemme uudelle tasolle ja vahvistamaan myös tätä kautta lajimme asemaa Suomessa."
Paula Paappanen on innoissaan paluusta AKK:lle: "Olen innoissani paluustani kotiin, takaisin Flying Finns -heimoon, jossa on aina ollut upean yhteisöllinen meininki. Mahtava päästä tekemään töitä vanhojen kollegojen kanssa, mutta myös taloon tulleiden uusien osaajien kanssa. Odotan innolla, että pääsen tutustumaan koko tiimiin ja yhteistyökumppaneihin niin kotimaassa kuin FIA:n ja koko WRC:n verkostoissa kansainvälisesti. Pohjoismaiden suurin vuotuinen yleisötapahtuma, Secto Rally Finland ja uusi vastuullisuusseminaari toimivat suunnannäyttäjinä maailmalla, ja myös meidän muut tapahtumamme toimivat tehokkaina markkinoinnin platformeina laajalle yritysverkostolle. Kävijämäärät osoittavat, että Suomen MM-ralli on sekä kotimaassa että myös ulkomaisille kävijöille jo perinteeksi muodostunut loppukesän kohokohta, ja ilahduttaa nähdä myös, että olemme saavuttaneet paljon myös uutta yleisöä nuoressa ikäryhmässä sekä lapsiperheissä. Tervetuloa mukaan vastuulliseen vauhdin hurmaan vanhat ja uudet asiakkaat ja kumppanit."
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi