Uutiset
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
22.6.2026
Tasavallan presidentti Alexander Stubb Secto Rally Finlandin suojelijaksi
22.6.2026
75 vuotta Suomen MM-rallia esillä Aalto2 – uusi näyttely vie rallin tarinan juurille ja huippuhetkiin
22.6.2026
Tommi Hallman järjesti sensaation Yhdysvalloissa - "Unelmien täyttymys"
22.6.2026
Nousupisteet osana Drift SM-sarjojen osallistumisoikeutta
18.6.2026
Lisämääräys Drifting SM-sarjoissa
18.6.2026
Jokkiksen nuorten luokan pilottikokeiluita suoritetaan kaudella 2026
17.6.2026
Vauhtia ja fiilistä – reilusti yhdessä: häirintäyhdyshenkilöt mukana lasten ja nuorten kisoissa
17.6.2026
Haetaan Secto Rally Finlandiin vapaaehtoisia Flying Finn karting-radan pyörittämiseen 29.7.-1.8.2026
17.6.2026
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 16.6.
16.6.2026
Rallicross SM 2024 kilpailukalenteri ja sarjasäännöt julkaistu
29.2.2024
Rallicrossin SM-sarjan sarjasäännöt on nyt julkaistu ja sarjailmoittautuminen avattu. Sarjasäännössä on paljon muutoksia, joten jokaisen on hyvä tutustua sääntöihin sekä ensi kaudeksi tuleviin muutoksiin. Isoja muutoksia on niin ajotapa-asioissa, ajokaaviossa kuin rengassäännöissäkin.

Rallicross-luokat ajavat sarjassa kaudella 2024 neljä osakilpailua ja crosskartit viisi osakilpailua. Sarjan tarkoitus oli järjestää viisi kilpailuviikonloppua, mutta neuvottelut RX Mastersin kanssa eivät johtaneet lopputulokseen, jossa olisi voitu riittävästi sopia yhteisestä kilpailukalenterista. Tässä yhteydessä on samalla syytä kiittää Jalasjärven Moottorikerho/UA:ta, jonka kanssa järjestetään yhteinen Rallicross SM / RX Masters -viikonloppu.
Valitettavasti joustamattomat asenteet muiden kansallisten kilpailujen järjestäjillä olisi johtanut siihen, että rallicrossia olisi ajettu heidän ensimmäisen esityksensä mukaisesti tulevana kesänä seitsemänä peräkkäisenä viikonloppuna (RallyX Nordic mukaan lukien).
Viikon välein ajettavat kilpailut pakottaisivat erityisesti kilpailijat valitsemaan eri tapahtumien välillä ja myös harrastamisen kulut nousisivat kohtuuttomasti. Tässä yhtälössä on vaikeaa nähdä voittajia ja se ei ole missään muodossa lajin ja harrastajien etu.
Liiton yksi perustehtävistä on huolehtia kilpailijoiden oikeusturvasta ja eduista. Tämän vuoksi AKK Sports Oy on päättänyt peruuttaa tälle kaudelle suunnitellun Ahveniston osakilpailun taatakseen kilpailijoille mahdollisuuden ajaa SM-mitaleista oikeudenmukaisissa olosuhteissa.
Lajiryhmän hienon työn ansiosta crosskarteille löytyi osakilpailujärjestäjä, jonka johdosta crosskart-luokat aloittavat kautensa Ahvenistolle suunnitellun osakilpailun ajankohtana 18. toukokuuta Karvialla. Rallicross-luokkien osalta kausi käynnistyy 15.-16. kesäkuuta Kouvolan Tykkimäeltä.
RALLICROSS SM KILPAILUKALENTERI 2024
- Osakilpailu 18.5. Karvia (Noormarkun UA/MK) Crosskart
- Osakilpailu 15.-16.6. Kouvola (Kouvolan Seudun AU) Rallicross&Crosskart
- Osakilpailu 27.-28.7. Jalasjärvi (Jalasjärven MK/UA) Rallicross&Crosskart
- Osakilpailu 17.-18.8. Oulu (Lakeuden UA) Rallicross&Crosskart
- Osakilpailu 7.-8.9. Joensuu (Joensuun UA) Rallicross&Crosskart
Yhteystiedot

Lassi Paju
Account Manager, Sustainability
050 4648328
lassi.paju@autourheilu.fi

Lassi Liimatainen
Junior Account Manager
050 325 1120
lassi.liimatainen@autourheilu.fi

Juho Ketonen
Arvosarjapäällikkö ja lajivastaava
050 5665577
juho.ketonen@autourheilu.fi
